Geri Dön
Gündemİlk cemre ne zaman düşecek? Cemre tarihleri...

İlk cemre ne zaman düşecek? Cemre tarihleri...

İlkbahar mevsimine 1 buçuk ay kaldı. Bahar aylarının müjdeleyicisi ise cemre düşmesi... İlk cemre tarihi yaklaşırken vatandaşlar "İlk cemre ne zaman düşecek?" diye sormaya başladı.

İlk cemre ne zaman düşecek? Cemre tarihleri...

 

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı, anlamına geliyor. Cemre aynı zamanda kor durumunda ateş anlamına da gelirken vatandaşlar cemre tarihlerini ilkbahara yakın bir süre kala aratmaya başladı.

İLK CEMRE NE ZAMAN DÜŞER?

İkisi şubat ayında ve biri mart başlarında olmak üzere, birer hafta arayla önce havada, sonra suda ve daha sonra da toprağa düşer. Cemre 19-20 Şubat'ta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat'ta suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşer.

Cemre, ''ateş', 'kor' anlamına gelir.

Anadolu'da yaygın kullanılan geleneksel halk takvimi, ''Kasım Günleri'' ve ''Hızır Günleri'' olarak ikiye ayrılır.

Miladi takvime göre Kasım Günleri, 8 Kasım'da başlar ve 179 gün sonra, yani 5 Mayıs'ta sona erer. Hızır Günleri ise, 6 Mayıs'ta başlar ve 7 Kasım'a kadar, 186 günlük süreci kapsar.

Cemre düşmesi, Kasım Günleri'nden Hızır Günleri'ne, yani kıştan bahara geçişin sembolleridir.

Baharın gelişini müjdeleyen cemre toprağa düştükten sonra, bahar bayramı Nevruz'un da yaklaştığı anlaşılır. 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Fitch Türkiye için büyüme tahminini yükselttiUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için bu yılki büyüme beklentisini yüzde 7,9'dan yüzde 9,2'ye çıkardı. Kredi derecelendirme kuruluşu, Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye'de 2021'de neredeyse son 10 yılın en yüksek büyümesinin yaşanmasının muhtemel olduğunu belirtti. Fitch, küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini ise yüzde 6,3'ten yüzde 6'ya düşürdü
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner