Geri Dön
Gündemİlkyaz genç yazarları bekliyor

İlkyaz genç yazarları bekliyor

Uluslararası PEN ve Norveç PEN desteğiyle kurulan çevrimiçi edebiyat platformu İlkyaz, Türkiye’deki 35 yaş altı yazarları cesaretlendirmeyi, yazarları ve eserlerini tanıtmayı amaçlıyor.

İlkyaz genç yazarları bekliyor

Okurla genç yazarların ürettiği edebiyat arasında bağlantı kurmak, genç yazarlarla usta yazarları tanıştırmak ve de Türkiye ile dünya edebiyatı arasında köprü olmak hedefiyle yolculuğuna başlayan İlkyaz’da her ay, üç genç yazar ve kısa eseri, önce İngilizceye ardından o ay iletişime geçilen ve anlaşılan ülkenin diline çevriliyor. Böylece İlkyaz, hem yazarın hem de eserin uluslararası üç dilde tanıtımına olanak sağlamış oluyor. Aralık ayından kurulan platform, son beş aylık döneminde sırasıyla Norveç PEN (Norveççe), Almanya PEN (Almanca), Belçika PEN (Felemenkçe), Fransa PEN (Fransızca) ve Güney Afrika PEN (İngilizce) ile anlaşma sağladı. Her ay farklı bir ülkeyle anlaşmaya gidecek olan bu proje kapsamında yazısı kabul edilen yazarlara küçük bir miktar telif bedeli de ödeniyor. Bütün yılın eserlerinin ve diğer kazanımlarının da yıl sonunda kitaplaştırılması planlanıyor.

77 bölgede çalışma başlatıldıÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, Yalova, Bursa, Çanakkale, Tekirdağ'da 77 bölgede 5 gün boyunca yapılan çalışmalarla 1700 metreküp müsilaj temizlendiğini belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet