Geri Dön
Gündemİnandı’nın ilişkiler ağı deşifre oldu

İnandı’nın ilişkiler ağı deşifre oldu

MİT tarafından Türkiye’ye getirilen FETÖ’nün Kırgızistan sorumlusu Orhan İnandı’nın, Pensilvanya’dan ByLock aracılığıyla aldığı talimatlarla yasa dışı yollardan pasaport temin ederek üst düzey 25 örgüt yöneticisinin Kırgızistan’da barınmasını sağladığı belirtildi

İnandı’nın ilişkiler ağı deşifre oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, MİT operasyonuyla yakalanıp Türkiye’ye getirilen FETÖ Orta Asya Genel Sorumlusu Orhan İnandı’nın ilişkiler ağı deşifre oldu.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, hakkında “silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” suçundan yakalama kaydı bulunan İnandı, FETÖ’nün 2001’den bu yana Kırgızistan sorumlusu olarak faaliyet yürütüyordu. İnandı, 2017’de ise örgüt lideri Fetullah Gülen’in talimatı ile hem Kırgızistan hem de Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan’ı içerisine alan bölgenin genel sorumlusu oldu. Sık sık FETÖ elebaşı Gülen’in Pensilvanya/Saylorsburg’daki karargahına ziyaretler gerçekleştiren İnandı, son olarak Mart 2021’de karargaha giderek talimat aldı. İnandı’nın, örgüt üst düzey yöneticileri Mustafa Özcan, Naci Tosun, Barbaros Kocakurt gibi isimler ile de irtibatlı olduğu belirlendi.

Bylock’tan talimat

FETÖ’nün kripto haberleşme programı ByLock kullanıcısı olan İnandı, Pensilvanya’dan ByLock vasıtasıyla aldığı talimatlar doğrultusunda Türkiye’den kaçan firari unsurlarının Kırgızistan’da barınmasını sağladı; aralarında Özcan ile eski Bank Asya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik’in de bulunduğu 25 üst düzey FETÖ/PDY mensubuna yasadışı yollardan Kırgızistan pasaportu temin etti.

Öksüz’le görüştü

Türkiye’de bulunduğu ve örgütsel faaliyet içerisinde yer aldığı 1985-1995 arasında FETÖ mahrem yapılanmasında da görev alan İnandı, Ankara’da bulunduğu dönemde Adil Öksüz ile de örgüt evlerinde yapılan toplantılarda bir araya geldi.

Örgütün karanlık ajandası

İnandı, devleti içinden kemiren “mahrem yapısının” en tepedeki yöneticileri ile ilişkili biçimde bu yapının yönlendirilmesine hizmet etti. İnandı, FETÖ’nün kirli parasını Orta Asya’da işletti, zehirlediği beyinleri örgütün karanlık ajandasına alet etti ve Türk Devleti’nin itibarını istismar ederek Orta Asya’da Türkiye Cumhuriyeti aleyhine faaliyetler yürüttü.

FETÖ’nün yargı imamlarına operasyon

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, FETÖ’nün, “yargı teşkilatı mahrem imamı” oldukları belirlenen çeşitli meslek gruplarına mensup 66 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilirken, 50 şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Mersin'de çalışmayı başlattıklarını duyurduMersin Üniversitesi (MEÜ) Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas, Marmara Denizi'nde geçen aylarda görülen ve 'büyük bir çevre felaketi' olarak nitelendirilen müsilajın, kentteki 321 kilometrelik sahil şeridindeki bazı koylarda kendini gösterdiğini belirterek çalışma başlattıklarını söyledi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler