Geri Dön

İnci Türkay kimdir, kaç yaşında? İnci Türkay biyografisi

İnci Türkay, Kanal D ekranında yayınlanan Sihirli Annem dizisinde hayat verdiği Betüş karakteri ile herkes tarafından tanınmıştır. Sihirli Annem dizisinin sona ermesinin ardından birkaç TV projesinde yer alan İnci Türkay bu alanda reyting mağduru olmuştur. TRT 1 ekranında yayınlanan Köstebekgiller dizisinde oynamaya başlayan İnci Türkay şu sıralar velayet davası ile gündemde

İnci Türkay kimdir, kaç yaşında? İnci Türkay biyografisi

İnci Türkay 15 Temmuz 1972 yılında dünyaya geldi. Türk dizi oyuncusu olan İnci Türkay. Sihirli Annem dizisindeki Betüş rolüyle ünlenmiştir. Sihirli Annem dizisinin sona ermesinin ardından farklı TV kanallarında birkaç projede yer alan İnci Türkay reyting kurbanı oldu. Belli bir süre sessiz kalan oyuncu TRT 1 ekranında yayınlanan Köstebekgiller dizi projesinde yer aldı. Son dönemde velayet davası ile gündeme gelen İnci Türkay kimdir?

Biyografi

Eğitimini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünde tamamladı. Konsevatuar eğitimininin ardından Trabzon Devlet Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu'nda çalıştı.İlk olarak 2001 yılında Tarkan Karlıdağ'ın yönettiği ve Levent Kazak ’ın senaryosunu yazdığı “Dünya Varmış” dizisinde "Hülya" rolünde oynadı. 2002 Yılında Tardu Flordun ile başrollerini paylaştığı “İki Oda Bir Sinan” dizisinde "Aslı" rolünü üstlendi. Daha sonra, belki de hayatının kariyerini yaptığı “Sihirli Annem” dizisinde 2003 ten 2006 ya kadar başrol oyuncusu olarak "Betüş" rolünde oynadı ve çocukların büyük sevgisini kazandı. Çocukların en çok sevdiği ünlüler arasında ilk sıralara yükseldi. Ardından, “Duma Duma Dum” adlı programında sunuculuğunu yaptı.

Sihirli Annemden sonra bir süre sessiz kaldı. 2009 Yılında Gani Müjde'nin hem yönetmen hem senarist olduğu “Teyzanne” dizisinde oynadı ama reyting kurbanı olan dizi "6.Bölüm"de final bile yapmadan yayından kaldırıldı. Onun ardından “Şahane Çocuklar” adlı Kanal 1 de yayımlanan programın sunuculuğunu yaptı. Kanal 1'in kapanması nedeniyle programda bitti. 2010 da Kanal D'de yayımlanan “Cuma'ya Kalsa” adlı dizide başrol oyuncusu olarak "Şebnem" karakterini oynadı ve dizi 12. bölümde reyting kurbanı oldu. Ardından “Sihirli Annem” dizisinin kadrosuna tekrar seçildi ve dizi yoğun istek üzerine 2011 tarihinde yeniden başladı. Aynı yıl Engelsiz Yaşam Vakfı'nın yılın en iyilerini belirlediği ödül töreninde Betüş karakteriyle "en sevilen dizi kahramanı" seçildi. 2012 yılında Sihirli Annem dizisi bittikten sonra TRT Çocuk'ta yayınlanan “Köstebekgiller” dizisinde oynamaya başladı. Dizi şu anda halen devam etmektedir.

Siyah adında bir köpeği vardır. 2004 yılında iş adamı Ahmet Eroğlu ile evlenmiştir. Ali adında bir oğlu vardır. 2009 yılının başında Tayga Toys adında, tamamen tahtadan, geri dönüşümlü, bitkisel boyalarla renklendirilmiş oyuncaklardan oluşan bir oyuncakçı açmıştır. 2009 yılında eşinden boşanmıştır. Ayrıca, 2000 yılında Sylvia adlı oyun ile katıldığı Tiyatro İstanbul'da birçok oyunda oynamıştır.

Milliyet'te Gündem (11 Ağustos 2020) İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber