Geri Dön
Gündemİnmelerin yüzde 30’u hava kirliliğinden

İnmelerin yüzde 30’u hava kirliliğinden

Dünyaca ünlü epidemiyolog Valery Feigin’in 188 ülkede yaptığı, Dünya Nöroloji Federasyonunca da kabul gören araştırmaya göre, inmelerin yüzde 30’u hava kirliliğinden kaynaklanıyor.

Feigin’in çeşitli ülkelerde yaptığı araştırmada ortaya çıkan epidemiyolojik veriler, her 100 inmeden 30’unun nedeninin hava kirliliği olduğunu, bu nedenle beyin sağlığı için dünya çapında hava kirliliğini önleyici eylem planları yapılması gerektiğini ortaya çıkardı. Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk de beyin sağlığıyla ilgili problemlerin çeşitli risk faktörleriyle artış gösterdiğini söyledi. Öztürk, “Dünya Nöroloji Federasyonu’nun çağrısına biz de Türk Nöroloji Derneği olarak destek veriyoruz ve ‘Beyin sağlığı için temiz hava’ diyoruz. 188 ülkenin verilerinin kullanıldığı çalışmada inmelerin yüzde 30’una hava kirliliğinin neden olduğu ortaya çıkmıştır” dedi. l MELİKE KINACI AA

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İngiliz F-35 savaş uçağının düşme anı görüntüleri ortaya çıktıGeçtiğimiz günlerde düşen İngiliz Kraliyet Donanması’na ait bir F-35 savaş uçağına ilişkin yeni görüntüler yayınlandı. Uçağının motorun üzerindeki plastik kılıfın unutulması nedeniyle düştüğü ifade edilirken, ortaya çıkan görüntülerde uçak gemisi pistinde ilerleyen savaş uçağı kalkış rampasına geldiği esnada hızlanmak yerine yavaşlayarak deniz düşüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler