Geri Dön

İnsanlık tarihi, bitki heykellerle anlatıldı

EXPO 2016 Antalya’da, 15 dönümlük alanda bir milyon bitkinin kullanıldığı 110 bitki heykeliyle Asya’dan Afrika’ya,  Uzakdoğu’dan Kuzey Amerika’ya kadar insanlığın gelişimi ve kültürü tasvir edildi

İnsanlık tarihi, bitki heykellerle anlatıldı

Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yapacağı EXPO 2016 Antalya kapsamında, Aksu ilçesindeki bin 121 dönümlük sergi alanında çalışmalar sürdürülüyor. Kanadalı Mosaicultures Internationales De Montreal’in danışmanlığında yürütülen proje kapsamında, dönümlük alanda boyları bir ile 6 metre arasında değişen ve çeşitli figürlerin işlendiği bitki heykelleri yapıldı.
İlk buğdayın yetiştiği Mezopotamya’da uygarlığın doğuşunun tasvir edildiği bitki heykel sergisinde, ipek böceği ve İpek Yolu efsanesi, Asya’da tarım ve evcilleştirme, Asya’da pirinç ve bambu ekimi, Afrika’da hayvan koruyucu kabile “Masai” ve umudu sergileyen “ağaç diken adam” gibi temalar işlenerek Türkiye’nin ilk canlı bitki heykel sergi alanı oluşturuldu.

Denizin rengi kahverengiye döndüMuğla'nın Fethiye ilçesinde, sağanakla oluşan sel suları, Mut Deresi'ne karışarak denize ulaştı. Denizin rengi kahverengiye döndü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber