Geri Dön

Irak ordusu, stratejik noktalara konuşlandı

Irak ordusu, terör örgütü PKK’nın çekilmeye başladığı Sincar bölgesine aralarında Haşdi Şabi birliklerinin de bulunduğu büyük bir askeri güç sevk etti.

Irak ordusu, stratejik noktalara konuşlandı

Irak’tan Suriye’ye açılan Hanesor bölgesi ile sınır kapısı da Bağdat yönetimine teslim edildi.

PKK’nın çekildiğini ileri sürdüğü Sincar ve çevresindeki stratejik noktalara Irak ordu güçlerinin konuşlanması sonrası, Bağdat yönetimi bölgeye ağır silah desteğinde çok sayıda güç kaydırdı. Bölgeye ulaşan Irak ordu birliklerinin bir bölümü Sincar bölgesinde PKK’nın boşalttığı alanlara, diğer bölümü Irak-Suriye sınır hattına konuşlandı.

Güvence verdiler

Irak Genel Kurmay Başkanı Osman el-Ganimi dün bölgedeki güçleri ziyaret etti. Ganimi ayrıca PKK’nın denetimindeki Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) sorumluları ile bir araya geldi. Sincar bölgesinde Irak askeri yetkilileri ile görüşmeler yapan terör örgütünün, Sincar’dan tamamen çekilme konusunda Bağdat yönetimine güvence verdiği bildirildi. PKK’nın, Bağdat yönetimi ile anlaşması sonucu Irak-Suriye sınır hattında yer alan Hanesor bölgesi ile Irak’tan Kuzey Suriye’ye açılan Hanesor sınır kapısını da Irak ordusuna bıraktığı iddia edildi. Örgütün Sincar ve Hanesor bölgesinden tamamen çekilme hazırlığı yaptığı öğrenildi.

Öte yandan, Irak Başbakanı Haydar İbadi düzenlediği toplantıda, Başbakan Binali Yıldırım’ın kendisine, TSK’nın Bağdat’ın bilgisi dışında Irak topraklarına operasyon düzenlemeyeceğini söylediğini belirtti.

Portekiz'de ip cambazından nefes kesen gösteriBatı Süvarileri (Western Riders) olarak bilinen ip cambazlarından oluşan grup, Portekiz'in Nazare kentindeki ölüme meydan okuduğı gösteri saniye saniye görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet