Geri Dön
Gündemİran’da Ara Güler fotoğraf sergisi

İran’da Ara Güler fotoğraf sergisi

Geçen ekim ayında aramızdan ayrılan usta fotoğrafçı Ara Güler’in ‘Kayıp Tarihin Anısı’ adlı fotoğraf sergisi İran’da. ‘Ara Güler Universal’ projesi kapsamında sergilenecek 160 adet fotoğraf Tahran Nabshi Kültür Merkezi’inde İranlı sanatseverlerle buluşacak

İran’da Ara Güler fotoğraf sergisi

‘Ara Güler Universal’ projesi kapsamında usta fotoğrafçı Ara Güler’in ‘Kayıp Tarihin Anısı’ adlı fotoğraf sergisi yarın akşam yapılacak açılışla İranlı sanatseverlerle buluşuyor.

Seçkisi küratör Patrice Vallette tarafından yapılan ve Nabshi Kültür Merkezi’nin ortaklığıyla ilk kez İran’da, Tahran Nabshi Kültür Merkezi’inde gerçekleşecek sergide efsane foto muhabirinin 160 adet fotoğraf sergileniyor. Güler’e duyduğu hayranlık ve onunla kurduğu dostluk sayesinde ortaya çıkan ‘Ara Güler Universal’ projesi, Vallette’in uzmanlığı ve tutkusuyla hayata geçiyor.

İran’da Ara Güler fotoğraf sergisi
Fotoğraflarla birlikte sergi mekanında oluşturulan karartılmış özel alanlar katılımcıların görsel ve işitsel etkileşimini amaçlıyor. Bu kapsamda tasarlanan alanların ilkinde, Ara Güler’in biyografisinden özel röportaj ve videoların bulunduğu 10-15 dakikalık bölümler yayınlanıyor. Diğer alanda İstanbul atmosferi yeniden yaratılarak, Ara Kafe’deki ortam oluşturuluyor. Kafede çekilen videolar, ortam sesleri ve Ara Güler’in masasında otururken verdiği röportajlar; izleyiciye adeta mekanın içinde bulunulduğu izlenimini veriyor. Ara Güler’e yazılmış mektuplar ve Picasso’nun onun için çizdiği resmin kopyası da aynı sergi mekanında yer alıyor. Nabshi Kültür Merkezi tarafından da desteklenen proje, 2016 yılının şubat ayında Ara Güler’in isteği ve Visioncy Ajansı’na verdiği kişisel arşivine erişim izniyle geliştirilerek uluslararası bir seri sergi projesi olarak faaliyete geçirildi. ‘Ara Güler Universal’ projesi dünyanın farklı kentlerinde de sergilenecek.

Belgeseli de var

‘Kayıp Tarihin Anısı’ sergisine eşlik eden ve Güler’in hayatından kesitler sunan bağımsız belgeselin prömiyeri de Tahran’daki Nabshi Kültür Merkezi’nde 1 Şubat Cuma gecesi gerçekleştirilecek. ‘Bu Dünya Böyle Dünya’ isimli 56 dakikalık bağımsız belgesel filmin yönetmenliği Coşkun Aral, yapımcılığı da Müge Aral tarafından gerçekleştirilmiş.

Ara Güler belgeselde hem tarihi belgelediği anları hem de kendi dünyasından renkli anıları işliyor. Güler, ülke tarihindeki dönüm noktalarıyla kesişen aile hikayesini, çocukluğundan başlayarak anlatıyor. Sanat, bilim ve kültür alanlarında dünyanın kaderini belirleyen kişilerle kurduğu dostluklar ve onların hayatlarından kısa kesitlere de yer verilen belgeselde, Ara Güler’in ağzından kendi kariyerinin de dönüm noktalarını dinliyoruz. Adını Coşkun Aral’la 1986 yılında açtıkları sergiden alan belgesel, 40 yılı aşkın dostluklarının anısına Aral tarafından hazırlandı.

‘Kayıp Tarihin Anısı’ adlı sergi 15 Mart 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

İran’da Ara Güler fotoğraf sergisi

La Soufriere Yanardağı'ndaki patlama uydudan görüntülendiKarayipler'deki St. Vincent Adası'nda bulunan La Soufriere Yanardağı'nda meydana gelen patlama, uydu kamerası tarafından kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet