Geri Dön
Gündemİskenderun'da roketatarlı saldırı: 6 şehit

İskenderun'da roketatarlı saldırı: 6 şehit

Hatay'ın İskenderun ilçesinde Deniz İkmal Destek Komutanlığına teröristlerce saldırı düzenlendi. Saldırıda 6 asker şehit oldu, 9 asker de yaralandı.

İskenderun'da roketatarlı saldırı: 6 şehit

İskenderunda roketatarlı saldırı: 6 şehit

BİR maden ocağının iki gün önce basılıp özel güvenlik görevlisinin şehit edildiği Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde, Deniz Üs Komutanlığı’na bağlı İkmal Destek Komutanlığı'na PKK'lı teröristlerin düzenlediği roketatarlı saldırıda 6 asker şehit oldu, 9 asker yaralandı.

PKK'nın uzun süreden beri üstlenmeye çalıştığı Amanos Dağları eteğinde, ilçenin girişindeki Liman Kapısı bölgesindeki Deniz Üs Komutanlığı'na bağlı birliğe, dün saat 00.40'ta, otoyoldan roketatarlı, ardından uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Askerlerin de karşılık vermesiyle bölgede kısa süreli çatışma çıktı. Saldırıda açılan ilk ateş sırasında 3 asker şehit olurken, yaralılar Deniz Hastanesi ve İskenderun Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Ancak yaralılardan durumu ağır olan 3'ü daha kurtarılamayarak şehit oldu. Saldırıdan sonra kaçan teröristlerin yakalanması için ilçede geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. İlçe giriş ve çıkışları kontrol altına alınırken, Özel Harekat ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipleri, operasyonlar başlattı.

İskenderun Belediye Başkanı CHP’li Yusuf Civelek, haince bir plan uygulandığının anlaşıldığını belirterek, Devlet Hastanesi’ndeki yaralıları ziyaret etti.

ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ Deniz Üs Komutanlığı'na bağlı İkmal Destek Komutanlığı'na düzenlenen roketli saldırıda şehit düşen askerlerin Kenan Oğuz Arbay, İsmail Kuntel, Erol Kaplan, Serhat Aslan, Ümit Akbulut ve Erhan Terlemez olduğu açıklandı.

Yaralılardan tedavileri süren 5'inin Mehmet Aynur, Osman Toplar, Süleyman Kılıç, Taner Adıyaman, Nedim Çapıntüre olduğu belirtildi.

3 ASKER GATA’YA SEVK EDİLDİ Hatay'ın İskenderun İlçesi’nde Deniz Üs Komutanlığı’na bağlı İkmal Destek Komutanlığı’na teröristlerce yapılan saldırıda ağır yaralanan 3 asker, Ankara Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Hastanesi'ne (GATA) sevk edildi. Şehitlerin cenazeleri İskenderun Devlet Hastanesi’nden alınarak, Askeri Hastane morguna götürüldü.

Hain saldırının yapıldığı askeri birliğin yakınındaki Modern Evler Mahallesi'nde oturanlar büyük patlama sesiyle uyandıklarını, ardından silah seslerinin yankılandığı belirterek, teröristlere lanet yağdırdı.

Saldırı düzenlediği haberine alanlar yaralıların kaldırıldığı İlçe Devlet Hastanesi'ne akın etti. Burada bir grup hastanenin yaklaşık 800 metrte ilerisinde bulunan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ilçe binasına yürüyerek, taşlı saldırıda bulundu. Polisin müdahalesi sonrası öfkeli grup parti binası çevresinden uzaklaştırıldı.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, olaydan sonra geldiği İskenderun'da yetkililerle görüşüp, yaralıları ziyaret etti. Lekesiz, ilerleyen saatlerde olay ve operasyonlarla ilgili bir açıklama yapabileceğini söyledi.

NÖBET DEĞİŞİMİNDE SALDIRDILAR

İskenderun’da bulunan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz başkanlığındaki heyetin sabah yaptığı değerlendirmenin ardından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada saldırının dün saat 23.50'de meydana geldiği belirtilirken şu bilgilere yer verildi:
“Modernevler Mahallesi, otoyol altında bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı İlboğa Kışlası İkmal Destek Komutanlığı’ndaki görevli askerleri nöbet değişimi için görev yerlerine götürmekte olan askeri araca, otoyola yakın mesafede, Amanos kırsalında faaliyet gösteren bölücü terör örgütü mensuplarınca RPG-7 roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırı neticesinde 6 er şehit olmuştur, aynı olayda araç içinde bulunan 7 er de yaralanmıştır. Yaralı askerlerden Siyamet Kılınç (Hakkari), Osman Tokbulut (Kastamonu) ve Nedim Çağrı Türe (Manisa) GATA’da, Mehmet Aynur (Burdur) ve Taner Adıyaman (Bitlis) İskenderun Devlet Hastanesi’nde, Muammer Altemür (Tokat) ile Erol Sevindik ise (Ordu) İskenderun Deniz Alayı Hastanesi’nde tedavi ediliyor. Bölgede askeri operasyonlar devam etmektedir.”

ASKERLİK YAPTIĞI İSKENDERUN’DA OĞLUNU ŞEHİT VERDİ

Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde şehit olan 6 askerden er Kenan Oğuz Erbay’ın babası Ekrem Erbay da askerliğini İskenderun’da yaptığı anlaşıldı. Olayı haber alınca oturduğu İzmir’den 2 erkek kardeşiyle birlikte İskenderun’a gelen baba Ekrem Erbay, İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde gözyaşı döktü. Bir oğlu daha olduğunu bildiren baba Erbay, “Ben de askerliğimi İskenderun’da yaptım. Oğlumu da İskenderun’da şehit verdim. Vatan sağ olsun. Bir şehit verdik. Bir oğlum daha var. Onu da kendimi de bu vatan için şehit vermeye hazırım” dedi.

SALDIRIYA UĞRAYAN ASKERİ ARAÇ

Askeri kamyonun, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı İlboğa Kışlası İkmal Destek Komutanlığı’nın Amanos Dağı’na bakan yönündeki nöbet kulübesinde asker değişimine geldiği anda saldırıya uğradığı anlaşıldı. DHA muhabirinin erken saatlerde objektifine yansıyan fotoğrafta, nöbet kulübesinin hemen yanında duran askeri aracın önünde kan izleri, çevresinde de 3 bot teki olması dikkat çekti. Aracın arkasını kapatan brandanın olay sırasında olup olmadığı, sonradan mı kapatıldığı öğrenilemedi.

MHP’LİLER PROTESTO ETTİ

Abdullah Öcalan’ın, avukatları aracılığı ile “Ben 31 Mayıs’tan itibaren çekiliyorum” dediği tarihe denk gelen günde İskenderun’da yapılan saldırıyı protesto etmek isteyen yaklaşık 500 kişi, İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Burada Türk Bayrağı ve MHP flaması açan kalabalık, daha sonra İskenderun Deniz Er Eğitim Alayı’na doğru yürüyüşe geçti. PKK aleyhine slogan atan kabalık, İskenderun- Belen karayolunu araç trafiğine de kapattı. Çevik Kuvvet polisinin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüş, Er Eğitim Alayı’nda son buldu. Kabalık, burada ‘Vatandaş uyuma, şehidine sahip çık’ sloganları attı, ardından da İstiklal Marşı okudu.

AMONOSLAR'A ÖCALAN'IN TALİMATIYLA YERLEŞTİLER

PKK’lı teröristler ilk olarak, 1992’de sözde liderleri Abdullah Öcalan’ın telsizle verdiği, “Ne duruyorsunuz Hatay’ı Botan’a çevirin, kan gölü olsun” talimatıyla Amanos Dağları’na 200 kişilik bir grupla yerleşti.

Amanosları kendilerine karargah haline çevirmek isterken, İskenderun’da da kendilerine deniz kapısı açmaya çalışan Abdullah Öcalan’ın Ferhat kod adlı yeğeni Hasan Atmaca komutasındaki teröristler sık sık 39’ncu Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Jandarma Özel timinden oluşan ekiplerle çatıştı. Örgütün tabur düzeyinde etkinlik sağlamaya çalıştığı bu bölgeye bir ara Şemdin Sakık da geldi ancak o da eylemlerde başarısız olunca geri çekildi. Bu bölgede çıkan çatışmalarda 160’ye yakın terörist ölü ya da sağ olarak ele geçirildi, onlarca sığınak bulundu. Teröristler, Apo’nun yakalanmasından sonra kendiliğinden Amanoslar’dan çekilip sıcak çatışmaya girmekten kaçındı. 2000’de yaklaşık 5 bin güvenlik gücünün katılımıyla Amanoslar’da yapılan seri operasyonlar sonunda Hasan Atmaca ve diğer teröristler bölgeyi terk etti. Ancak 40-50 kişilik bir grup ise varlığını sürekli yer değiştirerek sürdürmeye çalıştı.


Suriye sınırındaki Hatay’a, Suriye’nin sınır denetimsizliği nedeniyle kolayca geçiş olanağı bulan teröristler, yıllardır birçok baskın ve kaçırma olayında özellikle yayla köylerinde yaşayanlar, maden ocaklarında çalışanları ve avcıları katletti.