Gündem İstanbul Adalet Sarayı’nda 'Down Cafe' hizmete girdi

İstanbul Adalet Sarayı’nda 'Down Cafe' hizmete girdi

10.01.2020 - 11:41 | Son Güncellenme:

İstanbul Adalet Sarayı’nda “Down Cafe” açılış töreni düzenlendi. Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği’nin açtığı mobil kafeden elde edilen gelirler down sendromlu ve otizimli gençlere destek amacıyla kullanılacak. Kafede her gün iki genç çalışarak hizmet verecek. İstanbul Cumhuriyet başsavcısı İrfan Fidan, “Bugün adliyemizin mutlu bir günü, gururlu bir günü. Bizim adliyemizde kafe işletecekler. Adliyemizin gülen yüzü olacaklar. Kafemize hepinizi davet ediyorum” dedi.

İstanbul Adalet Sarayı’nda Down Cafe hizmete girdi

ELİF ALTIN / İSTANBUL

Haberin Devamı

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda düzenlenen sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Alternatif Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ADER) tahsis edilen standın açılış töreni düzenlendi. Down sendromlu gençlerin çalışacağı “Down Cafe”nin açılış törenine İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Adalet Komisyonu Başkanı Okan Albayrak, ADER Başkanı Selma Singen, hakimler, savcılar, dernek üyesi gençler ile aileleri ve çok sayıda adliye çalışanı katıldı. Açılış töreninde protokol ve down sendromlu gençler kurdeleyi birlikte kesti. Kurdele kesiminin ardından dernek üyesi gençler ritim gösterisi sergiledi.

İstanbul Adalet Sarayı’nda Down Cafe hizmete girdi

"ADLİYEMİZİN GÜLEN YÜZÜ OLACAKLAR"

Kurdele kesiminin ardından konuşan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, “İyi niyetten başka hiçbir şey taşımayan kardeşlerimiz adliyemizi şereflendirdiler. Bugün adliyemizin mutlu bir günü, gururlu bir günü. Bizim adliyemizde kafe işletecekler. Adliyemizin gülen yüzü olacaklar. İyi niyetli, temiz kalpli, güzel yürekli yüzü olacaklar. Hepimizi hayırlı uğurlu olsun. Bu vesileyle Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutluyorum. Kafemize hepinizi davet ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

İstanbul Adalet Sarayı’nda Down Cafe hizmete girdi


"DAHA ÇOK KAFELER AÇILSIN İSTİYORUZ"

Kafeye ilişkin bilgi veren ADER Başkanı Selma Singen, “Down Cafe’yi işletiyoruz. Derneğimizde 35 tane down sendromlu, mental ve otizmli gencimiz var. Onlarla birlikte hem toplumu bilinçlendirmek hem de toplumda göstermek, onları da sosyalleştirmek için buradayız. Aynı zamanda da sosyal STK olduğumuz için kar amacımız da yok. Kazandığımız parayı ay sonunda çocuklarımıza dağıtıyoruz bahşiş gibi. Bu şekilde çalışıyoruz. Haftanın bir günü çalışıyorlar ve tabi çok çalışmak istiyorlar. Biz daha çok işyerleri, daha çok kafeler açılsın istiyoruz. Burası da bizim için alternatif oldu. Şimdi her gün iki çocuğumuz da burada çalışacak” diye belirtti.

İstanbul Adalet Sarayı’nda Down Cafe hizmete girdi

"BAŞSAVCIMIZ DESTEK OLDU"

Daha çok kafe açmak istediklerini dile getiren Singen, “Bütün İstanbul’daki Türkiye’deki çocukların da çalışmalarının sağlanmasını istiyoruz. Bize adliye destek oldu sağ olsun başsavcımız hemen olumlu karşıladı. Burası Kızılay’ın büfesiydi, biz devir aldık. Şimdi inşallah çocuklarımızla elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Şu anda bizim aslında bir tane Mecidiyeköy’de kafemiz var, iki tanede mobil kafemiz var. Bu üçüncü mobil kafemiz oldu. İnşallah kafeler zinciriyle çocuklarımızın hepsine birer iş imkanı sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

İstanbul Adalet Sarayı’nda Down Cafe hizmete girdi

"MAAŞLARINI MUTLULUKLA ALIYORLAR"

Gelirlerin çocuklara verildiğini ifade eden Selma Singen, “Zaten anneler çalışıyoruz. Bizler yapıyoruz bütün her şeyi kekleri, börekleri, temizliği her şeyi birlikte yapıyoruz çocuklarımızla. Kazancımız çok şey olmuyor ufak tefek şeyler. Onları da çocuklarımıza dağıtıyoruz. Onlar maaş alıyor ay sonunda mutlulukla alıyorlar yani. Harçlık şeklinde tabi” ifadelerini kullandı.