Geri Dön

İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saat kaçta? İl il cuma namazı vakti...

Cemaziyelahir ayının 20. günü ve yine bir mübarek cuma gününe uyandık. Bugün Müslümanlar yan yana saf tutup cuma namazı ibadetini yerine getirecek. Bu hayırlı görevi yerine getirmeden önce müminler cuma vakitlerini araştırıyor ve sıklıkla "Cuma namazı saat kaçta?" sorusunu soruyor.

İstanbul, Ankara, İzmir cuma namazı saat kaçta? İl il cuma namazı vakti...

 

Müslümanların en değer verdiği gün olan hatta İslam aleminin bayram olarak nitelendirdiği cuma günü geldi. Müminler cemaatle birlikte cuma namazı görevini yerine getirmek isterken tam saati öğrenmek isteyen Müslüman vatandaşlar özellikle de İstanbul, Ankara, İzmir'de yaşayanlar "Cuma namazı saat kaçta?" sorusunu soruyor.

14 ŞUBAT CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Cuma namazı İstanbul'da saat 13:23'de

Ankara'da 13:08'de

İzmir'de 13:31'de

Bursa'da 13:23'de kılınacak.

İL İL CUMA NAMAZI VAKİTLERİ

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Cuma Mesajları (resimli ve yazılı) – 2020 en yeni Hayırlı Cumalar mesajları (güzel anlamlı, uzun dualı, ayetli hadisli, kısa ve öz cuma sözleri)

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Türkiye kapıları açtı, göçmenler sınıra koştu!Yunanistan Pazarkule sınır kapısından ülkelerine giriş yapmak isteyen bir grup göçmenin ülkeye girişine izin vermedi. Tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatan Yunanistan, Pazarkule sınır kapısından ülkelerine giriş ve çıkışları durdurdu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber