Geri Dön

İstanbul cuma namazı kaçta? 16 Ekim cuma namazı saati tüm iller

16 Ekim Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Cuma namazı için camilere gidecek olan vatandaşlar illerindeki cuma namazı saatlerini araştırıyorlar. Cuma namazı öğle vaktinde cemaatle kılınan bir namazdır. Peki, bugün cuma kaçta olacak? İşte 16 Ekim 2020 İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere tüm illerin cuma namazı vakitleri.

İstanbul cuma namazı kaçta? 16 Ekim cuma namazı saati tüm iller

Cuma namazı kaçta kılınacak? Cuma namazı saat kaçta İstanbul, Ankara, İzmir? İslam alemi ve Müslümanlar için mübarek olan cuma gününde yapılan ibadetlerin sevabı da kat kat fazla kabul edilmektedir. Cuma namazı öğle vaktinde camilerde cemaat ile birlikte kılınır. Peki, cuma saat kaçta? İşte 16 Ekim 'Cuma namazı saat kaçta kılınacak?' sorusunun yanıtı...

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA İSTANBUL?

İstanbul'da bugün öğle ezanı 12.55'te okunacak.

CUMA NAMAZI SAATİ ANKARA

16 Ekim Ankara'da öğle vakti 12.39'da oluyor.

İZMİR CUMA NAMAZI KAÇTA KILINACAK?

İzmir'de öğle vakti 13.02'de.

CUMA NAMAZI VAKTİ TÜM İLLER İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Osmaniye'de iki otomobil çarpıştıOsmaniye'de iki otomobilin çarpışması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber