Geri Dön

İstanbul hava durumu için peş peşe uyarılar!

Son zamanlarda sabırsızlıkla beklenen İstanbul kar yağışı için tarihler belli oldu. İstanbul hava durumu eksi derecelere düşüyor. İstanbul'a kar ne zaman yağacak sorusuna cevap arayanlar, Meteoroloji'nin yayımladığı hava durumu bilgilerine göre tedbirli olmalı. İstanbul için kar yağışının etkili olacağı günler belli oldu. İşte İstanbul hava durumu için peş peşe uyarılar

İstanbul hava durumu için peş peşe uyarılar!

İstanbul hava durumu belli oldu. 5 Şubat bugün ve 6 Şubat Perşembe, 7 Şubat Cuma, 8 Şubat Cumartesi ve 9 Şubat Pazar günlerinin hava durumu açıklandı. Soğuk ve yağışlı havanın etkili olması İstanbulluları meraklandırdı. İstanbul hava durumu nasıl olacak? Şubat ayının ilk haftasında İstanbul hava durumu büyük merak konusu oldu. İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan İstanbul hava durumu...

İSTANBUL HAVA DURUMU

Çarşamba Kuvvetli Yağmurlu 12°C 15°C

Perşembe Kar Yağışlı 3°C 4°C

Cuma Kar Yağışlı 0°C 4°C

Cumartesi Hafif Kar Yağışlı -1°C 3°C

Pazar Çok Bulutlu -2°C 5°C

İstanbul hava durumu için peş peşe uyarılar

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nde görevli hava tahmin uzmanı Bayram Doğan, bu hafta etkisini gösterecek kar yağışına karşı İstanbulluları uyardı. Doğan’a göre, Perşembe günü yağmaya başlayacak olan karın cumartesi gününe kadar devam etmesi bekleniyor. Doğan, ayrıca şiddetli rüzgar nedeniyle hava sıcaklıklarının düşeceğini belirtirken, vatandaşların don ve buzlanmaya karşı tedbirli olması gerektiğini vurguladı.

Meteoroloji Müdürlüğü'nden yapılan açıklamalara göre İstanbul’da beklenen kar yağışı etkisini tekrar gösterecek. İstanbulluları perşembe gününden itibaren etkisini göstermesi beklenen kara karşı dikkatle uyaran hava tahmin uzmanı Bayram Doğan, “İstanbul’da Perşembe sabah saatlerinde yağmur şeklinde görülecek yağışın öğle saatleri itibariyle karla karışık şekle dönmesini bekliyoruz. Akşam saatlerinde kar şeklinde görülecek. Cuma ve cumartesi günü de kar şeklinde devam edecek. İstanbul’da ayrıca çarşamba ve perşembe kuvvetli rüzgar olacak. Özellikle çarşamba lodos hakim olacak. Perşembe günü de lodos yerini karayele devredecek. Dolayısıyla hava sıcaklıkları 10 - 15 derece düşmüş olacak. Çarşamba günü 10, 15 derece olan hava sıcaklıkları Perşembe günü 4, 5 dereceye kadar düşmesini bekliyoruz" dedi.

CUMA VE CUMARTESİ GÜNÜ BUZLANMAYA DİKKAT

Sürücüleri yolda buzlanmaya karşı uyaran Doğan, “Cuma ve cumartesi gece sıcaklıkları 0 ile eksi 1 derece olacak. Sürücülerimizin yolda dikkatli olmalarında fayda var. Hem kar yağışı hem de buzlanma ve don olayı oluşabileceği için yolda tedbirli olmaları gerekiyor. Türkiye genelinde kar yağışı çarşamba Trakya’dan başlayarak Perşembe günü etkisini artırarak özellikle Marmara ve Karadeniz civarında kar yağışı bekliyoruz. Güney kesimleri haricinde cuma ve cumartesi günü genellikle kar yağışı göreceğiz. Pazar günü itibariyle yağışların ülkeyi terk etmesini bekliyoruz” dedi.

BÜNYAMİN SÜRMELİ UYARDI: SICAKLIK EKSİ 3'E DÜŞECEK

CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli de kar yağışıyla ilgili şu uyarılarda bulundu.

"İstanbul'da bugün fırtına var, lodos var, basınç düşüşü var. Kuvvetli lodos havaya nem taşıyor. Bugün yağış alacağız, günün ikinci yarısında şu andaki verilerde 16,17,18 gibi ağır kuvvetli bir sağanak var. İki üç saat yağacak ama kuvvetli yağacak. Bu kadar sıcaklığın yükselişinin, o rüzgarın kuzeye dönüp yavaş yavaş sıcaklığı aşağı çekmeye başlaması yağışları getirecek.

Kar da yarın gün ortalarından itibaren kar olasılığı başlıyor. Akşam saatleri gibi kar göreceğiz. Cuma öğleden sonra itibariyle yine kar yağışı var. Cuma gece gelecek yağış hem daha kuvvetli hem de soğuk havayla gelecek. Cuma akşamı ve Cumartesi günü; eksi 3 derece. Bugün 17 dereceyiz, cumartesi -3 derece. Cumartesi sabahına, beyaz örtüyle uyanma ihtimalimiz var. Yarınki kar yağışı daha yumuşak ve kısa süreli olduğu için o ihtimali veremiyoruz. Pazartesi günü okulların tatil olma ihtimali de çok zor, çünkü Pazar günü yağış yok.

Ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi'nde çığ tehlikesini daha fazla yaşama tehlikemiz var. Uzun aralıklardan sonra gelen kara ekstra dikkat etmemiz lazım."

Kendi yaptığı kazayı görüntülediGaziantep'te, seyir halinde olan bir otomobilin önündeki traktöre çarpma anı araç kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber