Gündemİstanbul için son dakika yağış uyarısı: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkılmamalı

İstanbul için son dakika yağış uyarısı: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkılmamalı

30.09.2023 - 10:44 | Son Güncellenme:

İstanbul'da akşam saatlerinde beklenen şiddetli yağış ilgili İBB AKOM ve İstanbul Valiliği'nden peş peşe uyarılar geldi. Saat 18.00 işaret edilirken İstanbullulara 'trafik' konusunda çağrıda bulunuldu.

AKOM'dan yapılan açıklamada, İstanbul'da perşembe gününden itibaren etkili olan yağışın bugün de devam edeceği belirtildi. Sabah saatlerinden itibaren Avrupa yakası ve boğaz çevresinde kısa aralıklarla etkili olan sağanağın, akşam saatlerinde Anadolu yakası ve boğaz çevresinde etkisini artıracağı kaydedildi.

Haberin Devamı

AKOM'un meteorolojik değerlendirmesine göre, özellikle Anadolu yakasının saat 18.00'den itibaren aşırı değer olarak kabul edilen saatte 100 kilogram ve üzeri yağış alması beklendiği vurgulandı.

DİKKATLİ OLUNMALI

AKOM'dan yapılan açıklamada, aşırı yağışa bağlı olarak sel, dere taşkını, su baskını, heyelan, istinat duvarı çökmesi, göllenme, mahsur kalma, ulaşımda aksamalar gibi bazı olumsuzluklara karşı önlemler alınırken, İstanbulluların da mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamaları, olumsuzluklara karşı tedbirli olması istendi.

İBB EKİPLERİ 3.667 İHBARA MÜDAHALE ETTİ

İBB ekiplerinin 3 bin 430 personel, 1658 araç ve iş makinesi ile il genelinden alınan toplam 3 bin 667 ihbara müdahale ettiği belirtilirken bazı ilçelerde saatte 200 kilogram üzerine çıkan yağış nedeniyle mahsur kalan 707 kişi ile 15 hayvanın itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldığı vurgulandı.

Haberin Devamı

BİR UYARI DA BAKAN ÖZHASEKİ'DEN

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de sosyal medya hesabından vatandaşlara uyarıda bulundu. Yetkililerin uyarıları konusunda vatandaşlara çağrıda bulunan Bakan Özhaseki şu açıklamayı yaptı;

Ülkemiz genelinde yağışlı havalar etkili olmaya başladı. Barajlarımıza can verecek yağmur suyuna ihtiyacımız var. Ancak yoğun yağışlarla birlikte olumsuz bir durumla karşılaşmamak için Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzce yapılan hava tahmin raporuna, yetkililerimizin uyarılarına bütünüyle uyulmasını vatandaşlarımızdan istirham ediyorum.

Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün son hava tahmin raporu,

* Doğu Akdeniz'de beklenen gök gürültülü sağanak yağışların bu akşam saatlerinden itibaren yarın gece saatlerine kadar;

- Adana, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli ve çok kuvvetli,
- Adana'nın güneydoğusu, Osmaniye'nin güneyi, Hatay'ın kuzey ve kıyı kesimlerinde şiddetli olacağı tahmin edilmektedir.

* Yarın, ekim ayının ilk gününde ise;

- Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük, Çankırı, Ordu, Çorum, Amasya, Tokat, Yozgat, Kırıkkale, Sivas, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Erzincan, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Batman ve Siirt çevreleri ile Ankara’nın kuzey ve doğusu, Sinop’un iç kesimleri, Diyarbakır'ın ve Malatya'nın kuzeyi ile Şırnak'ın batısında kuvvetli,

Haberin Devamı

- Samsun, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvin'in kıyı kesimlerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir.

İSTANBUL VALİLİĞİ: DİKKATLİ VE TEDBİRLİ OLUNMALI

Öte yandan İstanbul'da şiddetli yağışların beklenmesiyle ilgili İstanbul Valiliği de vatandaşları uyardı. Yarın akşama kadar devam etmesi beklenen yağışlar için Valilik şu açıklamayı yaptı;

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmelerine göre; Yağışların yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren Pazar akşam saatlerine kadar İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ'ın doğusunda yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75) olması beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Haberin Devamı

ÜLKE GENELİNDE BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkenin kuzey, iç ve batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Van, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ'ın doğusu, Bursa ve Balıkesir’in kuzeyinde, Çanakkale’nin doğusunda, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu. Isparta, Adana'nın doğusu, Osmaniye ile Hatay çevrelerinde yer yer kuvvetli ve çok kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Batı kesimlerde yağışla birlikte 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzeyli, yurdun güney kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış anında kuvvetli esmesi bekleniyor.

YEREL KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ'ın doğusu, Bursa ve Balıkesir’in kuzeyinde, Çanakkale’nin doğusunda, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu, Isparta, Adana'nın doğusu, Osmaniye ile Hatay çevrelerinde yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75) yağış beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Haberin Devamı

24 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Öte yandan İstanbul dahil 3 il için turuncu, 21 il için de sarı uyarı yapıldı. Meteoroloji vatandaşları şiddetli yağış, sel konusunda vatandaşları uyardı.

TURUNCU UYARI VERİLEN 3 İL

Adana

Hatay

Osmaniye

SARI UYARI VERİLEN 21 İL

Afyonkarahisar

Antalya

Balıkesir

Bolu

Burdur

Bursa

Çanakkale

Denizli

Isparta

İstanbul

Kastamonu

Kocaeli

Muğla

Sakarya

Sinop

Tekirdağ

Zonguldak

Bartın

Yalova

Karabük

Düzce

İstanbul için son dakika yağış uyarısı: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkılmamalı

İstanbul için son dakika yağış uyarısı: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkılmamalı

İstanbul için son dakika yağış uyarısı: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkılmamalı

İstanbul için son dakika yağış uyarısı: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkılmamalı

İstanbul için son dakika yağış uyarısı: Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkılmamalı