Geri Dön
Gündemİstanbul ve Ankara dahil sağanak alarmı! Meteoroloji’den 24 il için sarı kodlu uyarı

İstanbul ve Ankara dahil sağanak alarmı! Meteoroloji’den 24 il için sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısının ardından İstanbul'da beklenen yağmur başladı. Yağışların hafta sonuna kadar etkili olması beklenirken sıcaklıklar 3-4 derece düşecek. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Şen, "Önümüzdeki 1 hafta Türkiye'de görülecek" deyip uyarıda bulundu. Öte yandan 24 kent için sarı kodlu uyarı yapıldı. İşte hava durumu raporu...

İstanbul ve Ankara dahil sağanak alarmı! Meteoroloji’den 24 il için sarı kodlu uyarı

Tüm yurtta mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının ardından yağışlı hafta başladı. Meteoroloji’nin tahminlerine göre hafta boyunca yurdun büyük bölümünde gök gürültülü sağanak yağış görülecek. Yağışlar aralıklarla etkisini gösterecek ancak kuvvetli olacak, yer yer hayatı zorlaştıracak.

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara'nın kuzey ve doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Kütahya, Afyonkarahisar, Denizli, Muğla, Malatya, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı Karadeniz ile Afyonkarahisar'ın doğusu ve Çorum'un batısında yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Batı kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile doğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40 – 60 km / saat)esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların: Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı Karadeniz ile Afyonkarahisar'ın doğusu ve Çorum'un batısında yerel olmak üzere kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde toz taşınımı görülmesi beklendiğinden meydana gelebilecek hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşme ve ulaşımda aksamalar ile yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

“ÖNÜMÜZDEKİ 1 HAFTA TÜRKİYE'DE”

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Bugün Marmara, İç Anadolu, Akdeniz'in iç kesimleri, Batı Karadeniz, İstanbul ve Afyon gök gürültülü yağmurlu. Marmara'nın güneyindeki kümülonimbus hücre bulutu görüyorsunuz. Bu tip konvektip bulutlar önümüzdeki 1 hafta Türkiye'de görülecek" mesajını paylaştı.

İstanbul ve Ankara dahil sağanak alarmı Meteoroloji’den 24 il için sarı kodlu uyarı

Prof. Dr. Şen, “Bu hafta yağışların Türkiye’de etkili olacağı görülüyor. Özellikle hafta sonu Marmara dahil batı ve iç bölgelerde yağışın yerel olarak su baskınları yapacak kuvvette. Sıcaklıklar 3-4 C düşecek. Önümüzdeki 10 gün meteorolojiyi takip edelim. Özellikle cumartesi, Pazar, pazartesi. Bugün Ankara da kuvvetli yaz yağmurları var. İstanbul’da yağmur yerel olarak 1 hafta (perşembe hariç) aralıklı sürecek. Hafta sonu şiddetli, sıcaklık bu iki ilimizde 3-4 C düşüyor.

24 KENTTE SARI KODLU UYARI

“Adana, Ankara, Antalya, Bolu, Burdur, Çankırı, Eskişehir, Isparta, Mersin, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Karabük, Düzce”

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor 27

İstanbul: Parçalı bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 30

Adana: Parçalı ve az bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların iç kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor 33

Antalya: Parçalı ve az bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların iç kesimlerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor 27

Samsun: Parçalı bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 24

Trabzon: Parçalı bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 23

Erzurum: Parçalı ve az bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 27

Diyarbakır: Az bulutlu 35