Geri Dön

Suç örgütü liderleri yakalandı! Peş peşe baskınlar

İstanbul'un Anadolu yakasında Çekmeköy ve Sancaktepe merkez olmak üzere birçok ilçede hedef aldıkları işyeri sahiplerine silah zoruyla çek senet imzalatıp, ardından malını mülkünü zorla ele geçiren 2 ayrı çeteye yönelik olarak 4 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 31 çete mensubu şüpheli yakalanıp gözaltına alındı. Aralarında terör örgütü PKK üyeliğinden kaydı bulunan çete elebaşının da bulunduğu çete üyelerinin, istedikleri haracı alamayıp, boş senete imza attıramadıkları işyeri sahiplerine silahlı baskınlar düzenlediği ve kendi aralarında çatıştığı tespit edildi. Çete elebaşlarından birinin ise çocuğa tecavüz suçundan cezaevinde bulunduğu öğrenildi.

Suç örgütü liderleri yakalandı! Peş peşe baskınlar
Ferit ZENGİN /İSTANBUL

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince düzenlenen operasyon, bir esnafın savcılığa yaptığı şikayet sonrasında başlatılan soruşturmadan elde edilen bilgiler ışığında düzenlendi.

Bazı çete üyelerinin kendisine zorla çek-senet imzalattığını ve ardından iş yerini zorla elinden almaya çalıştıkları şikayetinde bulunan esnafın verdiği bilgiler doğrultusunda yapılan çalışmalarda polis, Veli Ş. ve Kadir Y.’nin elebaşlığını yaptığı 2 ayrı suç örgütüne ulaştı. Sancaktepe ve Çekmeköy’de bir çok olaya karışan, birbirleriyle çatışan çetelerin, iş yeri sahiplerini tehdit ederek, mal varlıklarına, çek ve senetle borçlu göstererek el koyduğu anlaşıldı. Senet imzalamayan işyeri sahiplerini silahla tehdit ettiği ve işyerlerine silahlı saldırılar düzenlediği öğrenilen çetelerin elebaşlarından  Veli Ş.'nin PKK üyeliğinden ve silahlı terör örgütü kurmaktan 2 ayrı kaydı, diğer çete elebaşının ise cinsel istismardan cezaevinde olduğu öğrenildi. H.Ş isimli çeteelebaşının 7 yaşında bir erkek çocuğuna tecavüz suçundan cezaevinde olduğu öğrenilirken, yapılan teknik ve fiziki takip çalışmalarında kimlikleri tek tek tespit edilen çete mensuplarının gözaltına aşmak için iki gün önce 28 Eylül Pazartesi günü sabah saat 05.30’da başlatılan ve İstanbul da Sancaktepe, Çekmeköy, Ataşehir, Tuzla ve Silivri’de 52 ayrı adres ile Çorum, Muğla ve Gaziantep’te 4 ayrı adrese eş zamanlı düzenlenen baskınlarda 31 çete mensubu şüpheli yakalanıp gözaltına alındı.

Çete mensuplarının adreslerinde yapılan aramalarda 7’si kurusıkı 12’si ruhsatsız 19 tabanca, 2 pompalı tüfek, 550 adet değişik çapta mermi, 1 tabanca susturucu aparatı, 1 pointer (hedef gösterici lazer) 1 seyyar dipçik, 1 polis rozeti ve kelepçe, 2 kurşun geçirmez balistik yelek ile 102 gram narkotik madde ele geçirildi.

Yine yapılan aramalarda 27 ayrı işletme sahibine ait 13 milyon 538 bin 240 lira değerinde çek ve senetle ele geçirilen çete mensuplarının emniyetteki işlemleri devam ediyor.

"Bunlar daha büyük depremlerin ayak sesleri"Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi Geometrik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, 'Akdeniz'de deniz taban basıncı değişimi' adlı bilimsel çalışmasıyla 2018'den itibaren yer kabuğundaki değişimlerin artan depremlerle orantılı olduğunu gözlemlediklerini ifade etti. Kutoğlu, "Yer kabuğunu oluşturan dinamik süreçler hızlanmış durumda. Bunlar daha büyük depremlerin ayak sesleri" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber