Geri Dön
GündemSağlık çalışanlarından şiddet protestosu

Sağlık çalışanlarından şiddet protestosu

Konya Şehir Hastanesi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın öldürülmesine tepki olarak sağlık çalışanları protesto gerçekleştirdi.

Sağlık çalışanlarından şiddet protestosu

Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi ve Ataşehir Fatih Sultan Mehmet Hastanesi'nde çalışanları saat 09.00'da eylem yaptı.

Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinde saat 09.30'da gerçekleştirilen eylemde, doktor ve çalışanlar, Dr. Ekrem Karakaya'nın öldürülmesini , 15 dakika boyunca sessizce oturarak protesto etti. Başhekim Doç. Dr. Mehmet Mesut Sönmez'in de yer aldığı eylemde, uğradıkları şiddet sonucu hayatını kaybeden sağlık çalışanları için saygı duruşunda bulunuldu. Hastaneye muayene için gelen bazı vatandaşların da alkışlarla destek verdiği eylemde sık sık 'Sağlıkta şiddet son bulsun' sloganları atıldı.

Sağlık çalışanlarından şiddet protestosu

"HEPİMİZ ÜZGÜNÜZ, KIZGINIZ"

Hastaneye muayene için gelenlerin de alkışlarla destek verdiği eylemde konuşan, Uzman Dr. Ayşegül Bilen meslektaşlarının öldürülmesinden dolayı acılarının büyük olduğunu ifade ederek "Can güvenliğimizi istiyoruz. Sizlere sağlıklı ortamlarda, sağlıklı hizmet sunmak istiyoruz. Acımız çok büyük, çok üzgünüm" dedi. Hekim-Sen adına konuşan Mücahit Aktürk ise "Hepimiz üzgünüz, kızgınız. Sıranın bize ne zaman geleceğinin endişesi içerisindeyiz. Hepimiz kendimizi sahipsiz ve değersiz hissediyoruz. Hiç kimsenin umrunda olmadığımızı düşünüyoruz. Şiddeti önleyici tedbirler almak, yapana ceza vermekten daha etkindir. X-Ray cihazı, metal dedektörü öldürülen hekimlerin hayatından, yaralanan, darp edilen hekimlerin sağlığından daha mı değerliydi" diye konuştu.

Sağlık çalışanlarından şiddet protestosu

Hekim Birliği Sendikası İstanbul Temsilcisi Helin Bağcı yaptığı konuşmada şunları söyledi: Kaybımız tarifsiz. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız. 'Biz hekimler artık tükendik' dedik, dinlemediniz. 'Biz hekimler sağlık hizmeti verdiğimiz kamu kurumları içerisinde sözel, fiziki saldırıya uğruyor hatta öldürülüyoruz' dedik, duymadınız.  'Biz hekimler şiddete karşı göstermelik koruma kanunları ile değil caydırıcı hükümler içeren kanunlar çıkarılmasını bekliyoruz' dedik, görmezden geldiniz.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Tülin Çelik de "Başımız sağ olsun.Bu son olsun diyoruz. Sağlıkta önlenemeyen hatta artarak devam eden şiddetin sorumluları, sağlıkta yanlış politikaları sürdürmeye, bizleri hasta ve yakınlarıyla karşı karşıya getirmeye devam ediyor" şeklinde konuştu.

"ŞİDDET UYGULAYANLAR İSTİSNASIZ CEZALANDIRILSIN"

Ataşehir Fatih Sultan Mehmet Hastanesi'nde de sağlık çalışanları bahçede 15 dakika sessiz oturarak eylem gerçekleştirildi. Basın açıklaması okuyan Üroloji Uzman Dr. Mete Değirmenci "Doktor Ekrem Karakaya uğradığı silahlı saldırı sonrasında yapılan tüm müdahalelere rağmen  hayatını kaybetti. Üzgünüz, öfkeliyiz. Yeter artık. Şiddete maruz kalmadık. Ölmek istemiyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Sağlıkta şiddete karşı hemen şimdi amansız, fakatsız, önlem alınsın. Şiddet uygulayanlar istisnasız cezalandırılsın. İş yerlerimiz güvenli hale gelene kadar can güvenliğimizin tehdit altında bulunduğu yerlerde gerekirse çalışmaktan kaçınma hakkımızı kullanacağımızı ilan ediyoruz "dedi.

Eylemde ayrıca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulması talebiyle bugün ve yarın, Türkiye genelinde, acil servis iş bırakma eylemi yapılacağı, acil servis dışında hasta bakılmayacağı duyuruldu.

Sağlık çalışanlarından şiddet protestosu

TOKAT

Tokat Devlet Hastanesi önünde yapılan eyleme Sağlık Sen üyeleri ve doktorlar katıldı.

Grup adına açıklamada bulunan Sağlık Sen Tokat Şubesi Başkanı Suat Mantar, "Sürekli uyarılarımıza, tedbir çağrılarımıza rağmen maalesef dün Konya'da bir defa daha korktuğumuz başımıza geldi. Hepinizin bildiği gibi bir doktor arkadaşımız, canice katledildi. Hayatının baharında caninin kurşunlarına hedef olan Uzm. Dr. Ekrem Karakaya, görevi başında, yeni çalışmaya başladığı hastanede katledildi. Katliam aleti ise bir silah. Tablonun vahametini düşünebiliyor musunuz? Bir doktor, şifa dağıtılan bir merkezde, yani hastanede, hasta yakınının kurşunlarına hedef oluyor ve can veriyor. Hastalara şifa dağıtmak, can kurtarmak için alın teri döküyor ve karşılığını canıyla ödeyerek şehit oluyor. Biz sağlık çalışanları olarak bu duruma isyan ediyoruz. Saldırıyı lanetliyoruz ve can güvenliğimiz sağlansın istiyoruz" dedi. Fatih YILMAZ/TOKAT, (DHA)

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar Sandıklı Devlet Hastanesi çalışanları, Konya Şehir Hastanesi'nde kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın öldürülmesini protesto için basın açıklaması yaparak, iş bıraktı.

Sandıklı Devlet Hastanesi personeli saat 11.00'de hastane bahçesinde toplandı. Toplanan personel adına Bekir Kağnıcı basın açıklaması yaparak Konya Şehir Hastanesi'nde görevli kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın öldürülmesini ve sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti kınayarak öğleden sonra iş bıraktıklarını söyledi.

Bekir Kağnıcı, "Sürekli uyarılarımıza, tedbir çağrılarımıza rağmen maalesef dün Konya'da bir defa daha korktuğumuz başımıza geldi. Hepinizin bildiği gibi bir doktor arkadaşımız canice katledildi. Hayatının baharında caninin kurşunlarına hedef olan uzman doktor Ekrem Karakaya, görevi başında yani çalıştığı hastanede katledildi. Katleden cani bir hasta yakını. Katliam aletiyse bir silah. Kaç canımız yitecek, nice canlarımız acıyacak ve ne zamana kadar korkuyla işimizi yapacağız, soruyoruz. Açıkçası 1 milyon 200 bin sağlık emekçisi, bu konuda laf değil, icraat bekliyor artık. Başka Ekrem Hocalar ölmesin istiyoruz, başka canlar yanmasın istiyoruz, işimizi korkmadan emniyet içinde yapmak istiyoruz. Bu kararlılığımızı göstermek için de bugün Türkiye genelinde iş bıraktık" dedi. Ahmet DAĞLI/SANDIKLI, (DHA)

Sağlık çalışanlarından şiddet protestosu

MUĞLA

Muğla Datça ilçesinde de, doktor ve sağlık görevlileri, sağlıkta şiddete 'Dur' demek için 2 günlük iş bırakma eylemine başladı.

Datça Aile Sağlığı merkezlerinde çalışan doktor ve sağlık görevlileri, Konya Şehir Hastanesi'nde dün meydana gelen olayda, Dr. Ekrem Karakaya'nın vurularak öldürülmesini protesto amacıyla, Türk Tabipler Birliği'nin iki günlük iş bırakma çağrısına destek verdi. Merkez Sağlık Ocağı önünde bir araya gelen doktor ve sağlık görevlileri, basın açıklaması yaparak, vatandaşlardan destek beklediklerini söyledi.

'BUGÜN YANIMIZDA OLMAYANLAR, YARIN KENDİLERİNE BAKACAK DOKTOR BULAMAYACAK'

Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinden Dr. Gönül Mesci eyleme katılanlar adına yaptığı konuşmada, Türk Tabipler Birliği'nin çağrısı üzerine 7-8 Temmuz tarihlerinde iki gün süreyle iş bıraktıkları belirterek, "Tüm halkımızı bize desteğe çağırıyoruz. Bugün yanımızda olmayanlar, yarın kendilerine bakacak doktor bulamayacaklar. Sonuna kadar destek istiyoruz. Bu defa bari yanımızda olun" dedi. Konuşmanın ardından, bugüne kadar yaşamlarını yitiren tüm sağlık personeli ve doktorlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Mehmet ÇİL / DATÇA (Muğla), (DHA)