Gündem İstanbul'da tahliye kararı alınan okulların tam listesi! İlçe ilçe yayınlandı

İstanbul'da tahliye kararı alınan okulların tam listesi! İlçe ilçe yayınlandı

18.02.2023 - 15:17 | Son Güncellenme:

İstanbul Valiliği, 93 okula tahliye kararının alındığını duyurarak öğrencilerin depreme dayanıklı okullara nakledileceğini açıkladı. Karardan 51 bin 995 öğrencimiz ve 2 bin 765 öğretmenin etkileneceği belirtildi. Öte yandan İstanbul'da tahliye kararı alınan okulların tam listesi de belli oldu.

İstanbul Valiliği'nden İstanbul Sismik Riskin Azaltılması Projesi (İSMEP) kapsamında eğitim kurumlarıyla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. Yazılı açıklamada, "17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen ve ilimizi de derinden etkileyen Marmara Depremi sonrası, olası depremlerin yıkıcı etkilerini en aza indirmek için 2006 yılında İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) kuruldu. Bu birimimizin yürüttüğü İstanbul Sismik Riskin Azaltılması Projesi (İSMEP) kapsamında, İlimizde 1999 yılı öncesinde inşa edilen 1.418 okulumuzun etütleri yapıldığında 67'sinin depreme dayanıklı, 1.351'inin de riskli olduğu tespit edildi. Riskli bulunan 1.351 okulumuzdan 769'u güçlendirildi, 367'si yıkılıp yeniden yapıldı. 87 okulumuz da başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlarımızca güçlendirildi, yıkılıp yeniden inşa edildi. Deprem etüt ve analizleri sonrasında geriye kalan 128 riskli okulumuzdan 109'unun yıkılıp yeniden yapılması, 19'unun güçlendirilmesi kararlaştırıldı" denildi.

Haberin Devamı

"51 BİN 995 ÖĞRENCİ VE 2 BİN 765 ÖĞRETMEN NAKLEDİLECEK"

Geçen yıl ise 128 riskli okulun 35'indeki öğrencilerin başka okullara nakledilerek okullardaki güçlendirme ve yeniden yapım proje çalışmalarına başlandığı belirtilen açıklamada son durum ise şu şekilde belirtildi:

"Bugün itibarıyla geriye kalan 93 riskli okulumuzun etüt çalışmaları neticesinde, 76 okulumuzun yıkılıp yeniden yapılması; 17'sinin de güçlendirilmesi kararlaştırıldı. 20 Şubat 2023 Pazartesi Günü itibarıyla, bu riskli 93 okul ve eğitim kurumumuzdaki öğrencilerimiz ilçe kaymakamlıklarımız, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin koordinasyonuyla depreme güvenli okullara nakledilerek, eğitim öğretim görmeye devam edeceklerdir. Bu okullarımız, ihtiyaca göre taşımalı eğitim kapsamına alınacaktır. İSMEP ile yenilenen okullarımız sayesinde ilimizdeki öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz depreme karşı güvenli okullarda eğitim ve öğretimlerine devam ediyorlar. Böylelikle 93 riskli okulumuzdaki 51 bin 995 öğrencimiz ve 2 bin 765 öğretmenimiz de depreme karşı güvenli okullarda eğitimlerine devam edecekler. Bu süreçte sevgili öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin sabır ve anlayışına teşekkür ediyoruz. Kahramanmaraş ilimizin Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz"

Haberin Devamı

BEYLİKDÜZÜ'NDE EYLEM

Bu arada Beylikdüzü'nde, okulları için yıkım kararı çıkan veliler, okulla aynı bahçede bulunan ilçe milli eğitim müdürlüğü önünde toplanarak eylem yaptı.

Beylikdüzü Cumhuriyet Mahallesi'nde bin 98 öğrencinin eğitim gördüğü Bizimkent İlköğretim Okulu yönetimi, önceki gün velilere toplu mesaj atarak okulun depreme dayanıklı olmadığını ve bu sebeple yıkılacağını, Pazartesi gününe kadar öğrencilerin Haldun Taner İlköğretim Okulu'na nakillerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi. Mesajın ardından okuldaki öğrencilerin velileri okulla aynı bahçede olan ilçe milli eğitim müdürlüğü önünde toplanarak kararı protesto etti. Veliler kendilerine herhangi bir rapor gösterilmeden okulların açılmasına kısa bir süre kala bu kararın kendilerine tebliğ edilmesini doğru bulmadıklarını belirterek tepkilerini dile getirdi. Bizimkent İlköğretim Okulu velilerine, öğrencilerin taşınması planlanan Haldun Taner İlköğretim okulunun velileri de destek verdi.

Haberin Devamı

İstanbulda tahliye kararı alınan okulların tam listesi İlçe ilçe yayınlandı

“BİR JEOLOJİ MÜHENDİSİ OLARAK RAPORLARI GÖRMEK İSTİYORUM"

Aynı zamanda bir jeoloji mühendisi olduğunu belirten veli Zeynep Cansu, “Dün akşam bize veli gruplarından bilgi geldi, okulumuz hakkında yıkım kararı varmış diye. Biz burada tam gün eğitim alıyorduk. Eğitim yarım güne indirilerek bütün öğrencilerin karşıdaki okula transfer edileceğini söylediler. Binanın yıkım kararı var ama bir çürük raporu yok bildiğimiz kadarıyla. Ben bu okulun olduğu sitede oturuyorum. Beylikdüzü'nün en iyi zemini olduğunu biliyoruz. Ben bir jeoloji mühendisi olarak da raporları görmek için milli eğitim müdürlüğüne geldim. Onlarda olmadığını söylediler, kaymakamlığa gittim. Oraya dilekçe bıraktım. Tam emin değilim ama galiba raporda sağlam bina ancak güçlendirilebilir yazılmış. Eğer aciliyeti yoksa bunun ertelenmesi için bir dilekçe verdik. Buradaki tek iki katlı bina burası. Teknik raporları görmek istiyoruz eğer bir hasar durumu varsa kimse buraya çocuğunu sokmak istemez. Pazartesi gününe kadar biz bu okula nasıl gidelim? Bütün gün çalışan veliler var. Tam gün eğitimden yarım güne düşecek. Bina hasarlı değilse yıkmanın da bir mantığı yok, eğitim ve öğretimin bitmesine 3 ay var zaten" dedi.

Haberin Devamı

AVCILAR'DAKİ DURUM

Öte yandan Avcılar'daki 3 okul ve bir eğitim merkezinin yıktırılarak yenisinin yapılmasına, 2 okulun da güçlendirilmesine karar verildi.

Olası depreme karşı zayıf oldukları değerlendirilen okullardan Tahsin Gerekli İmam Hatip Ortaokulu ile Murat Kocatürk İmam Hatip Lisesi'nin güçlendirilmesi için çalışma yapılırken diğer 3 okul ve 1 eğitim merkezinin ise yıktırılarak yenisinin yapılacağı açıklandı.

İstanbulda tahliye kararı alınan okulların tam listesi İlçe ilçe yayınlandı

İKİLİ EĞİTİMDEN TEKLİ EĞİTİME

Avcılar'daki Güngör Tekiner Ortaokulu'ndaki bin 122 öğrencinin Denizköşkler İlkokulu, Gümüşpala İlkokulu'ndaki bin 445 öğrencinin Borusan Ortaokulu ile Süleyman Nazif Anadolu Lisesi'ne, Ramazan Sarıkaya İmam Hatip Lisesi'ndeki 324 öğrencinin Ambarlı İlkokulu'na, Tahsin Gerekli İmam Hatip Ortaokulu'ndaki 399 öğrencinin- Avcılar Kız İmam Hatip Lisesi'ne ve Murat Kocatürk İmam Hatip Lisesi'ndeki 273 öğrencinin- Filibeli Ahmet Hilmi İmam Hatip Ortaokulu'nda pazartesi gününden itibaren eğitim göreceği belirtildi. Daha önce tekli eğitim verilen bu okullarda ikili eğitim sistemine geçilecek. Bunun yanı sıra mülkiyeti Avcılar Belediyesi'ne ait Avcılar Meslek Eğitim Merkezi'nin eğitimini Saide Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde eğitime devam etmesi kararlaştırıldı.

Haberin Devamı

ÖĞRETMENLER BİLDİRDİ

Kararın kesinleşmesi ardından boşaltılmasına karar verilen okullardaki öğrencilerin velilerine SMS veya Whatsapp grupları üzerinden bilgilendirme yapılmaya başlandı. Veliler bu karardan endişe duyduklarını belirtirken, ilkokul öğrencilerinin lise öğrencileri için düzenlenen tuvaletleri kullanmada zorlanacaklarını, ikili eğitimden tekli eğitime geçmenin de iyi olmayacağını dile getirdi. Servis firmaları da bu konuda bilgilendirerek yeni düzenlemeler yapılmaya başlandı.

İşte İstanbul'da deprem nedeniyle tahliye edilecek olan okullar:

Arnavutköy - Boyalık Örfi Çetinkaya İlkokulu/Ortaokulu

Arnavutköy - Suatlar Anaokulu

Arnavutköy - Deliklikaya İlkokulu

Arnavutköy - Hadımköy Örfi Çetinkaya Ortaokulu

Ataşehir - Yeditepe Özel Eğitim Meslek Lisesi

Ataşehir - Akşemsettin Anaokulu

Ataşehir - Esatpaşa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi (A Blok)

Avcılar - Gümüşpala İlkokulu

Avcılar - Güngör Tekiner Ortaokulu

Avcılar - Şehit Ramazan Sarıkaya İmam Hatip Ortaokulu

Avcılar - Mesleki Eğitim Merkezi

Avcılar - Şehit Tahsin Gerekli İmam Hatip Ortaokulu

Bağcılar - Münir Nurettin Selçuk Ortaokulu

Bağcılar - Kazım Karabekir Ortaokulu

Bağcılar - Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (4 Adet Atölye)

Bağcılar - Zübeyde Hanım Anaokulu

Bağcılar - Massit Mesleki Eğitim Merkezi

Bahçelievler - Kazım Beyaz Özel Eğitim Meslek Okulu

Bahçelievler - Mustafa Kemal İlkokulu

Bahçelievler - Hürriyet İlkokulu

Bahçelievler - 1. Akşam Sanat Okulu, Depo ve Lojmanları

Beşiktaş - Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi

Beşiktaş - Lütfü Banat İlkokulu/Yıldız Ertem Anaokulu

Beşiktaş - Lütfi Banat Ortaokulu

Beykoz - Yavuz Selim İlkokulu

Beykoz - İshaklı İlkokulu

Beykoz - Ayetullah Keser Özel Eğitim Uygulama Merkezi

Beykoz - Anadolukavağı Mesadet Taylan İlkokulu/Ortaokulu

Beykoz - Kaynarca Anaokulu

Beykoz - Beykoz Anadolu Lisesi - Çavuşbaşı Anadolu İmam Hatip Lisesi

Beykoz - Çavuşbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Beykoz - Beykoz Anadolu İmam Hatip Lisesi

Beykoz - Beykoz HEM ve ASO ve Mesleki Eğitim Merkezi

Beykoz  - Kemaletin Tuğcu İlkokulu

Beylikdüzü - Yakuplu İlkokulu/Ortaokulu

Beylikdüzü - Bizimkent İlkokulu ve Spor Salonu

Beyoğlu - Ayşe Ege Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (B Blok)

Büyükçekmece - Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Uygulama Oteli

Büyükçekmece - Sudi Özkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Çatalca - Muratbey Ersin Ovacık İlkokulu

Çatalca - 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu

Çatalca - Binkılıç İmam Hatip Ortaokulu

Çatalca - Karacaköy İlkokulu

Esenyurt - Esenyurt Mesleki Eğitim Merkezi

Eyüpsultan - Eyüpsultan Halk Eğitim Merkezi

Fatih - Pertevniyal Lisesi (B Blok ve Spor Salonu)

Fatih - Yedikule İlkokulu/Ortaokulu

Fatih - Vefa Lisesi (B Blok)

Fatih - Fatih Mert Karahan Özel Eğitim Uygulama Okulu

Fatih - Fatih Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Gaziosmanpaşa - Gaziosmanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Gaziosmanpaşa - Prof. Dr. Gazi Yaşargil İmam Hatip Ortaokulu

Güngören - Ergenekon İlkokulu

Kadıköy - Erenköy Şehit Orhun Göytan İlkokulu

Kadıköy - Hamit İbrahimiye Özel Eğitim Uygulama Okulu

Kağıthane - Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Atölyeleri

Kağıthane - Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Kartal - Yıldız İşçimenler İlkokulu

Kartal - Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Küçükçekmece - Atakent Özel Eğitim Anaokulu

Küçükçekmece - Papatya Anaokulu

Küçükçekmece - Gelincik Anaokulu

Küçükçekmece - Kanarya Ortaokulu

Küçükçekmece - Çiğdem Anaokulu

Küçükçekmece - Menekşe Özel Eğitim Anaokulu

Küçükçekmece - Nene Hatun Anaokulu

Küçükçekmece - Yasemin Anaokulu

Küçükçekmece - Zübeyde Hanım Anaokulu

Maltepe - Şehit Murat Mertel Özel Eğitim Meslek Okulu

Pendik - Fatih İmam Hatip Ortaokulu

Pendik - Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Sancaktepe - Samandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Sancaktepe - Sarıgazi İmam Hatip Ortaokulu

Sarıyer - Şükrü Nailpaşa İlkokulu

Sarıyer - Rumeli Feneri İlkokulu

Şile - İMKB 50. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi

Silivri - Alipaşa Fethi Erkoç İlkokulu

Silivri - Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

Silivri - Silivri Anadolu Lisesi

Silivri - Büyükçavuşlu Mehmet Akif Ersoy İlkokulu

Silivri - Değirmenköy Fevzipaşa İlkokulu

Şişli - Saadet Özel Eğitim Meslek Okulu

Sultangazi - Ergun Baylav Özel Uygulama Eğtim Merkezi

Sultangazi - 75 Yıl İlkokulu/Ortaokulu

Sultangazi - Mehmetçik İlkokulu

Ümraniye - Ümraniye İmam Hatip Lisesi

Ümraniye - Ümraniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Ümraniye - Şehit Erol İnce Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Ümraniye - Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (A Blok)

Üsküdar - Haydarpaşa Anadolu Lisesi Pansiyonu

Üsküdar - Mehmet Akif Ersoy İlkokulu ve Anasınıfı

Zeytinburnu - Trisad Triko Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Zeytinburnu - Saniye Sezgin Elmas İlkokulu/Ortaokulu