Geri Dön
GündemCeza yazılan taksici: Ne var öderim; 1 günde kazanıyorum o parayı

Ceza yazılan taksici: Ne var öderim; 1 günde kazanıyorum o parayı

İçişleri Bakanlığı'nın, 81 il valiliğine gönderdiği "Taksi Denetimleri Genelgesi" kapsamında yurt genelinde taksilere yönelik denetimler arttı. İstanbul Aksaray'da, trafik ekiplerinin yaptığı denetimde dört taksi 10 gün süreyle trafikten menedildi. Bir taksici ise 652 lira parasına, "Ben o parayı bir günde kazanıyorum öderim' dedi.

İçişleri Bakanlığı'nın gönderdiği genelgede, bazı taksi şoförlerinin kısa mesafe veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığına ilişkin şikayetlerin artığına dikkat çekilmişti. Bu durumun taksi şoförleri ile yolcular arasındaki tartışmaları ve asayişe etkili olayları artırabileceği, taksilerde seyahat eden, etmek isteyenler ile turistler arasında mağduriyetlere neden olabileceği vurgulanmıştı.

İstanbul Aksaray'da bugün saat 10.00 sıralarında yapılan denetimlerde, kurallara uymadığı tespit edilen taksilere cezai işlem uygulandı. Sivil polis ekipleri, taksilere yolcu gibi binerek, taksimetresini açmayan, ücret pazarlığı yapan, emniyet kemerini takmayan ve yolcu almayan sürücülere uygulama noktasında durdurarak cezai işlem uyguladı. Yapılan denetimlerde, genelge kapsamında, yolcu seçen ve taksimetresini açmadığı tespit edilen 4 taksi şoförü hakkında işlem başlatılarak taksileri 10 gün süreyle trafikten menedilerek, çekicilerle otoparka kaldırıldı.

"TAKSİ YOK, TAKSİ SAYISI YETERSİZ"

Taksimetresini açmadığı tespit edilen bir şoför, trafik ekiplerini bir süre uğraştırmasına rağmen ceza yemekten kurtulamadı. Hakkında 652 lira para cezası kesilen ve aracı 10 gün trafikten menedilen taksici, "Bence de denetimler sıklaştırılmalı. Taksi yok, taksi sayısı yetersiz. Millet yanıyor burada taksi yok bulamıyoruz diye. Devlet neden taksi eklemiyor, eklesin taksiyi biz de rahat edelim" dedi. Öte yandan 652 lira ceza için, "Ne var öderim, ben o parayı bir günde kazanıyorum öderim' dedi.

 

Polisler, Kadıköy, Şişli ve Fatih'te oluşturulan kontrol noktalarında taksicileri denetledi. Yapılan denetimlerde durdurulan taksilerdeki sürücülerin belgeleri incelendi.  Belgesi eksik olan sürücülere para cezası kesildi. Mecidiyeköy'de durdurulan taksinin ruhsatı askıya alındığı halde trafiğe çıktığı belirlendi. Taksi, çekici ile otoparka götürüldü.

BAZI SÜRÜCÜLER GENELGEDEN HABERSİZ

Mecidiyeköy'de durdurulan bazı sürücüler genelgeden haberdar olmadıklarını söyledi.  Denetimlerde durdurulan taksi sürücüsü, "Genelgeden haberim yok. Müşteri almama gibi bir sıkıntım yok. Bu işi yapıyorsanız hizmet vermek zorundasınız. Bu yakada problem var, Anadolu Yakası'nda bu problem yok" diye konuştu. Bir başka sürücü de genelgeden haberdar olmadığını söyleyerek, kendisinin kurallara uyduğunu belirtti.

"YOLCU YOKSA BİZ YOKUZ"

Taksi sürücüsü Muammer Kocaman ise genelgeden haberdar olduğunu ve genelgeyi doğru da bulduğunu belirterek " Kısa mesafe almasan faturasını ödeyeceksin. Bu yolcu varsa biz varız. Bu yolcu yoksa biz yokuz. Bu plaka 2.7 milyon ise bu yolcular sayesinde. Korkunç derecede şikayet var meslektaşlarımdan. 'Neden yolcuyu almıyorsun?' diye kavgalarımız bile oluyor. Her zaman havaalanına, Sabiha Gökçen'e mi?, Rize'ye mi gönderelim seni ne yapalım?" şeklinde konuştu. Güldal Torun isimli yolcu da "İncirli'de 2.5 saat taksi bekledim. Ya dolu geldi, ya da yer soruyorlar nereye gideceksiniz diyorlar" dedi.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sultangazi'de cam patladı, stant uçtu, bebek arabalı kadın zor anlar yaşadıSultangazi'de şiddetli rüzgara yolda yakalanan bebek arabalı annenin zor anları güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. İş yeri camının kırıldığı görülen kamerada, kadının bebek arabasını tutmakta zorluk çektiği de yansıdı. Öte yandan iş yeri çalışanı kırılan camın altında kalmaktan da son anda kurtuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler