Geri Dön

İşte en güzel ve kısa Cuma mesajları ve duaları

Müslüman aleminin haftalık bayramı olan 2016 yılının son cuma gününe erişmiş bulunmaktayız. Cuma gününün en önemli özelliklerinden biri bugün yapılan ibadetlerin iki kat olarak sevap yazılmasıdır. Bu anlamlı günde sevdiklerinizi hatırlayıp değer verdiğinizi göstermenin en güzel yolu da cuma mesajları göndermek olacaktır. İşte en güzel ve kısa Cuma mesajları ve duaları...

İşte en güzel ve kısa Cuma mesajları ve duaları

Cuma günü Müslümanların bir araya geldikleri ve cemaatle ibadetlerini ifa ettikleri önemli bir gündür. Mübarek bir gün olarak kabul edilen Cuma günü pek çok ibadet yapılmaktadır. Bu anlamlı günde sevdiklerinize göndereceğiz bir adet mesaj ile onları unutmadığınızı gösterebilirsiniz. Peki, 30 Aralık Cuma namazı saati kaçta? İşte 81 il için Cuma namazı saatleri ve en anlamlı Cuma mesajlar!

Müslüman olmanın getirdiği bazı görev ve sorumluluklar vardır. Bu görev ve sorumluluklardan ilki de Yüce Allah’ın kullarından istediği beş vakit namazdır. Namaz dinin direğidir sözü ile namazın Müslümanlar için ne kadar önemli olduğu vurgulanmak istenmiştir. Beş vakit namazın yanında erkeklerin bir de kılmaları gereken Cuma namazı vardır. Müslüman toplumun en önemli ve en hayırlı günlerinden biri olan Cuma gününe özel kılınması gereken Cuma namazı erkeklere farzdır. Her hafta tüm işlerini bırakıp erkeklerin camilere akın ederek namazlarını kılmaları gerekir. Müslüman erkeklere düşen bu vazife mutlaka yapılmalıdır. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) Cuma günün ne kadar çok önem verdiği pek çok hadiste anlatılmıştır. Hadislerde yer alan buyurulara göre Cuma günleri işlenen sevaplarda Cuma günü işlenen günahlarda iki kat olarak yazılır. Dolayısıyla her Müslümanın Cuma gününü Allah’a ayırmaları gerekir.

Cuma gününün önemi şu şekilde ortaya koyulmuştur. Bir hadiste: "Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Âdem o gün Cennet'e konulmuş, o gün Cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de o gün kopacaktır." denmiştir. Cuma namazı da bugün kılınır. Cuma namazının vakti öğle namazının vaktidir. Geleneksel uygulamada cuma için ezan okunduğunda camilere gidilerek öğle namazında olduğu gibi, dört rekat namaz kılınır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma günleri cemaatle kılınan namazlara her Müslüman erkeğin katılması gerekir. Bu nedenle de Cuma saatlerinde insanların camilere koşması gerekir. Cuma günü topluca kılınan namaz diğer kılınan namazlardan biraz daha farklıdır. Cuma namazı 16 rekâtlık bir namazdır. Yani Cuma günlerinde kılınan namaz toplamda on altı rekâttır. İlk önce cumanın dört rekâtlık ilk sünneti kılınır. Bu sünnet öğle namazının ilk sünnetinde olduğu gibi yine aynı şekilde kılınır. Sonrasında cami içinde ikinci ezan ve hutbe okunur. Hutbenin okunmasından sonra ikamet okunup cemaat ile beraber Cuma namazının iki rekatlık farzı kılınır. Cuma namazının farzının kılınmasından sonra da dört rekat olan son sünnet kılınmaya başlanır. Bu farz ise öğle namazının ilk sünneti ile aynı şekilde kılınır. Sonrasında ise Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya" şeklinde niyet edilerek öğle namazının farzı gibi bir namaz kılınır. En son olarak da sabah namazının sünneti gibi iki rekat vaktinin sünneti kılınır. Cuma namazının en sonunda ise Âyet-el-kürsi ve tesbihler okunup, dua edilir. Bu şekilde Cuma namazı kılınmış olur.

CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Cuma günleri en hayırlı günlerden biridir. Bu hayırlı günlerde Müslüman dostların birbirlerini arayıp sormaları önemlidir. Müslüman toplumu olmak birlikte iyi ilişkiler kurup iyi bir dayanışma içerisinde yaşamayı gerektirir. Bu nedenle de Müslümanların bu önemli günlerde birbirlerine yardım etmeleri birbirleri ile diyalog kurmaları, haberleşmeleri gerekir. İnsanların birbirleri ile kuracakları olumlu diyaloglar sonucunda sevgi yayılır. Sevgi paylaştıkça çoğaldığı için insanların bu hayırlı günlerde birbirlerini arayıp sormaları gerekir. Cuma günün hayrını paylaşmak için Cuma mesajları yakınlarına atılarak bu hayırlı gün hatırlanır.

EN GÜZEL CUMA MESAJLARI

Bu yalan dünyanın dikenleri batsa da canına, aldırma. Sabret..! Katlan ki ebedi mekanın gül bahçeleriyle dolsun. Hangi dertten yakınıyorsan yine de sabret. Sabret ki O en büyük merhamet sahibi ellerinden tutsun. (Mevlana) Hayırlı Nurlu Cumalar.

Şayet biz bu Kur`an`ı bir dağın üzerine indirmiş olsaydık, andolsun onu Allah korkusundan saygı ile baş eğmiş, parça parça olmuş görürdün. İşte Biz, belki düşünürler diye, insanlara böyle örnekler veririz.” (Haşr Sûresi / 21) Cuma Gününüz Mübarek Olsun.

Bir bülbül boşa mı dil döker güle, cennetine girmek kolay mı çekmeden çile, önce Haktan beraatini dile, sonra Resul'den şefaat iste. Ya Rabbi bizleri cenneti hak edecek ameller, kabirde sıratta kolay sualler, cennette Cemalini doya doya görecek nurlu yüzler nasip eyle. Dünyada imtihanı geçebilmek, kabirde gül bahçesinde olabilmek, cehennem ateşi hissetmeden cennette murada erebilmek duasıyla, Hayırlı Cumalar.

Allahım, Sen benim Rabbimsin. Senden başka ilah yoktur. Beni Sen yarattın; ben, Senin kulunum ve gücüm yettiğince Sana olan ahdime ve vaadime bağlıyım. İşlediklerimin (kötülüklerin) şerrinden Sana sığınırım. Üzerimdeki nimetlerini itiraf eder; günahlarımı da ikrar ederim. Beni bağışla. Zira günahları bağışlayan ancak sensin. Cumamız Mübarek olsun. Hayırlı Cumalar.

Allah’ım! Akşama ulaştığımız gibi sabaha, sabah ulaştığımız gibi de akşama ulaşmayı nasip eyle. Sağlımızı koru ve hastalara şifa ver. Hayırlı bereketli cumalar dilerim.

Ey büyük Rabbim. Hayrı ve şerri ayırt edebilmeyi, imtihan olarak verdiklerine yürekten Amenna diyebilmeyi, göstermiş olduğun yolda yürümeyi, Senin yolundan ayrılmamayı, Seni en çok sevenlerden olmayı bana ve sevdiklerime nasip eyle. Hayırlı Cumalar.

Çıkarsa kalbinde yara, Yaradan dönüştürür bunu bir gün hayra, sen sabretmesini bilirsen; Yaradan düşürmez seni dara. Kaldır başını semaya, aç ellerini Mevla'ya. Sen istemesini bilirsen, Mevla cevap verir duaya. Cuma günümüz mübarek olsun.

Ayakları şişerdi, o öpülesi ayakları. Ama bizim gibi sabahlara kadar gezmekten değil, sabaha kadar ibadet etmekten. Az yerdi, ama bizim gibi rejim yapmak için değil, fakirliği seçtiğinden. Gece gündüz ağlardı, o ağlayınca meleklerin gözleri dolardı ama bizim gibi pembe diziler yüzünden değil, Mevlaya olan aşkından. Ne kadar farklıyız değil mi Allah rasülünden. Mevla bütün amellerimiz ve niyetlerimizle ona benzemeyi nasip etsin. Amin. Hayırlı cumalar.

Bizi dostlarına dost, düşmanlarına düşman olanlardan ve sabreden ve şükredenlerden eyle! İşinde sebat eden, nimetine şükreden, ibadetini güzel yapan, doğru konuşanlardan eyle Ya Rabbim. Amin. Hayırlı Cumalar dilerim.

Giresun'da yürürken sigara içmek yasaklandıGiresun Valiliği koronavirüs tedbirleri kapsamında il genelinde kamuya açık alanlarda bulaş riski oluşturması nedeniyle yürürken sigara içilmesini yasakladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber