Geri Dön

İşte ilk milli uçak gemimiz

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Türkiye’nin ilk yerli ve milli uçak gemisi ‘TCG Anadolu’ ile ilgili, “Şu an blokların yüzde 90’ının imalatı bitme  aşamasında. Uçak gemisi 114 bloktan oluşuyor, şu an havuzda yüzde 10’u birleştirilmiş durumda” dedi.

İşte ilk milli uçak gemimiz

Türkiye’nin ilk yerli ve milli savaş uçak gemisi ‘Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’nun Tuzla Sedef Tersanesi’ndeki inşası devam ediyor. Türk Deniz Kuvvetleri’nin harekat kabiliyetini artıracak hücum gemisi ‘TCG Anadolu’da gelinen nokta ile ilgili bilgi veren İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan şunları söyledi:

‘Milyar euro değerinde’

“Deniz Kuvvetlerimize lig atlatacak. Bu gemiye sahip olacak onuncu devletiz. Sadece beş altı ülke üretiyor. Proje çok büyük ve başarıyla devam ediyor. Gelecek sene gemimizi denize indirme törenimiz olacak. Şu an sahada blokların yüzde 90’ının imalatı bitme aşamasında. İmalat aşamasının hemen ardından içinin teçhizleri başladı, bunlar devam ediyor. Gemi 114 bloktan oluşuyor, havuzda şu an yüzde 10’a yakını birleştirilmiş durumda. Şu an en hareketli zamanındayız, bu yaz ve sonbaharda müthiş bir performansla çalışmamızı sürdüreceğiz. Biraz gecikmiştik ama arayı kapatacağız, gemi ortaya çıkacak. Temmuz-ağustosta geminin yüzde 100 blok imalatı bitmiş olacak. 2019 Şubat- Mart’ta da gemimizi yüzdüreceğiz. Ondan sonra ise geminin testlerinin tamamlanıp, teslimi programımızda. Büyük bir proje, değer olarak milyar avronun üzerinde
olan bir ürün.”

Boyu 232 eni 32 metre

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ‘amiral gemisi’ denilen uçak gemisi ‘TCG Anadolu’ 232 metre boyunda, 32 metre eninde, 58 metre yüksekliğinde. Tank, konteyner gibi ağır araçlar için bin 410 metrekare ağır yük garajı mevcut. Gemide ayrıca bin 165 metrekare gemi havuzu, bin 880 metrekare hafif yük garajı, 6 iniş alanı, 5 bin 440 metrekare uçuş güvertesi, 900 metrekare hangar var. l EDA TOPCU AA

Aydın'da bir inek beşiz buzağı doğurduAydın'ın Kuyucak ilçesinde, Montbeliarde ırkı olduğu öğrenilen 'Çilem' isimli ineğin ikiz doğurmasını bekleyen çiftçi aile, 3'ü dişi olmak üzere beşiz doğurmasıyla büyük bir şaşkınlık yaşadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber