Geri Dön

İtikat Ne Demek? Tdk'ya Göre İtikatsız, İtikatlı Ve İtikatsızlık Ne Demektir?

İtikat, kendisinden uzun süre sonra ortaya çıkan akaid kelimesi ile eş anlamlı bir sözcüktür. Dini hükümlerin bir kısmını oluşturan itikat, günümüzde disiplin haline gelen mezhepleri anlatmak için kullanılmaktadır. Bu kapsamda İslam dibi; itikat, amel ve ahlaktan oluşmaktadır. Peki, itikadın kısaca kelime anlamı nedir? İtikat kelimesi TDK açıklaması nedir? Sizler için itikat ne demek sorusuna detaylı cevaplar hazırladık.

İtikat Ne Demek? Tdk'ya Göre İtikatsız, İtikatlı Ve İtikatsızlık Ne Demektir?

İmanın esasları arasında Müslümanların itikadı yer almaktadır. Bu terim en geniş anlamıyla; Allah, kul ve dünya hakkındaki olaylara bakış açısını etkileyen tüm düşüncelerdir. İtikat kelimesiyle birlikte; itikatlı, itikatsız ve itikatlılık kelimeleri de türetilerek kullanılmaktadır. İtikat ile bağlantılı kelimelerin manaları genellikle iman ve inanç çevresinde toplanmaktadır. Bu kelimelerin anlamları Türk Dil Kurumu tarafından sözlük içerisinde detaylandırılmıştır.

İtikat Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

1. İnanmak.
2. İnanç.
3. İman etmek.

- İtikatlı: İtikadı olan kişi, inançlı ve imanlı kimse.
- İtikatlılık: İtikat sahibi ve itikatlı olma durumu.
- İtikatsız: İnançsız, inanmayan kişi.
- İtikatsızlık: İnançsız ve itikatsız olma durumu.

Boş yolda çukura düşen sürücü, "Size saygı duyuyorum" diyerek polise direndiBURSA'da sokağa çıkma kısıtlamasında boş kalan yolda bir sürücü otomobili ile çukura düştü. Kazayı hafif sıyrıklarla atlatan sürücü Ali D. (51) alkol testi yapmak isteyen polis ekiplerine "Size saygı duyuyorum" diyerek uzun süre direndi. Ali D.'ye 6 bin 986 TL para cezası kesilirken, ehliyetine el kondu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet