Geri Dön
Gündemİtirafçı sanıkların kimlikleri istendi

İtirafçı sanıkların kimlikleri istendi

Diyarbakır’da 1992-1994 yılları arasında 8 kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak aralarında "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdulkadir Aygan’ın da bulunduğu 8 sanıktan 5’inin yargılanmasına devam edildi. Askeri personel olan 3 sanık ise Askeri Mahkeme’de yargılanıyor.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, 4’ü hakkında yakalama kararı bulunan 5 sanık katılmadı.

-"SANIKLAR ESKİ İSİMLERİYLE ARANIYOR"-

Maktul yakınları avukatlarından Habibe Danışman Deyar yaptığı savunmada, sanıklardan Kemal Emlük, Saniye Emlük ve Fethi Çetin’in 2007’deki İçişleri Bakanlığı yazısına göre kimlik bilgilerinin değiştirildiğini belirterek, "Bu şahıslar hakkında hala eski isimlerine göre arama yapılıyor. Bu şekilde bulunmaları imkansız. Yeni isimlerine göre aramalarının yapılması lazım" dedi.

Deyar, dava dosyasının mahkemeler arasında 4 yıl boyunca gidip geldiğini ve sağlıklı bir yargılamanın bugüne kadar yapılamadığını da ileri sürdü.

-"KIRCA’NIN DAVASI DÜŞTÜ"-

Maktul yakınlarının avukatlarından Barış Yavuz da askeri personel olan sanıklar emekli Albay Abdülkerim Kırca, Saniye Emlük ve Yüksel Uğur’un yargılandığı 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemede görülen davanın son duruşmasındaki gelişmeleri iletti.

Yavuz, intihar eden Emekli Albay Abdülkerim Kırca hakkındaki davanın düştüğünü, askeri personel olan Saniye Emlük hakkında da görevsizlik kararı verilerek, dosyanın Uyuşmazlık Mahkemesi’ne gönderilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

-İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN İSTENDİ-

Mahkeme, sanıklardan Aziz Turan (Abdulkadir Aygan), Mahmut Yıldırım, Kemal Emlük, Saniye Emlük ve Fethi Çetin’in isimlerinin değiştirildiğinin dava dosyasından anlaşıldığından, söz konusu sanıkların gerçek kimlik bilgilerinin İçişleri Bakanlığı’ndan sorulmasını kararlaştırdı.

Mahkeme ayrıca, önceki duruşmada savcının, sanıklardan Aziz Turan (Abdulkadir Aygan) ve Mahmut Yıldırım hakkında ayrı ayrı gıyabi tevkif müzekkeresi çıkartılması ve bu sanıkların dünya çapında aranması için kırmızı bülten formunun düzenlenmesi talebi için de "dosya diğer sanıklar yönünden de tamamlandığında değerlendirilmesi" kararı verdi.

Mahkeme heyeti, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

-İSTENEN CEZALAR-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2005 yılında hazırlanan iddianamede, Ankara’daki evinde intihar eden Emekli Albay Abdülkerim Kırca, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım, terör örgütü PKK itirafçıları Fethi Çetin, Kemal Emlük, eşi Saniye Emlük, Muhsin Gül, Abdülkadir Aygan ve Uzman Çavuş Yüksel Uğur’un, "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak", "İşkence yapmak", "adam öldürmek" suçlarından yargılanmaları talep ediliyor. Sanıkların, 8’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

Söz konusu 8 sanık, Diyarbakır’da 1992-94 yılları arasında Harbi Arman, Lokman Zugurlı, Zana Zugurlı, Servet Aslan, Şahabettin Latıfeci, Ahmet Ceylan, Mehmet Sıddık Etyemek ve Abdulkadir Çelikbilek’i öldürdükleri gerekçesiyle yargılanıyor.

Milliyet'te Gündem (11 Mayıs 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan haber başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet