Geri Dön

İzel kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? İzel albümleri...

Müzisyen İzel, bir süredir ekranlardan uzakta. Katıldığı programda yaptığı açıklamalarla yeniden gündem olan İzel, pek çok şarkısıyla hafızalarımızda yer etmiş bir isim. İzel-Çelik-Ercan grubuyla hayatımıza giren ve sevilen şarkılara imza atan sanatçı, müzik alanında pek çok ödülün de sahibi. Peki İzel kimdir, kaç yaşında?

İzel kimdir, kaç yaşında, aslen nereli? İzel albümleri...

İzel Çeliköz 29 Nisan 1969, Yalova doğumlu. Sevilen şarkısı bir süredir ekranlarda olmasa da şarkılarıyla bir dönem damgasını vuran bir isim. Peki İzel kimdir?

İZEL KİMDİR?

İzel, 29 Nisan 1969 tarihinde Yalova'da doğdu.İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu, üç telli kemençe eğitimi aldı. Okul ve cemiyet korolarında yer aldı. Müzik dünyasına 1987 yılında Maksim Gazinosu'nda solistlerin arkasında kemençe çalarak adım attı. Eurovision Türkiye elemelerine ilk olarak 1989'da Neco'nun seslendirdiği "Fora Fora" (sonradan Neco'nun aynı yıl çıkan "Hayallarimi Bırak" albümünde yer aldı) şarkısında Neco'ya vokalist olarak eşlik etti. 1990'da bu kez tek başına "Selam Yabancı" şarkısıyla elemelere katıldı ve 1 puanla sonuncu oldu. Nihayet Türkiye'yi, 1991 senesinde, İtalya'da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması´nda Can Uğurluer ve Reyhan Karacaile birlikte seslendirdiği İki Dakika adlı şarkı ile temsil etti. İzel, 1994 senesinde Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'nda Burak Kut, Ercan Saatçi, Ferda Anıl Yarkın, Hakan Pekerve Seden Gürel'le beraber seslendirdiği ve müziğini yaptığı Biz Hep Böyleyiz şarksıyla birincilik ödülünün sahibi oldu. Bu arada Grup Vitamin'in 1990-1991 arasındaki ilk kadrosunda yer aldı ve grubun ilk albümünde bulunan "Bol Vitamin", "Bir Derste" ve "Özgün Müzik" şarkılarında vokal yaptı.

1991 yılının sonlarına doğru üç tane üniversite öğrencisi, Ajda Pekkan'la Almanya'ya ön grup olarak turneye çıktı. Üç genç, ülkelerine döndüklerinde bir anda ünlü oldu. Duruma bakıp bir albüm yaptılar. Albüm bir milyon barajını aşmayı başardı. Özellikle Dönmelisin dönemin assolisti Sibel Can tarafından sahnede sıkça okundu. Çelik Erişçi gruptan ayrıldı. İzel ve Ercan Saatçi bir albüm daha yaptı.

İzel'in ilk solo albümü Adak, 1995'te çıktı. İzel'i bu çalışmasında Kenan Doğulu- Emel Müftüoğlu- Yıldız Tilbe gibi isimler yalnız bırakmadı. Aykut Gürel'i de yanına alan Ercan Saatçi, İzel'e başarılı bir prodüksiyon yaptı. Hasretim'le büyük çıkış yapan İzel'in hitleri kesilmedi. Ardından "Ah Yandım" ve "Yakışıklım" geldi. O yıl İzel, Altın Kelebek ve MGD ödüllerini En İyi Kadın Pop Sanatçısı sıfatıyla aldı.

İkinci albümü Emanet 1997'de çıktı. Ercan Saatçi ve Aykut Gürel'le çalışacağını düşünülse de öyle olmadı ve İzel, Mustafa Sandal'ı seçti.[6]

Üçüncü albümü Bir Küçük Aşk, 1999'da çıktı. 2001'de Bebek adlı dördüncü albümünü çıkardı.

İzel, kendi albümlerinin çalışmaları ve sahne çalışmaları dışında prodüktörlük de yapmaya başladı. Cenk Eren'in Dönüm Noktam isimli albümü ve Emel Müftüoğlu'nun kızı olan Çağrı Müftüoğlu'nun kendi adını taşıyan albümü İzel imzalıdır.

İzel, ilk kez Eurovision Türkiye Elemeleri'ne 1989'da Fora Fora (bu şarkı sonradan Neco'nun aynı yıl çıkan "Hayallarimi Bırak" albümünde yer aldı) şarkısında Neco'ya vokal yaparak katıldı. 1990 yılında, Selam yabancı adlı eserle tek başına katıldı. O yıl finale kalamadı ve elendi. Ertesi yıl Can Uğurluer ve Reyhan Karaca ile birlikte elemelere katıldı ve kazandı. Roma'da yapılan 1991 Eurovision Şarkı Yarışması'nda 12.oldu. İzel'in bu Eurovision deneyiminden 13 yıl sonra 2005 yılında Türkiye adına yarışacak olan Gülseren adlı finalist yerine İzel'e bir teklif götürüldü. Ancak İzel yarışmada adı geçen kişiye haksızlık olur diye bu teklifi reddetti. Bu teklifin ardından üç ay geçtikten sonra, Ağustos 2005'te İzel, Nil Karaibrahimgil ve Sefarad grubuyla yeniden Eurovision'da Türkiye adına yarışacak adaylar arasında yerini aldı. Ancak hiçbir açıklama yapılmadan bu üç isim de Eurovision'a katılmadı.

İzel Türkiye'de birçok konser vermiştir.İstanbul'da şimdiye kadar Rumeli Hisarı'nda Rumeli Hisarı Konserleri organizasyonu altında 5 kez sahneye çıkmıştır.(1995-1999-2000-2001-2005) 2008 yılında da İzel altıncı kez Rumeli Hisarı'nda Rafet El Roman ile beraber sahneye çıkmak üzere bir anlaşma yapmış ancak çeşitli nedenlerden dolayı konserden çıkmıştır.28.11.2015 edirne balkan kongre merkezi öğretmenler günü konseri

İZEL ALBÜMLERİ

Özledim (İzel-Çelik-Ercan) (1991) Raks Müzik

İşte Yeniden (İzel-Ercan) (1993) Raks Müzik

Adak (1995) Raks Müzik

Emanet (1997) Raks Müzik

Bir Küçük Aşk (1999) Universal Müzik

Bebek (2001) Universal Müzik

Şak (2003) Co-İz Prodüksiyon

Bir Dilek Tut Benim İçin (2005) Avrupa Müzik

Işıklı Yol (2007) Avrupa Müzik

Jazz Nağme (2010) Poll Production

Aşk En Büyüktür Her Zaman (2012) Poll Production

Gebze'de yolcu otobüsü devrildiKocaeli’nin Gebze ilçesi TEM Otoyolu’nda yolcu otobüsü devrildi. Bölgeye çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber