Geri Dön
Gündemİzmir Metrosu'nda nihayet mutlu son

İzmir Metrosu'nda nihayet mutlu son

İzmir Metrosu’nun son etabı olan Poligon- Fahrettin Altay bölümünün de tamamlanmasıyla Metro Bornova’dan Üçkuyular’a ulaştı. 9.5 yıl sonra biten proje için resmi tören yapılmadı.

İzmir Metrosu'nda nihayet mutlu son

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 20 kilometrelik metro ağının son iki durağı olan Poligon ve Fahrettin Altay istasyonları, arife günü hizmete alarak İzmirlilere bayram sürprizi yaptı. Mart 2014 tarihinde Göztepe İstasyonu’nu açan Büyükşehir Belediyesi, bir süredir test sürüşlerinin yapıldığı son iki istasyonda da yolculu ön işletmeye başladı.

Fahrettin Altay ve Poligon istasyonlarındaki metro seferlerinin ilk yolcusu Başkan Aziz Kocaoğlu oldu. Evka 3 İstasyonu’ndan metroya binen Başkan Aziz Kocaoğlu, Fahrettin Altay’a giden ilk yolculu seferi İzmirliler, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve basın mensupları ile birlikte gerçekleştirdi.

30 dakika süren yolculuk sonrası Fahrettin Altay İstasyonu’na ulaşan Başkan Kocaoğlu’nu İzmirliler coşkuyla karşıladı.

İzmirlilere en güzel bayram hediyesini verdiklerini ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, “2005 yılında temelini attığımız Üçyol-Üçkuyular Metro hattı bir çok sıkıntılar, üzüntüler yaşayarak, işi bırakan yüklenici firmalara rağmen devam ettirmeye çalıştık. Nihayet bugün, Arife günü yani Ramazan ayının son günü Ramazan Bayramı hediyesi olarak İzmirli hemşehrilerimizle birlikte ilk seferimizi yaptık. Saat 11.00’de Evka-3 İstasyonu’ndan çıktığımız yolculuk 30 dakika sonra Fahrettin Altay İstasyonu’nda bitti. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarının devreye girmesiyle kent ulaşımının en önemli dar boğazının aşıldığını belirten Başkan Kocaoğlu, “Hatay Caddesi üzerinde ve bu bölgede yaşayan hemşehrilerimize 9,5 sene çok büyük sıkıntılar verdik, hepsinden özür diliyoruz. Elimizde olmayan nedenlerle oldu. Ama İzmir ulaşımının en dar boğazı geçilmiş oldu. Şimdi önümüzdeki yıllarda Narlıdere’ye doğru yürüyeceğiz. Ağustos ayında aksilik olmazsa Torbalı hattı açılacak. Oradan Selçuk’a, Bergama’ya derken İzmir’i gerçek anlamda demir ağlarla öreceğiz. Biz 11 kilometre raylı sistem aldık. Şu anda 100 kilometre çalışıyor. Ağustos ayında bu rakam 130 kilometreye çıkacak. 3 sene içinde yapacağımız 25 km tramvayla 153,5 kilometreye çıkacak. Ve sanıyorum yıl sonra Selçuk’a ve Narlıdere İstihkam’a uzanmış oluruz. Buca tramvayını bitirmiş oluruz. İnşallah Bergama’ya da uzanmış oluruz. Bizim dönemimizde ulaşımda dünyanın 100-150 yıl önce geçtiği raylı sistem hamlesini bizim belediye başkanlığımız döneminde hemen hemen tamamlama hedefini gerçekleştireceğiz. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

17 İSTASYON, 20 DURAK

Kent içi toplu raylı sistem toplu taşımacılık alanına sürekli yatırımlar yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ulaşım ağına Fahrettin Altay ve Poligon istasyonlarını da ilave ederek kentin doğu ve batı aksında üç aşamalı olarak planlanan projeleri tamamlamış oldu.

Fahrettin Altay ve Poligon istasyonlarıyla İzmir Metrosu, 20 kilometre güzergâhta 17 istasyonla hizmet vermeye başladı. Mayıs 2000 tarihinden hizmet vermeye başlayan Üçyol-Bornova güzergahının ardından Mart 2012 tarihinde Ege Üniversitesi Kampüs ve Evka 3 istasyonlarında aynı yılın Aralık ayında da Hatay ve İzmirspor istasyonlarında seferler başlamıştı. Mart ayında Göztepe istasyonu devreye alan Büyükşehir Belediyesi kısa bir süre sonra Poligon ve Fahrettin Altay istasyonlarında da seferlere başladı. Son iki istasyonla birlikte İzmir Metro’su kentin doğusundan batısına 20 kilometrelik hat üzerinde 17 istasyonda hizmet vermeye başladı.

TRAMVAYLA ENTEGRE OLACAK

Fahrettin Altay istasyonu ilerideki aşamada tramvay sistemi ile entegre olacak. Şu an için son istasyon olan F.Altay, sistemin Narlıdere yönüne uzamasıyla ara istasyon durumuna gelecek.


YOLCU SAYISI 8 KAT ARTTI

İzmir Metrosu’nda son 7 istasyonun hizmete girmesiyle kentin raylı sistem ulaşım ağı 100 kilometreye ulaştı. İZBAN, 80 kilometre hat uzunluğu, 32 istasyonuyla kentin kuzey ve güneyine; İzmir Metrosu ise 20 km üzerindeki 17 istasyonu ile doğu batı yönlerine uzanıyor. Her iki raylı sistem ulaşımı, Halkapınar ve Hilal aktarma istasyonlarıyla birbirine entegre oluyor ve yolcu sayıları günlük 500 bine ulaşıyor.

İşletimin başladığı 2000 yılı Haziran ayında 660 bin 58 yolcu taşıyan İzmir Metrosu 2014 Haziran ayında 5 milyon 321 bin 437 yolcu taşıyarak 14 yılda yolcu sayısını 8 kat artırmaya başardı. Fahrettin Altay ve Poligon istasyonları, sisteme yeni yolcuların dahil olmasını sağlayacak. Her bir istasyonun yolcu sayılarını yüzde 5 artıracak etki yapması öngörülüyor.

28,5 KM TRAMVAY EKLENECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesinin ihalesini gerçekleştirdiği tramvay projesi de kentteki raylı sistem ulaşım ağını daha farklı güzergâhlara taşıyacak önemli bir çalışma olacak. Yer teslimi yapılan Fahrettin Altay-Halkapınar tramvay güzergâhı yaklaşık 13 kilometre olacak. 10 kilometrelik Karşıyaka Alaybey-AMavişehir güzergahı ve 5,5 kilometrelik Buca Şirinyer-Tınaztepe Kampus tramvay hattı projelerinin tamamlanmasıyla, İzmir raylı sistem ağına 28.5 km daha eklenmiş olacak.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Sağlık Bakanlığı son dakika olarak Türkiye'nin 24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritasını açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 355 bin 226 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 197 kişinin testi pozitif çıktı, 221 kişi yaşamını yitirdi. Bakan Koca tabloyu paylaşırken kritik uyarılarda bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler