Geri Dön

İznik Gölü’ndeki bazilika ile ilgili yeni bulgular

Arkeoloji haberleri yapan Ancient Origins’te yer alan bir habere göre geçen aylarda İznik Gölü’nde bulunan bazilikanın Roma döneminden kalma Pagan Tapınağı olabileceği bilgisi paylaşıldı.

İznik Gölü’ndeki bazilika ile ilgili yeni bulgular

Kazı çalışmalarını sürdüren Uludağ Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin’in siteye yaptığı açıklamada, bazilikanın erken dönemde Pagan Tapınağı olarak inşa edilmiş olabileceğini söyledi. Bulunan sikkelere ve antik aydınlatma buluntularının da Pagan anlayışını yansıttığı bilgisi yer aldı. Şahin, 2014 yılında havadan çekilen fotoğraflar sayesinde İznik Gölü içerisinde fark edilen bazilikanın MS. 740 yılında yaşanan depremde yıkılıp enkazın göl sularının altında kalmış olabileceği ve 1300 yıldır burada bozulmadan durduğunu da ekledi.

Meğer Türkçe biliyormuş...Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda maske ve mesafe denetimi yapıldı. Uyarılara rağmen maskesini düzgün takmayan ve Türkçe bilmediğini söyleyen yabancı uyruklu bir yolcu maske cezası yedikten sonra Türkçe konuşmaya başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet