Gündem Kaçak göçmenlere ev kiralayan yandı!

Kaçak göçmenlere ev kiralayan yandı!

01.04.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

Hükümetin ‘seyreltme politikası’ doğrultusunda, kaçak göçmenlere yasa dışı şekilde ev kiraya verenlerle, kaçakları barındıran otel ve müesseselere yaptırımlar ağırlaştırıldı.

Kaçak göçmenlere ev kiralayan yandı

Ferit Zengin / İSTANBUL - Resmi rakamlara göre 5 milyon 400 bin, gayri resmi rakamlara göre ise 7 milyona yakın yabancı uyruklu insanın yaşadığı Türkiye'de, son dönemlerde yaşanan yerli yabancı çatışmaları ile gettolaşmanın önüne geçmek için İçişleri Bakanlığı'nca yürürlüğe sokulan "seyreltme politikası" doğrultusunda, kaçak ve yasadışı şekilde ev kiraya verenlerle, kaçak göçmen barındıran otel ve müesseselere yaptırımlar ağırlaştırıldı. Kontratsız ve yasadışı şekilde 15 günün altında günübirlik ve haftalık olarak kaçak göçmenlere ev kiraya veren ve barındıran şahıslara verilen ceza 26 bin 750 liraya çıkartılırken, suçun 3 defa mükerrer hale gelmesinde oteller için ruhsat iptali, evler için ise süresiz mühürleme cezası yürürlüğe sokuldu.

Haberin Devamı

2.5 MİLYON KİŞİ KAÇAK

2022 yılı Cumhurbaşkanlığı yıllık programına göre, Eylül 2021 itibariyle1 milyon 220 bini ikamet izinli, 350 bini geçici (mülteci) koruma kanunu altında, 3 milyon 710 bini Suriyeli, 5 milyon 400 bin yabancı uyruklu şahsın yaşadığı Türkiye'de, Irak, Suriye, Türk cumhuriyetleriyle İran ve Afganistan uyruklu yabancılar başı çekiyor.

Yine İstanbul, Gaziantep, Hatay ve Urfa'nın başı çektiği 10 ayrı ilde yaşamlarını devam ettiren ve resmi rakamlara göre 1 milyon 220 bini ikamet izinli gözüken 3 milyon 710 bin Suriye uyruklu yabancıdan sadece 52 bini geçici koruma merkezlerinde yaşıyor. İki milyon 650 bine yakını bu 10 il içerisinde kaçak ve yasadışı bir şekilde yaşamlarını sürdüren yabancıların yaşadığı 10 il arasından en büyük yükü ise İstanbul çekiyor.

Haberin Devamı

Resmi rakamlara göre ise 1 milyon 179 bin 751 yabancının yaşadığı İstanbul'da, geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sayısı ise 535 bin 25 kişi. Kayıtsız göçmenlerin toplu yaşam alanları oluşturarak gettolaşmasının önlenmesi için İçişleri Bakanlığı, bu şahıslara para karşılığı ev, daire, pansiyon ve otel odası gibi barınma yeri temin eden şahıs ve işletmelere karşı da önlem ve cezalar geliştirdi. 2019 yılında genişletilip yeniden düzenlenerek yürürlüğe sokulan 1774 sayılı kanunun 9.maddesi doğrultusunda alınan yeni kararlarla başlatılan denetlemelerde, evini, dairesini kaçak göçmenlere kontratsız ve yasadışı yöntemlerle kiraya verenlere 2021 yılında 19 bin 800 lira olarak uygulanan para cezası 26 bin 750 liraya yükseltildi. 3 ay süreyle mühürlenen evin 3 defa aynı suçtan işlem görmesi durumunda ise süresiz mühürlenmesi ve kullanıma kapatılması cezası uygulanıyor.

19 BİN 800 TL CEZA

İstanbul’da geçtiğimiz yıl 13 bin 648 ev ve daire kiralamasının denetlenirken, kanunlara aykırı ve yasadışı kiralandığı belirlenen 758 daireye işlem yapıldı. 694 ev sahibine 19 bin 800’er lira para cezası uygulanıp 687 daire mühürlendi.

OTELE RUHSAT İPTALİ

Ayrıca kaçak göçmen barındıran ve günlük kiralık yöntemle aynı suçu işletme olarak gerçekleştiren otel, pansiyon gibi müsseselere de suçun üçüncü defa gerçekleştirilmesi durumunda para cezasının yanı sıra ruhsat iptali cezası uygulanacak.

Yazarlar