Geri Dön

Kadın gözünden yorumlanan tarih

Şarkıcı, sunucu Pınar Ayhan’ın tasarladığı, gazeteci ve araştırmacı Banu Mertyürek Güler’in metinleştirdiği, Gülçin Onbaşıoğlu’nun proje kordinatörlüğünü üstlendiği, ‘Orada Duruverseydi Zaman’ Türkiye tarihinin perdelerini sahnede aralıyor. Yaklaşık 2 yıllık bir hazırlık sürecinin ardından oyun geçtiğimiz hafta prömiyerini yaptı.

Çanakkale Savaşı, Karadeniz Vapuru, Özsoy Operası ve Köy Enstitüleri’ne ilişkin konuların anlatıldığı ‘Orada Duruverseydi Zaman...’ adlı oyundaki hikâyelerini nasıl biriktirdiğini Ayhan, şöyle ifade etti: “Ben aşina olduğum 20. yüzyılı anlama ihtiyacı duydum ve okumalara Çanakkale’den başladım. Daha sonra yaptığım araştırmalar beni daha çok heyecanlandırdı ve meraklandırdı. Böylece oyunda yer alan konular ortaya çıktı.”

Ayhan, oyun ekibinde kadınların baskın olduğunu da şöyle anlattı: “Bu zamana kadar tarihi oyunlarda, tarihe hep erkek gözü ile bakılmış. Oysa bu oyunun arka planında tamamen kadınlardan oluşan bir ekip var. Kadın gözünden tarihe bakıyor, kadın gözünden yorumluyoruz. Ve oyundaki meddah anlatış tarzını sahnede bu sefer bir kadın üstleniyor. Bu oyunu diğer oyunlardan ayıran diğer bir önemli özelliği ise seyirciye Cumhuriyet’i Cumhuriyet’in hangi şartlarda kurulmuş olduğunu yeniden hatırlatıyoruz. Bunu yaparken de izleyicinin tüm duyularına hitap ediyoruz, bu yüzden de izleyiciler tarafından çok sevildi.”

Ermenistan ordusu, Paşinyan'ın istifasını istediDağlık Karabağ savaşını kaybeden Ermenistan ordusu, Başbakan Paşinyan'ın istifasını isteyen bir bildiri yayınladı. Paşinyan, Reuters haber ajansının 'son dakika' koduyla duyurduğu bildiriye yanıt olarak taraftarlarını sokağa çıkmaya çağırdı ve Genelkurmay Başkanı'nı görevden aldı. Ardından sokağa inip destekçileriyle Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen Paşinyan, sonuna kadar direneceğini söyledi. Rusya'dan ilk açıklama geldi, yaşananlardan endişe duyulduğunu belirten Kremlin tarafları sağduyuya davet etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet