Geri Dön

Kadınlar çok daha endişeli

Cruosity Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, Türkiye’nin COVID-19 ile sınavını anlamak için Diyalog Araştırma ile birlikte Türkiye’nin 54 ilinde bin 122 birey ile mobil bir araştırma gerçekleştirdi.

Kadınlar çok daha endişeli

“Hangi ülkenin üreteceği aşıya güvenirsiniz?” sorusuna her 3 kişiden birinin ‘Türkiye’ cevabını verdiği araştırmaya göre, yüzde 16’lık kesim Çin’de geliştirilecek aşıya güven duyacağını söylüyor. Diğer güven duyulacağı belirtilen ülkeler yüzde 9 ABD ve yüzde 9 Almanya’nın ardından Güney Kore yüzde 6 ve Küba yüzde 4.

Her 3 kişiden 2’si yüzde 67 halkın gerekli önlemleri almadığını düşünüyor. Bu görüş, her 5 kişiden 4’ünün koronavirüsün kendisine bulaşmasından endişe duymasını da tetikliyor, yüzde 83.

Endişeli olma durumu kadınlarda yüzde 91, erkeklere göre yüzde 76 daha yaygın. Bu fark en temel önlem olan el yıkama sıklığında da görülüyor; kadınlar bir günde ortalama 18 kez el yıkarken erkeklerde bu sayı 11’e düşüyor.  5 kişiden 4’ü kaygılı

Her 3 kişiden 2’si halkın gerekli önlemleri almadığını düşünürken bu, her 5 kişiden 4’ünün koronavirüsün kendisine bulaşmasından endişe duymasını da tetikliyor.

Kendi yaşadığı şehirde vaka olduğunu düşünenler, 18-24 yaşlarındaki gençler arasında
yüzde 91, 25-34 yaşlarındakiler arasında da yüzde 84.

45-64 yaş bulunduğu şehirde vaka olmadığını düşünenlerin en fazla olduğu grup olurken, “Benim şehrimde yoktur” diyenlerin oranı
ise yüzde 19.

Araştırmaya katılanların yüzde 93’ü ülke yönetiminin “Herkes kendi sokağa çıkma yasağını uygulamalı” çağrısına uyduğunu belirtirken, yüzde 6’lık bir kesimin memlekete ya da yazlığa gittiğini ya da planladığını belirtmesi, “Kendi kendini izole etmenin” gerçekten ne anlama geldiği ve seyahatin virüsün yayılmasını nasıl tetikleyebileceği konularında bilincin toplumda tam yerleşmediğini gösteriyor.

Araştırmaya göre, ortalama 5 ayda koronavirüs salgınından kurtulacağımız düşünülüyor.

Kayseri'de altın ve bebek kıyafeti çalan kadın yakalandı!Kayseri'de girdikleri evlerden ziynet eşyası ve bebek kıyafetleri çaldığı tespit edilen bir kadın polis ekiplerince yakalandı. İkamette bulunan güvenlik kamerasını fark eden kadın, yakalanmamak için kamerayı kırdığı da tespit edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber