Geri Dön
GündemKadınlara ‘sosyalist’ barikat

Kadınlara ‘sosyalist’ barikat

İdeolojik olarak birbirine yakın duran kadın ve erkekler yürüyüşte karşı karşıya geldi. İstanbul Feminist Kolektif, “Sosyalist erkeklerin şiddetine uğradık” şeklinde konuştu

Kadınlara  ‘sosyalist’ barikat

Feminist hareketin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle önceki akşam Taksim’de düzenlediği yürüyüş siyasi anlamda birbirine yakın duran kadın ve erkekleri karşı karşıya getirdi. İstanbul Feminist Kollektif, “Sosyalist erkeklerin şiddetine uğradık“ açıklamasını yaparken suçlanan Kaldıraç grubu da, “‘Polis dışarı’ sloganı yerine ‘Kaldıraç dışarı’ sloganı attıranlar ne mücadele arkadaşlığından, ne de asıl hedefe konulması güçten haberdardırlar” yanıtını verdi.
Sosyalist Feminist Kollektif ve İstanbul Feminist Kollektif’in çağrısıyla önceki gün binlerce kadın 12. Feminist Gece Yürüyüşü için Galatasaray Lisesi’nde biraraya geldi. Uzun süredir İstiklal Caddesi’ndeki yürüyüşlere izin vermeyen polis, kadınların ısrarı üzerine barikatı kaldırdı. Fransız Konsolosluğu önüne kadar yürüyen kadınlar burada Kaldıraç, Mücadele Birliği, Partizan gruplarıyla karşılaştı.
Bu grupların kadınların katılımının ardından polise müdahalede bulunması üzerine polis ve kalabalık arasında arbede yaşandı.
Feminist Kollektif üyeleri polise müdahale eden ve çoğunluğu erkeklerden oluşan grupların kendi eylemlerinden ayrılmalarını istedi. Bunun üzerine gruplar arası kısa süreli tartışma yaşandı. Kadınlar ve LGBTİ bireyler tepki için tekrar Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüdüler. Aylardır 8 Mart gecesi için hazırlanan feministler yaşanan arbedeye bir duyuruyla tepki gösterdi.

‘Bize alanı açmadılar’
İstanbul Feminist Kollektif’in hazırladığı metinde şu satırlar yer aldı; “Feministler olarak Fransız Konsolosluğu önüne geldiğimizde biz gelene kadar eylemsiz biçimde barikat önünde duran kadınlı erkekli sosyalist gruplar (Kaldıraç, Mücadele Birliği, Partizan, EKA) öncesinde yaptığımız uyarılara rağmen bize alanı açmadılar. Bu durum kimi sosyalist grupların bir politik hareket olarak feminizmin mücadelesini ve örgütlenmesini meşru görmeyen yaklaşımlarının en açık ifadesidir.
En kötüsü de bu grupların eylemimizi engellememeleri yönünde yaptığımız uyarılara hakaret ve fiziksel şiddet uygulayarak yanıt vermeleri oldu. Kaldıraç grubunun bayraklarının inmesini isteyen kadınlar ve LGBT bireylere, Kaldıraç grubundan erkekler fiziksel şiddet ile karşılık verdiler. 8 Mart’ta erkek devlet şiddetine karşı yürürken kimi sosyalist erkeklerin şiddetiyle karşılaşmamız tarihe bir kayıt olarak geçti.”

‘Her gün kavga’
Kaldıraç grubu da şu açıklamayı yaptı; “Polis barikatının önünde ‘polis dışarı’ sloganı atmak yerine ‘Kaldıraç dışarı’ sloganı attıranlar, eylemde kadına yönelik şiddet uyguladığımız yalanlarıyla açıklama yapanlar, bizce ne mücadele arkadaşlığından, ne de asıl hedefe konulması ve mücadele edilmesi gereken güçten haberdardırlar. Evet, biz provokatörler nerde önümüze bir polis barikatı çıksa, katlettikleri kadınlar, erkekler, LGBTİ’ler, çocuklar geliyor aklımıza. Her gün 8 Mart, her gün kavga!”

Sakarya'da şişe ve bıçaklı kavgaSakarya'nın Sapanca ilçesinde, takside tartıştıktan sonra araçtan inen 2 kişi bıçak ve bira şişesi ile birbirine saldırdı. Yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırılırken, kavga anı ise güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet