Geri Dön

Kadri Bağdu cinayetinde IŞİD bağlantısı iddiası

Adana’da gazeteci Kadri Bağdu (46), 14 Ekim 2014’te sokak ortasında öldürüldü. Söz konusu cinayetin, yine Adana’da ve Bağdu cinayetinden 4 gün önce gerçekleşen Yusuf Güldiren cinayeti ile bağlantısı olduğu ortaya çıktı.

Kobani eylemleri sırasında 10 Ekim 2014’te Yusuf Güldiren öldürüldü. Emniyet, Güldiren cinayetinde kullanılan aracın gittiği yerde bulunan Furkan Et ve Piliç isimli işyerinin T.G. adlı kişiye ait olduğunu tespit etti. Polis, 12 Ekim’de işyeri sahibi ile iletişime geçti. T.G., Kobani eylemleri sırasında sakallı olması nedeniyle IŞİD destekçisi olarak görüldüğünü ve işyerine saldırıda bulunulduğu söyledi ve araçların plakasını tespit edebilmek amacıyla kaldırımı gören kamerayı yol tarafına çevirdiklerini belirtti.
T.G., kamera görüntüsü elde edemeyen polislere tutanak tutulduğu sırada “Kadir adlı bir gazeteci” hakkında şikayette bulundu. Bağdu cinayetinden 2 gün önce tutulan polis tutanağında, şu ifadeler yer aldı: “T.G.’nin görüntüler incelenirken yapılan konuşma esnasında Kobani eylemlerinden o bölgede gazeteci olan ve gazete dağıtan Kadir isimli şahsın sorumlu olduğu, bu şahsın emniyetçe gözaltına alınması halinde eylemlerin durabileceği beyan edildi.”

İki kardeş Suriye’ye kaçtı
Emniyet yetkilileri, Bağdu cinayetinden sonra T.G. ile kardeşi E.G.’nin Suriye’ye kaçarak IŞİD saflarına katıldığını tespit etti. Avukat Tugay Bek ayrıca, Bağdu’nun öldürülmesinin ardından iki kardeşin akrabalarının savcılığa verdiği ifadede “Bağdu cinayetini üzerimize yıkacaklar” diyerek Suriye’ye kaçtıklarını söylediğini aktardı.

Son Dakika: Ankara Elmadağ'da fabrikada korkutan patlamaGelen son dakika haberine göre; Ankara'nın Elmadağ ilçesinde bir mobilya fabrikasında patlama meydana geldi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber