Geri Dön

Kahvaltı menüleri de kendileri gibi efsane!

Seb Emina tarafından kaleme alınan ‘Kahvaltının Kutsal Kitabı’ adlı eserde, ünlü simaların günün ilk öğününde yedikleri kimi zaman miktarları kimi zaman ise özellikleriyle şaşırtıyor

Kahvaltı menüleri de kendileri gibi efsane!

İngiliz yazar Seb Emina tarafından kaleme alınan “The Breakfast Bible” (Kahvaltının Kutsal Kitabı) isimli kitapta, tarihe damgasına vuran isimlerin birbirinden sıradışı kahvaltı alışkanlıkları yer aldı. Buna göre, kimi yıldız ve liderin kahvaltı için şaşırtan istekleri duyanları hayrete düşürüyor.
Sir Winston Churchill: Kahvaltı saatlerini genellikle kaçırmasıyla ve güne şampanya içerek başlamasıyla bilinen İngiltere’nin efsanevi lideri Churchill’in sabah masasına istediği iki çeşit menü vardı. Bunlardan biri, haşlanmış yumurta, tost, tereyağ ve reçel ile yağlı et ürünleriyken diğeri, iri bir greyfurt yanında bir kase şeker, viski, soda ve sevdiği birkaç sigaradan oluşuyordu.
Elvis Presley: Güne altı iri yumurtayla ekstra tuzlu pişirilmiş yağlı yumurta, yarım kiloya yakın domuz jambonu ve yarım kiloya yakın sosis tüketerek başlıyordu. Bazı günler ise, fıstık ezmesi ve muzdan hazırlanan sandviç tüketmeyi tercih ediyordu.
Jane Austen: Dünya klasikleri arasındaki “Aşk ve Gurur” kitabının İngiliz yazarı Austen, kahvaltıda en büyük keyfi olan tost yemeye, yetiştiremediği son kitabında “en iyi tost pişirme teknikleri” adında bir bölüm hazırlayacak kadar düşkündü.
Charles Dickens: Dünya edebiyatının önemli roman yazarlarından Dickens ise, romla aroma katılmış kremayla kahvaltı etmekten hoşlanıyordu.
Kral 7. Edward: 20’nci yüzyılın İngiliz hükümdarı, kahvaltıda mısır gevreği tüketmeyi seviyordu. Kral, mısır gevreğinden önce tavuk ciğerinden yapılan soğan dolması, krema ve konyak yiyerek güne başlıyordu. Günde 20 sigara ve 12 puro içmesiyle ünlü kral, 68 yaşında ölmüştü.

Trabzon'da tarihi keşifTrabzon'un Ortahisar ilçesinde, Tabakhane Köprüsü ile Kahramanmaraş Caddesi arasında kalan bölümde yapılan arkeolojik kazılarda, Roma dönemine ait sur ve hendek duvarı ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet