Geri Dön
GündemKamplardaki çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi

Kamplardaki çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi

Hakkari'deki terör saldırısının ardından F-16 ve F-4 uçaklarıyla yapılan bombardımanda Irak'ın kuzeyine kaçan gruptaki 35-40 terörist etkisiz hale getirildi.

Kamplardaki çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi

F-16 ve F-4 uçaklarıyla yapılan bombardımanda Irak'ın kuzeyine kaçan gruptaki 35-40 teröristin etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Alınan bilgiye göre, Dağlıca bölgesine yapılan saldırının ardından Türk Hava Kuvvetlerine ait 35 F-16 ve 18 F-4 savaş uçağı Irak'ın kuzeyine kaçan terörist grubun intikal halindeki kolları üzerine ve Irak'ın kuzeyinde bulunan Kandil, Hakkurk, Avaşin, Metina, Basyan, Gare ve Zap kamplarındaki hedeflere gece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında yoğun hava bombardımanı düzenledi.

Kamplarda tespit edilen 20 hedefe 130 mühimmat atıldı. İntikal halinde Türkiye'den kaçan 20-25 kişilik iki grup da ateş altına alındı.

İlk belirlemelere göre, 35-40 teröristin etkisiz hale getirildiği öğrenildi. Hedefler tam isabetle vurularak tamamen imha edilirken, kamplarda da çok sayıda terörist etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Mayın ve 700 kilo EYP ile kalleş pusu

PKK’lı teröristlerin Dağlıca’da 700 kilo EYP tipi patlayıcı ve mayınla kurduğu hain tuzak sonucu 16 askerin şehit olduğu bildirildi. Saldırının ardından teröristlerin kaçış güzergahına komandolar indirildi. Operasyonlar yoğun sis ve yağmur altında sürüyor

Hakkari Yüksekova’daki Dağlıca Tabur Komutanlığı sorumluluk sahasında, operasyon hazırlığı içinde olan askerlere terör örgütü tarafından önceki gün kurulan hain pusunun üzerinden neredeyse 24 saat geçtikten sonra yapılan ilk açıklamada, 16 askerin şehit olduğu, altı askerin de yaralandığı bildirildi. İddialara göre saldırı, konvoyun geçiş güzergahına mayın ve 700 kilogramlık birden fazla el yapımı patlayıcı (EYP) tipi patlayıcı yerleştirilerek gerçekleştirildi. Saldırının ardından, örgüt mensuplarının kaçış güzergahına Yüksekova’daki Komando Taburu ile bir süre önce bölgeye intikal ettirilen komando taburundan birlikler indirildi.

Kamplardaki çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi


‘Sıcak takip’
Yoğun sis altında devam eden operasyonu Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Temel’in yönettiği, örgüt militanlarının yapılan harekâttan kurtulup Irak’ın kuzeyine kaçmaları durumunda komando taburlarının militanları, “sıcak takip” şeklinde örgüt kamplarına kadar takip etmesi dahil bütün ayrıntıların hesaplandığı ifade edildi. Akşam saatlerinde ise operasyonların hava unsurlarıyla sürdürülmeye devam edildiği belirtildi. Tabur Komutanı Kurmay Yarbay İlker Çelikcan’ın da şehit düşen askerler arasında olduğu ifade edildi.

Açıklama 17.10’da
Hain pusuya ilişkin ilk resmi açıklama dün sabaha karşı saat 02.20 sıralarında Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yazılı olarak yapıldı. Genelkurmay şehit sayılarına ilişkin açıklamayı ise olayın yaşanmasından yaklaşık 24 saat sonra yaptı. Saat 17.10 sıralarında yapılan açıklamada 16 askerin şehit düştüğü, altı askerin ise hafif biçimde yaralandığı belirtildi. Alınan bilgilere göre açıklama, çatışmanın sürüyor olması ve hava koşulları nedeniyle gecikti. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“6 Eylül 2015 tarihinde Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda, daha önceden bölücü terör örgütü mensubu bir grup terörist tarafından yol kenarına yerleştirilen El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüş, araçlarda bulunan Kahraman 16 silah arkadaşımız şehit olmuştur. Kahraman altı silah arkadaşımız ise hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmış, yaralıların tedavilerine hâlihazırda devam edilmektedir. Saldırının ardından bölgede başlatılan operasyonlar karadan ve havadan kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu kapsamda; bölgede tespit edilen terörist hedeflerinin imhası ve harekâta emniyetle devam edilmesi maksadıyla; bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı belirlenen 23 hedef (altı mağara, iki depo, üç barınma alanı ve 12 Doçka mevzii) 7 Eylül 2015 saat 09.00’dan itibaren üç adet F-4 ve dört adet F-16 savaş uçağı ile ateş altına alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.”

13 hedef vuruldu
İddialara göre konvoyun geçiş güzergahına mayın ve 700 kilogramlık birden fazla EYP tipi patlayıcı yerleştiren örgütün saldırısının ardından, örgüt mensuplarının kaçış güzergahına Yüksekova’daki Komando Taburu ile bir süre önce Kayseri’den bölgeye intikal ettirilen komando taburundan birlikler indirildi. Korgeneral Metin Temel’in yönettiği operasyonla, Dağlıca saldırısını gerçekleştirildiği değerlendirilen örgüt unsurlarının arkasına indirilen komando birlikleri ile örgüt militanlarının kıskaca alınması ve imha edilmesi planlanıyor. Yoğun sis ve yağmura karşın kısıtlı düzeyde hava desteği sağlanabilen çatışma bölgesinde PKK unsurları; Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü ve Malatya 7. Ana Jet Üssü’nden havalanan üç adet F-4 savaş jeti ve dört adet F-16 savaş jeti ile hedef alındı. Önceki gün vurulan 13 hedef ile birlikte PKK’ya toplam 46 hedefin savaş jetlerince yerle bir edildi.

Kıskaca alındılar
Kıskaca alınması sağlanan örgüt militanlarının çatışmadan kurtularak örgütün Irak’ın kuzeyinde kamplarına kaçması durumunda, Korgeneral Metin komutasındaki operasyon kuvvetlerinin, “sıcak takip” kapsamında sınırı aşarak Irak’a giriş yapabileceği belirtiliyor. Bu doğrultuda pusuyu gerçekleştiren örgüt militanlarının tamamen imhasının sağlanması amaçlanıyor. PKK hedeflerinin havadan ve karadan yoğun şekilde bombardımanın zor hava koşullarına karşın sürdüğü vurgulandı. Dün akşam saatlerinde ise operasyonlara hava unsurlarıyla devam edildiği kaydedildi.

Kamplardaki çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi

Şehit sayısı tartışmaları

Ankara’ya şehit sayısının daha yüksek olabileceği, şehit düşenlerin tamamının rütbeli personel olduğu ve bazı askerlerin PKK tarafından kaçırıldığı iddiaları ulaştı. Ancak bu iddiaların hiçbiri resmi kaynaklarca doğrulanmadı. Alınan bilgilere göre şehit sayısının resmi olarak açıklanmasının ardından şehit ailelerine de resmi bildirimler yapılmaya başlandı. Saldırıda oğlu yaralanan Turgut Sarı ise yaptığı açıklamada, “Oğlum Uzman Çavuş Hakan Sarı ile bizzat telefonla görüştüm. ‘Baba hafif sıyrıklarla atlattık çok şükür’ dedi. Ben de, ‘buna da çok şükür oğlum’ dedim. Milletimiz sağ olsun. Şehitlerimize de Allah rahmet eylesin. Yaralılarımıza da acil şifalar dilerim. Terörün biran evvel Türkiye’den bitmesini isterim. Büyüklerimizden beklentimiz budur. Terörün kökünden kazınmasını istiyoruz” dedi.

Cenazeleri almaya gittiler

Eski BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 kişilik grup Dağlıca’da şehit düşen askerlerin naaşlarını almaya gitti.
Grup, Yüksekova’dan hareket ettikten sonra 10 kilometre uzaklıktaki Kamışlı Jandarma Karakolu’nda durduruldu. Burada bir süre askeri yetkililerle görüşen grubun bölgeye gitmesine izin verilirken, Dağlıca’ya giden yol yeniden zırhlı araçlarla kapatıldı. Kamışlı Jandarma Karakolu önünde yoğun güvenlik önlemi dikkati çekerken, çatışmaların sürdüğü Dağlıca’ya havadan ve karadan çok sayıda asker sevk edildi. Canan bölgeye ulaşıp şehit cenazelerini aldıktan sonra BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada olduğu gibi 16 cenaze bulduklarını söyledi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tunceli'de domuz sürüsü kazaya neden olduTunceli'de, domuz sürüsüne çarpmamak için manevra yapan otomobilin sürücüsünün ani fren yapması sonucu 4 araç çarpıştı. Kazada 2 kişi yaralanırken, o anlar güvenlik kamerasına yansıdı
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler