Geri Dön

Kandil, ‘Öcalan’ın arkasındayız’ dedi

BDP Grup Başkan vekili Pervin Buldan, Kuzey Irak’taki Kandil Dağı’nda KCK yöneticileri ile yaptıkları görüşmeyi “Çok olumlu” olarak değerlendirdi

Buldan şöyle konuştu: “KCK yöneticileri, ‘Çözüm sürecini’ başlatan Nevruz bildirisi ve Abdullah Öcalan‘ın arkasında olduklarını ve süreci devam ettirdiklerini bildirdi, hükümetin süreç konusunda gereken adımları da atması ve Öcalan’a müzakereci rolü için yasal zeminin oluşturulmasını istedi.”
Kandil ziyareti dönüşlerinde Irak’taki bölgesel Kürt yönetimin kendilerine zorluk çıkardıklarını belirten Buldan şöyle devam etti: “Görüşmede, sürecin sorunsuz devam etmesi için hükümetin atması gereken adımları gündeme getirip, Öcalan’a müzakereci rolü için hükümetin yasal zemin hazırlaması gerektiğini ifade ettiler. Daha önce İmralı adasında sayın Abdullah Öcalan ile yaptığımız görüşmenin notlarını tutanak haline getirip kendilerine göndermiştik. Söz konusu 4 aylık bir opsiyon ile ilgili sayın Öcalan’ın görüşünü biliyorlardı. Birçok konuda görüştük. Bize sayın Öcalan’a iletilmesi için yazılı bir mektup vermediler. Ancak, görüşlerini sözlü olarak iletmemizi istediler. Genel hatları ile olumlu bir görüşme gerçekleştirdik.”

Afganistan'da iki ayrı patlamaAfganistan'ın Bamyan bölgesinde market alanında meydana gelen iki ayrı patlamada 17 kişinin hayatını kaybettiği, 50 kişinin de yaralandığı belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet