Geri Dön

Kaplan ve Pars TSK envanterinde

Kaplan ve Pars silah taşıyıcı araçların ilki, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine FNSS’nin Gölbaşı tesislerinde düzenlenen törenle teslim edildi. Proje kapsamında 184 adet paletli, 76 adet tekerlekli olmak üzere toplam 260 silah taşıyıcı araç ile 64 adet KORNET-E Silah  ve 196 adet OMTAS Silah Kulesi, 2022’ye kadar teslim edilecek.

Kaplan ve Pars TSK envanterinde

 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptığı konuşmada, hedeflerinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın zırhlı muharebe aracı ihtiyacının ortak üretim yoluyla karşılanması olduğunu belirtti.

Kara araçlarında yerlilik oranının daha da yukarılara çıkarılacağı mesajını veren Demir, “Dışa bağımlılık unsurlarını oluşturan en önemli faktörlerden zırh çeliğinin yakın zamanda üretimine geçeceğiz” diye konuştu.

Projede yerli motor kullanılması konusunda ısrarcı olduklarını dile getiren Demir, araçlara ilerleyen dönemlerde yeni fonksiyonlar kazandırılmasının da gündemde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Silah taşıyıcı araçların sahada göstereceği performans ve üzerlerine yerleştirilen silah sistemleri ve kulelerin çeşitlendirilmesiyle ihracat pazarında önemli bir ürüne kavuşacağımızı da düşünüyorum. Çeşitli optik görüntüleme ve kontrol sistemleriyle beraber de sahada tankların yükünü hafifletecek, onlara destek çıkabilecek önemli bir mücadele ve muharebe unsuru olacaklar.”

Türk zırhlısı, Suriye'de rejim tankını böyle kovaladıSuriye'nin İdlib kentinin Neyrab köyünde çekilen görüntüde, 15 tonluk zırhlı aracın 45 tonluk tankın peşine düştüğü anlar saniye saniye kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber