Geri Dön
GündemKar yağışı İstanbul'da ne kadar sürecek? Canlı yayında açıkladı

Kar yağışı İstanbul'da ne kadar sürecek? Canlı yayında açıkladı

Son dakika haberine göre; İstanbul'da kar yağışı etkili oluyor. İstanbul Valisi Yerlikaya peş peşe alınan kararları açıkladı. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen kar yağışının devam edeceğini bildirdi.

CNN TÜRK canlı yayınında konuşan Orhan Şen İstanbul'daki son durumu şöyle aktardı: Avrupa Yakası'nda sabaha kadar devam eder kar yağışı. Kış lastiksiz çıkıyorlar. Bu gece İstanbul'u soğuk geceler bekliyor. Avrupa Yakası'nda kar yağışı devam edecek.

YOLA DİKKAT ÇEKTİ

Şen, "Biraz sonra dona çekecek yol, dona çektiği zaman daha da kötü olacak. Anadolu Yakası'nda bu kadar problem olduğunu zannetmiyorum. Bastığımız yerler donmaya başladı, daha da kayganlaşacak. Araçlar hareket edemeyecek" dedi. Öte yandan birçok aracın yolda kaldığı görüldü.

Kar yağışı İstanbulda ne kadar sürecek Canlı yayında açıkladı

Kar yağışı İstanbulda ne kadar sürecek Canlı yayında açıkladı

Birçok aracın ilerlemekte güçlük çektiği ve yolda kaldığı görüldü.

ANADOLU YAKASI'NDA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

CNN TÜRK muhabiri Mücahit Topçu Anadolu Yakası'nda son durumu aktardı. Topçu yaptığı açıklamada Anadolu Yakası'nda kar yağışının etkili olmaya başladığını bildirdi. Topçu, "Yüzde 60'a varan bir trafik yoğunluğu var. Avrupa tarafından bir sıkışıklık söz konusu. Anadolu Yakası'nda bir sıkışıklık söz konusu değil. Kar yağışı yavaştan etkili olmaya başladı." dedi.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen daha önce yaptığı açıklamada, "Kar etkisini çarşamba gününe kadar sürdürecek. Ama bugün deniz etkisi dediğimiz, bizim İstanbul'a özel bir durumdur bu. Marmara'nın batısında ve güneyinde çok hızlı ve yoğun yağmaya başladı. Bunun nedeni deniz etkisi. Karadeniz üzerinden gelen bu akışlar, deniz suyu sıcaklığı havadan daha sıcak olduğu için buharlaşma yapıyor ve bu buharlaşma havadaki nemi ve yağışı arttırıyor. Şu anda onu görüyoruz. Bu sadece Marmara bölgesinin batısında. İstanbul'un Anadolu yakısında şu anda bu kadar kar yok. Akşama kadar bu devam edecek. Yarın İstanbul'da hafifleyecek biraz kar akşam da tekrar devam edecek. Bu deniz etkisi yurt dışında göl etkisi denilen ki Amerika'da yoğun kar yağışlarının olmasına örnektir. Burada bu deniz etkisi devam edecek. Dolayısıyla İstanbul'u bu gece sıcaklık Avrupa yakasında eksi 2 derece. Anadolu yakasında ise 1 dereceye kadar düşecek. Onun için dikkat etmemiz gerekiyor. Erken eve gideceğiz, toplu taşıma araçları kullanılmalı. Kalp hastalığı problemi olanlar bu havalarda kesinlikle dışarıya çıkmaması lazım. Özellikle rüzgara karşı yürümemesi lazım. Rüzgarı arkasına almazı lazım. Kalp vücudun sıcaklığını dengede tutmak için daha fazla kan pompalayacak dolayısıyla daha fazla oksijene ihtiyacı olacak. Bu oksijeni de alamayacağı için kalp krizi riski artacak." ifadelerini kullanmıştı.