Geri Dön
GündemKara Kuvetleri’nde nöbet değişimi oldu

Kara Kuvetleri’nde nöbet değişimi oldu

Dün yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısında, Kara Kuvvetleri Komutanı Dündar yaş haddi nedeniyle emekliliğe sevk edilirken, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Küçükakyüz’ün görev süreleri, geçen yıl olduğu gibi yine birer yıl uzatıldı.

Kara Kuvetleri’nde nöbet değişimi oldu

 

AYDIN HASAN / ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) alınan kararlarla, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesinden sonra Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı oluşturulan yeni komuta yapısı içinde ilk kısmi değişim gerçekleşti. Şura’da, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar yaş haddi nedeniyle emekliliğe sevk edilirken, yerine Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever atandı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün görev süreleri, bu yıl da yine birer yıl uzatıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya; Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora.Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Küçükakyüz katıldı. İki saat 10 dakika süren toplantının ardından Erdoğan’ın onayladığı Kararlar Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından açıklandı.

General sayısı 266

Toplantıda; Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görevli general/amiral ve albaylardan; terfi edecekler, görev süresi uzatılacaklar ile kadrosuzluktan emekliye sevk edileceklerin durumları ele alındı. Alınan karar gereği; 30 Ağustos 2021’den geçerli olmak üzere; 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 56 albay ise general ve amiralliğe yükseltildi. 44 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 320 albayın görev süreleri de iki yıl süre ile uzatıldı. 1 general yaş haddi nedeniyle 01 Eylül 2021 tarihinden, 29 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2021’den geçerli olarak emekliye sevk edildi. Terfiler nedeniyle halen 240 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2021 itibarıyla 266 olacak. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, yaş haddi nedeniyle emekliye sevk edildiğinden Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın görev sürelerinin bir yıl uzatılmasına karar verildi. İki komutanın görev süreleri, geçen yıl da uzatılmıştı.

Orgeneral oldular

30 Ağustos 2021’den geçerli olmak üzere:

Kara Kuvvetleri’nden Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Ali Sivri orgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral Levent Ergün ve Metin Tokel Korgeneralliğe,

Deniz Kuvvetleri’nden Tümamiral Kadir Yıldız Koramiralliğe,

Hava Kuvvetleri’nden Tümgeneral Rafet Dalkıran Korgeneralliğe yükseltildi.

YAŞ öncesi Anıtkabir ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura(YAŞ) üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki YAŞ toplantısı öncesinde Anıtkabir’i ziyaret etti.

Erdoğan’ın Aslanlı Yol’un başındaki yerini almasının ardından başlayan törene, YAŞ üyeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katıldı. Erdoğan’ın Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

YAŞ heyeti, mozoleye çıkan merdivenin önünde fotoğraf çektirdikten sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri’ne şu mesajı yazdı: “Aziz Atatürk, Yüksek Askeri Şura üyeleri olarak 2021 yılı toplantısı vesilesiyle bir kez daha huzurunuzdayız. Türkiye Cumhuriyeti’ni işaret ettiğiniz şekilde muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarmak için mücadelemizi sürdürüyoruz. Tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgınına rağmen Türkiye, ekonomiden savunmaya, üretimden sağlığa kadar pek çok alanda önemli başarılara imza atmaktadır. Bu süreçte Türk Silahlı Kuvvetleri, yurt içinde ve yurt dışında icra ettiği başarılı operasyonlarıyla milletimize güven aşılamaktadır. Ruhun şad olsun.”

Kara Kuvetleri’nde nöbet değişimi oldu

‘Kararların hayırlı olmasını dileriz’

Erdoğan’ın onayının ardından kararları açıklayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, şunları dile getirdi:

“Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tuğgeneraller İlkay Altındağ, Sebahattin Kılınç, Gültekin Yaralı, Rafet Kılıç, Fedai Ünsal, Tuncay Altuğ, Rasim Yaldız ve Aydın Cihan Uzun Tümgeneralliğe; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tuğamiral Yalçın Payal ve Hasan Özyurt Tümamiralliğe; Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tuğgeneral Orhan Gürdal Tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir. Bir üst rütbeye yükselen, görev süreleri uzatılan general, amiral ve albayların yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Devletimize, Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı olmasını dileriz. Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak emekliye ayrılacak olan general, amiral ve albaylara hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinin aileleri ile birlikte sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ederiz.”

Kara Kuvetleri’nde nöbet değişimi oldu

Orgeneral Avsever kimdir?

Musa Avsever, 7 Kasım 1957’de Konya’nın Halkapınar ilçesine dünyaya geldi. 2003’te tuğgeneral, 2007’de tümgeneral, 2012’de korgeneral rütbesine terfi etti. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında 28 Temmuz 2016’da yapılan YAŞ toplantısında orgeneralliğe terfi eden Avsever, ardından 1. Ordu Komutanlığına atanmıştı. Avsever, Birinci Ordu Komutanlığı’ndan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. Bu atamada, TSK’nın temayülleri dikkate alındı.

Kara Kuvetleri’nde nöbet değişimi oldu

Sarıklı amiral emekli edildi

Bulunduğu rütbede normal bekleme süresini tamamlayarak kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen general ve amiraller arasında Deniz Kuvvetleri’nden Tuğamiral Mehmet Sarı da yer aldı. Ankara’da bir tarikat merkezinde askeri üniformasının üzerine giydiği cübbe ve sarık sonrasında kamuoyunda, “sarıklı amiral” olarak adlandırılan Sarı, Deniz Kuvvetleri’nde görevliydi. Sivil üniversitede eğitimini tamamladıktan sonra mühendis kadrosundan deniz kuvvetleri bünyesine sözleşmeli subay olarak atanan Sarı, 5 Ağustos 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanan YAŞ kararı uyarınca Tersaneler Genel Müdür Yardımcılığı’ndan, Deniz İkmal Komutanlığı’na atanmıştı. Hakkında açılan soruşturma sonrasında görevden alınan Sarı, MSB Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti. Tuğamiral Sarı, dün YAŞ kararı ile emekliliğe sevk edildi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Evin bahçesine uçan otomobilin sürücüsü ağır yaralandıManisa'nın Kula ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, yol kenarındaki evin bahçesine uçtu. Otomobilde sıkışarak ağır yaralanan sürücü itfaiye ekiplerince kurtarılırken, hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner