Geri Dön
GündemKaradağ’da gezilecek yerler

Karadağ’da gezilecek yerler

Bağımsızlığını 2006 yılında yaptığı referandum sonucu kazanan Karadağ, bir Balkan ülkesi olarak varlığını sürdürmektedir. Dünyanın en genç ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Karadağ’da gezilecek yerler

Tarihte Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı olarak hüküm sürmüş olan devlet, Osmanlı’nın Balkanlar’daki hâkimiyetini kaybetmesinin ardından birçok devletin işgaline uğramıştır. Bir dönem Sırbistan-Karadağ adı altında bir ülke olarak varlığına devam etmiştir. 2006 yılında da yapılan referandum ile Sırbistan'dan ayrılarak günümüzdeki yapısı oluşmuştur.

Karadağ’ın konumu ve iklimi

Balkan ülkeleri arasında yer alan Karadağ ülkesinin Adriyatik denizine kıyısı vardır. Bölgenin genelinde Akdeniz iklimi hâkimdir. İklim özellikleri bölgelere göre de farklılık gösterse de genel olarak ılıman bir iklimi vardır. Eğer ülkeyi ziyaret edecekseniz yaz aylarını tercih etmeniz önerilir. Birçok Balkan ülkesi ile komşudur. Bu nedenle jeopolitik konumu açısından da önemlidir. Ülkenin doğasının ayrı bir eşsiz güzelliğe sahip olması her mevsim yoğun turist almasını sağlamaktadır.

Karadağ etnik yapısı

Karadağ geçmişten günümüze kadar hep farklı etnik grupları bünyesinde barındırmıştır. Geçmiş yıllarda özellikle Sırpların yoğun olduğu bir bölge idi. Sırplardan sonra en çok yaygın olan halk Arnavut halkıdır. Günümüzde de yine Sırp ve Arnavut halkının yoğun olduğu bir ülkedir. Etnik yapısı farklı olan halklar bir arada uyum içinde yaşamaktadır. Ülkede her kesimden halka büyük bir saygı gösterilmektedir. Ülke bazı ülke vatandaşları için vizesiz ziyaret imkânı da yaratmıştır. Türkiye de bunlardan biridir. Vize olmadan da Karadağ ülkesi belirli bir süreyi aşmadan ziyaret edilebilir.

Karadağ'ın tarihi yerleri

Karadağ ülkesinde genellikle birçok yer hem tarihi hem de görsellik açısından önemlidir. Bölge sahil ülkesi olduğundan gezilmeye değer yerler arasındadır. Hem ulaşımı kolay ve ucuz olduğundan çok fazla tercih edilmektedir. Ülke, özellikle liman kentleri ile ünlüdür. Bunların başında Kotor gelmektedir. Tarihi ve eşsiz güzelliği nedeni ile UNESCO tarafından da koruma altına alınan yerler arasındadır. Bunların dışında Perast, Budva, Sveti Stefan gibi ada ve şehirleri de en güzel bölgelerinin başında gelmektedir.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya'ya geldiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile TSİ 23.55'te Nijerya'ya geldi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler