Geri Dön
Gündem‘Kardeşim 2 yıldır denizin dibinde’

‘Kardeşim 2 yıldır denizin dibinde’

Şile’de 2 yıl önce 9 mürettebatıyla 88 metre derinliğe batan M/V Bilal Bal gemisinden çıkarılamayan iki denizcinin ailesinin hüzünlü bekleyişi sürüyor

‘Kardeşim 2 yıldır denizin dibinde’

İstanbul’da Şile açıklarında 1 Kasım 2017’de ‘Acil Yardım Sinyali’ vererek 9 mürettebatıyla batan M/V Bilal Bal kosteriyle ilgili soruşturma Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. 7 denizcinin cenazesi yakınlarına teslim edilirken aşçı Vedat Odabaşı ve makineci Engin Selçuk’a halen ulaşılamadı. 3 bin 100 ton demir tozuyla 88 metre derinliğe batan 79 metre boyundaki M/V Bilal Bal’ın makine dairesinde mahsur kaldığı düşünülen Engin Selçuk’un ablası Duygu Ergüven, dava dosyasında ilerleme olmadığını söyledi. Ergüven, “2 yıldır hem Engin’in cenazesinin bize teslim edilmesi hem de hukuksal ilerleme için mücadele verdik. Neden sonuç alamıyoruz anlayamıyorum? Engin’i mezarı başında anmak istiyorum. Mahkeme sürüyor, kardeşimin cenazesi denizin dibinde ve sorumlular hâlâ tutuksuz yargılanıyor. Adalete olan inancımız bitiyor” dedi.

‘Ağır ceza olsun’

Geminin ikinci kaptanı Cüneyt Yedican’ı kazada kaybeden Dilara Yedican ise “2 yıldır acımıza su serpilmedi. 9 kişinin hayatına neden olan bu gemi kazasında sorumlular halen ceza almadıkları gibi canımız her geçen gün daha çok yanıyor. İki cenazemiz bulunamadı. Bilal Bal, sahte evraklarla sefere çıkan ne ilk ne de son koster. Başka denizcilerin bu acıyı yaşamaması için ağır ceza istiyoruz. Gemide eksik personel vardı ve hepsi yorgundu, bu nedenle ölüm uykusuna yattılar. Geminin limandan bile kalkmaması gerekirken kaptansız, çarkçıbaşısız ve fazla yük ile yola çıkması faciaya davetiyedir. Görevi kötüye kullanma, rüşvet, sahtecilik, ehliyet kiralama gibi suçları barındıran davada suçlular ceza alana kadar içimiz rahat etmeyecek” diye konuştu.

Tazminat davaları ceza davasını bekliyor

Ailelerin avukatı Ömer Faruk Bostancı, “2 yıldır davamızın sonuçlanmasını bekliyoruz. Geciken adalet, adalet değildir. Kasten öldürmenin ihmali davranışla gerçekleştirilmesi suçundan yargılamanın devam etmesini ve tüm sanıkların tutuklu yargılanmasını istedik. Dosyanın bilirkişi heyetine teslim edilmesi önemli. Geminin armatörü Üçel Denizcilik ve sigortacısı Türk P&I şirketine açtığımız 13 tazminat davası ağır ceza mahkemesindeki davanın sonuçlanmasını bekliyor. Ama süreç çok yavaş işliyor ve sonuç alamıyoruz” dedi.

Soylu ve Karaismailoğlu'ndan önemli duyuru: 2 gün daha ücretsiz
Arnavutköy'de pes dedirten uyanıklık! Hemen 1000 liraya çıkardılar
AK Parti'den İstanbul tepkisi! Ekrem İmamoğlu'ndan özür
İngiltere Başbakanı Johnson hakkında polis soruşturması!
"22 saattir buradayım" Binlerce kişi araçlarında mahsur
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
Emre Belözoğlu'ndan bomba transfer! Visca'nın yerine
İntikamın böylesi! Aldatıldığını öğrenen kadın sosyal medyayı salladı
Türkiye'nin ilk SİDA'sından büyük başarı!
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
'Ana kuzuları'nın katili böyle can verdi!
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Sercan Yıldırım'a büyük şok!
Ünlü isimlerden kar manzaraları: Siz benim yaptığımı yapmayın!
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler