Geri Dön

Kaşıkçı’nın cep telefonu incelemede

Cemal Kaşıkçı’nın cep telefonunu inceleyen polis ekipleri, Suudi gazetecinin kolundaki akıllı saatten gelen sesli mesajlara ulaştı

Kaşıkçı’nın cep telefonu incelemede

İstanbul Levent’te bulunan Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na gittikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın akıbeti gizemini korumaya devam ediyor.

Gazeteci Kaşıkçı’nın konsolosluk binasına girmeden önce kapıda bekleyen nişanlısı Hatice Cengiz’e bıraktığı cep telefonunu inceleyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü birimleri, Suudi gazetecinin kolundaki akıllı saatten cep telefonuna birçok mesaj ve ses kaydının gönderildiğini tespit etti. İncelemede ses kayıtlarının akşam saatlerine doğru devreden çıktığı belirlendi. Akıllı saatten cep telefonuna iletilen sesli mesajlarda sözlü kavga ve bağrışmaların olduğu öğrenildi.

2 ARACIN SIRRI

Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluğa girişinden birkaç saat sonra yerleşkeden çıkış yapan 6 araçtan 2’si takibi atlatmıştı. Bu araçlardan birinin Pendik’e kadar gidip gişeleri geçerek takipten kurtulduğu ve 4 saat sonra geri döndüğü belirlendi. Polis ekipleri, aracın gişelerden sonraki güzergahını belirlemeye çalışıyor.

PRENS EMİR VERMİŞ

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Selman’ın, Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’a getirilerek tutuklanması için operasyon emri verdiği öğrenildi. Washington Post’un ABD istihbaratına dayandırdığı haberinde, Kaşıkçı’nın İstanbul’da ortadan kaybolmasının, prens Selman’ın bu emriyle bağlantılı olduğu iddia edildi. Gazeteye ismini vermeden konuşan bir yetkiliye göre, Selman ve diğer Suudi yetkililerin, iş ve koruma karşılığında Kaşıkçı’yı Suudi Arabistan’a getirmeye çalıştığı öğrenildi. Kaşıkçı’nın ise, söz konusu teklifi reddederek, bir arkadaşına “Şaka mı yapıyorsun, onlara en ufak bir güvenim yok” dediği belirtildi.

Kaşıkçı’nın cep telefonu incelemede

TRUMP: BULMAK ZORUNDAYIM

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Cemal Kaşıkçı için soruşturma açması için ABD Başkanı Donald Trump’a mektup yazdı. 20 senatörün imzaladığı mektupta “Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında Kaşıkçı’ya ilişkin herhangi ihlalde rolü olan kişilere yaptırım için karar vermenizi talep ediyoruz” denildi. Kentucky Senatörü Rand Paul ise Suudi Arabistan’a askeri yardımların kesilmesi çağrısında bulundu. Bu arada Fox News’a konuşan Trump, Türkiye’deki Amerikalı soruşturmacıların Kaşıkçı vakasını inceleyeceğini duyurarak, “Kaşıkçı’nın başına ne geldiğini bulmak zorundayım” dedi. Türk yetkililer ise Türkiye’de ABD soruşturma ekibi olmadığını belirterek Trump’u yalanladı.

Kaşıkçı’nın cep telefonu incelemede

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, 2 Ekim’de gittiği ve bir daha çıkmadığı Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş sürüyor.

İstanbul'un simgeleri Azerbaycan bayrağı renklerine büründüAzerbaycan Cumhuriyeti'nin ilan edilmesinin 102. yılı dolayısıyla 15 Temmuz Şehitler, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim köprüleri ile Galata Kulesi, Azerbaycan bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı
.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber