Geri Dön
Gündem‘Kazbank’ iddiasına KDK el koydu

‘Kazbank’ iddiasına KDK el koydu

“Çiftlikbank” yolsuzluğu sıcaklığını korurken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) sermaye ortaklığı adı altında milyonlarca TL toplayan Doğal Kaz A.Ş.’nin hesaplarını dondurması arapsaçına döndü.

‘Kazbank’ iddiasına KDK el koydu

Bir yandan dolandırıcılık iddiaları dolaşırken, kaz şirketlerinin sahipleri ve onlarca sermaye ortağı ise Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) kapısını çaldı. KDK, “Sadece kaz yetiştirmek istiyoruz” diyen şirket sahipleri ve sermaye ortaklarının başvurularını incelemeye aldı.

Bin kişiden 20’şer bin TL

Doğal Kaz Ördek Yetiştiriciliği Şirketi kaz eti üretimi için sermaye ve ortaklık arayışı başlattı. Bin kişiden 20’şer bin lira toplayıp kaz eti üretim tesisini kurma hedefi konuldu.

Araştırma başlatan SPK, ilk etapta 86 kişiden 5.5 milyon TL toplandığını belirledi. Tesis için alınan 600 bin TL’lik arsanın imara açık olmadığı tespiti yapılırken, kâr paylı sistemde üç yıl boyunca üyelere kâr dağıtılmayacağı belirlendi.

Hatta Doğal Kaz A.Ş.’nin sahibinin
Çin’e gittiği, yeni bir “Çiftlikbank vakası” yaşandığı iddiaları kamuoyuna yansıdı.

İstinaf Mahkemesi’nin “Usulsüz halka arz ve izinsiz sermaye piyasası faaliyeti” suçunun oluştuğunu kaydeden SPK’nın talebini olumlu bulmasıyla, şirket ve yöneticilerinin hesaplarına tedbir konuldu.

Doğal Kaz A.Ş. sahibi ve ortakları bu kez Niğde merkezli Bozkır Kaz A.Ş.’yi kurarak para toplamayı sürdürdü. Şirket sermaye pay sahibi sayısını 245’e kadar çıkardı. SPK bu şirketin de izini sürerek hesaplarına tedbir koydurdu.

Doğal Kaz A.Ş. ile Bozkır Kaz A.Ş. sahip ve sermaye ortaklarının başvurusu üzerine KDK inceleme yapmaya başladı. Şimdi KDK’nın incelemesinin sonucu bekleniyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Dikkat! Uzmanlar açıkladı: "Gizlilik sözleşmesi" tuzağına düşmeyinDijitalleşmenin iyiden iyiye hızlandığı günümüzde, kişisel verilerin korunması da bir o kadar zorlaşıyor. Öyle ki telefonlara indirilen birçok uygulamada yer alan kullanıcı sözleşmesini kabul etmek bile kişisel bilgilerin elde edilmesine olanak sağlıyor. Ancak uzmanlar, sözleşme ile bile olsa kişisel verilerin izinsiz paylaşılmasının suç olduğuna dikkat çekiyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler