Geri Dön
GündemKilis'te bir kişi daha hayatını kaybetti

Kilis'te bir kişi daha hayatını kaybetti

Kilis'te dün Suriye tarafından ateşlenen roketin düşmesi sonucu yaralanan Suriye uyruklu bir kişi, hastanede hayatını kaybetti. Böylece kentte ocak ayından bu yana Suriye tarafından atılan roketlerden dolayı ölenlerin sayısı 17'ye yükseldi.

Kilis'te bir kişi daha hayatını kaybetti

Kilis, dün sabah ve akşam saatlerinde iki kez roket dehşetini yaşadı. Kilis kent merkezine Suriye tarafından atılan 5 roket düştü. Roketler nedeniyle meydana gelen patlamalarda 2 kişi öldü, 25 kişi yaralandı. Akşam saatlerinde yaralananlardan 23 yaşındaki Suriyeli Fadıl Emin de hastanede yaşamını yitirdi. Fadıl Emin’in ölümüyle Kilis’te geçen ocak ayından bu yana Suriye'den atılan Katyuşa roketlerinin infilak etmesi sonucu ölenlerin sayısı 6’sı Suriye uyruklu olmak üzere 17’ye yükseldi, 61 kişi de yaralandı. Kent, yeni güne yine tedirgin uyandı. Sokakların boş olduğu kentte görevliler ise dünkü patlamanın izlerini silmeye çalışıyor.

KENT MERKEZİNE 5 ROKET ATILDI

Kilis kent merkezine ilk roketler dün sabah saat 10.40 sıralarında atıldı. Roketler, Demirciler Mahallesi’nde 2 ayrı noktada infilak etti olayda 16 kişi yaralandı. Bunlardan 10’unun Türk, aralarında 3 aylık bebeğin de bulunduğu 6’sının Suriyeli olduğu belirtildi. Yaralılardan 6’sının vücuduna şarapnel parçalarının isabet ettiği, hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.

Akşam saatlerinde de kente yine sırını aşan roketler düştü. Kilis Valiliği’ne yaklaşık 100 metre uzaklıktaki Tekke Camisi’nin bahçesine atılan roketin düşmesiyle patlama meydana geldi. Aynı saatlerde yine cami yakınına ve Demirciler Mahallesi olmak üzere iki roket mermisi daha düştü. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın kentte olduğu sırada atılan roketler nedeniyle 36 yaşındaki Fatma Demir yaşamını yitirdi 10 kişi de yaralandı.Bu patlamalarla birlikte tedirgin olan yüzlerce kişi tepki için Valilik önüne yürüdü. Valilğe yürüyenler polis mühadalesiyle dağıldı.

BİR KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Akşam saatlerinde yaralılardan 23 yaşındaki Suriyeli Fadıl Emin de hastanede yaşamını yitirdi. Böylece Kilis’e geçen ocak ayından itibaren Suriye tarafında IŞİD denetiminde olan Bab bölgesinden 45 Katyuşa roket atar mermisi atıldı. Kent merkezinde patlayan mermiler 6’i Suriyeli 17 kişinin ölümüne, 61 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

KİLİS GÜNE GERGİN BAŞLADI

Suriye tarafından atılan roketler nedeniyle kent, yeni güne yine tedirgin uyandı. Sokakların boş olduğu kentte görevliler ise dünkü patlamanın izlerini silmeye çalışıyor.

Kilis Valiliği'nin geçen Cuma günü 1 ay süreyle tüm etkinlik ve yürüyüşleri yasakladığı kentte, güvenlik güçleri protesto yürüyüşü yapanları basınçlı su ve biber gazlı müdahale ile dağıttı. Gece geç saatlere kadar süren olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü’ne götürülenler, ifadelerinin alınmasının ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

HALK GERGİN VE ÖFKELİ

Ocak ayından bu yana diken üzerinde yaşayan ve dün gerginliği zirve noktasına ulaşan Kilis’te halkın endişesi ve öfkesi devam ediyor. Yeni günün yine tedirgin başladığı Kilis’te sokakların olası roketatar mermilerine hedef olmaktan korkanlar evlerinden çıkmamayı tercih ediyor.Sokakların tenha olduğu kentte vatandaşlar, ölüm korkusuyla yaşamanın psikolojilerini bozduğunu ifade ediyor. Biran önce roketatar mermilerinin Kilis’e atılmasının engellenmesini isteyen vatandaşlar, çözüm bulunamaması halinde göç etmek zorunda kalacaklarını ifade etti.

Kentte duyulan her gürültü yeni bir patlama olduğu endişesi yaşatıyor. En küçük seste bile irkilen ve güvenli noktalara gitme ihtiyacı hisseden vatandaşlar, yaşadıkları bu psikolojiden biran önce kurtulmak istiyor.

PATLAMANIN İZLERİ SİLİNİYOR

Suriye tarafından dün akşam atılan roketatar mermisinin isabet ettiği Tekke Camisi büyük çapta hasar gördü. Avludaki ağaçların kırıldığı, mezarlar tahrip olduğu caminin içinin de patlamayla darmadağın bir görünüme büründü. İbadete kapatılan caminin içi ve avlusunda bu sabah temizlik çalışması başlatıldı.

IŞID HEDEFLERİ VURULUYOR

Sınır hattında konuşlu topçu birlikleri ise Katyuşa roketlerinin atıldığı Kilis kent merkezine 20 kilometre mesafedeki Bab bölgesindeki IŞİD mevzilerini Fırtına obüsleriyle ateş altına almayı sürdürüyor. Dünden bu yana devam eden top atışlarının sesleri Kilis kent merkezinden de duyuluyor.

TEKYE CAMİİ İBADETE KAPATILDI

Suriye tarafından atılan katyuşa roket atar merkezinin avlusuna düştüğü ve hasara yol açtığı kent merkezindeki Tekke Camii ibadete kapatıldı. Camide inceleme yapan Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven ile Kilis Müftüsü Mahmut Karatepe, hasar tespit çalışmalarının başlatıldığını söyledi. Müftü Karatepe, patlamanın cami içinde de hasara yol açtığını ve şu an için güvenlik açısından risk taşıdığını belirterek, şöyle dedi:"Camimiz çok eski ve tarihi bir cami. Bu olay hepimizi üzdü. Zaten camimizi ilerleyen süreçte restore edecektik. Bu olay olunca restore çalışmalarını erkene almayı kararlaştırdık. Şu an hasar tespitini yapıyoruz ve bu süreçte caminin içinde de hasar oluştuğu için ibadete kapatmak zorunda kaldık. En kısa sürede çalışmalarımızı tamamlayarak camimizi yeniden ibadete açacağız."

OKULLAR BOMBOŞ, İNSANLAR GÖÇ ETMEYİ DÜŞÜNÜYOR

Kilis’te, sürekli düşen roket mermileri ardından tedirgin olanlar, yaşadıkları endişenin sona ermesini istedi. Kentte tedirgin olan aileler de çocuklarını okula göndermiyor. Resmi olarak tatil edilmemesine rağmen ilk, ortaokul ve liselerin boş olduğu görüldü. Okullara az sayıda öğrencinin geldiği görülürken, okula gitmeyen öğrenciler ise yaşadıkları korku ve endişe nedeniyle ailelerinin onayıyla bu kararı aldıklarını belirterek, "Patlama olunca sınıfta büyük korku yaşıyoruz. Anne ve babalarımız okula gelip, bizi eve götürüyor. Her gün aynı korkuyu yaşayınca okula gitmek istemediğimizi söyledik, ailelerimiz de bizi göndermedi" dedi.

Tedirginliğin had safhada olduğu kentte evlerinden çıkmaya korkan ve çoğunluğu kentten göç etmeyi düşünen vatandaşlar de yaşadıkları endişeyi şu sözlerle dile getirdi:"Kilis, Suriye olaylarından önce sessiz sakin kendi halinde bir şehirdi. Son zamanlarda yaşanalar nedeniyle biz ve çocuklarımız çok etkilendi. Çocuklarımızı okula göndermeye korkuyoruz. Kapıların kapanma sesini bile patlama zannediyoruz. Şehri terk etmeyi düşünüyoruz. Çocuklarımız sokağa çıkmaya korkuyorlar. İşlerimizde çok kötü durumda. Devletimizin bu işe bir an önce çare bulmasını istiyoruz. Çözüm bulanamazsa biran önce çevre illerdeki yakınlarımızın yanına geçici olarak giderek, Kilis’in huzura kavuşmasını evimizden uzakta bekleyeceğiz."

Sedef Kabaş için flaş açıklama: Bunun karşılığı olacaktır!
İstanbul'da toplu ulaşım kilitlendi! Uzun kuyruklar oluştu
Erdoğan'dan CHP'li Engin Özkoç ve Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusu
AK Parti'den çok sert Sedef Kabaş tepkisi: Ahlak yoksunluğu, pespayelik
Kar yağışı İstanbul'da ne kadar sürecek? Canlı yayında açıkladı
Ölümü Türkiye'yi yasa boğdu! 'Bağıra bağıra ağlamak istiyorum'
RTÜK’ten karar çıktı! FOX TV ve TELE 1’e ceza yağdı
1 yıldır oynadığı sayılarla 239 bin lira kazandı
Son dakika: Oyuncu Ayberk Pekcan hayatını kaybetti!
ÖZEL | Ali Tandoğan: 'Fatih Terim'i kullandılar'
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
Turabi Gökhan Saki'yi ringe çağırdı! Aldığı cevap sonrası çılgına döndü
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler