Geri Dön

Kırkpınar Yağlı Güreşleri eski ağası Ahmet Ç.'ye 'sahte MİT'çi' gözaltısı

Edirne'de düzenlenen 657.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ihalesini kazanan ancak ağalık ücretini ödemeyince ağalığı elinden alınan Ahmet Ç., bu kezde dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltına alındı. Ahmet Ç.'nin, kendisini Edirne MİT Bölge Başkanı olarak tanıtıp tekstilci bir iş adamına 10 milyon TL karşılığında 'hayali TOKİ arazisi' sattığı ileri sürülüyor.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri eski ağası Ahmet Ç.'ye 'sahte MİT'çi' gözaltısı

2017 yılında yapılan 657.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ihalesine katılarak ihaleyi kazanan ancak ağalık bedeli olarak ödemesi gereken 864 bin liralık ücreti ödemeyince ağalığı elinden alınan Ahmet Ç., bu kez İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltına alındı.

MİT Edirne Bölge Başkanı ve TOKİ yetkilisi olduğunu söyleyen kişiler tarafından dolandırıldığını ileri süren tekstilci iş adamı Cemal S. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundu. Tekirdağ'da bulunan TOKİ arazilerinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca satılacağını ve bunun devleti seven kişilere verileceğini söyleyip kendisini MİT Bölge Başkanı olarak tanıtan bir şahsın Çorlu'da bulunan bir hazine arazisinin satışı karşılığında farklı tarihlerde bir kısmını banka üzerinden, bir kısmını ise elden olmak üzere kendisinden 10 milyon lira aldığını ileri süren Cemal S.nin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.

Savcılık talimatıyla polis tarafından yapılan çalışmalarda kendisini Edirne MİT Bölge Başkanı olarak tanıtan kişinin Ahmet Ç. olduğu tespit edildi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Ahmet Ç. ile kendisini TOKİ yetkilisi olarak tanıtan emlakçı Tarkan A. ile kendilerine yardım eden 8 kişinin yakalanması için 9 Eylül sabahı değişik illerde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Yapılan operasyonlarda Edirne’de Ahmet Ç.’,Tekirdağ Çorlu’da emlakçı Tarkan A.'yı yakalanarak gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 8 kişinin yakalanması için ise polisin çalışmaları devam ederken, emniyetteki işlemlerinin ardından Ahmet Ç. ve Tarkan A. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi.

DAHA ÖNCE AĞALIĞI DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Edirne'de 2 yıl önce yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde ağalık ihalesine giren iş adamı Ahmet Ç., açık artırmada 1 milyon 522 bin lira ile 657'nci Kırkpınar Yağlı Güneşleri'nin ağalığını kazanmıştı. Protokol gereği ağalık bedelini bahsi geçen yılın Aralık ayına kadar ödemesi gereken Ahmet Ç., bugüne kadar paranın tamamını ödememişti ve ağalığı düşürülmüştü.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri eski ağası Ahmet Ç.ye sahte MİTçi gözaltısı

ELİNDE PARALARLA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEMİŞTİ

Kırkpınar ağalığını kazanan Ahmet Ç., ağalık bedelinin ilk taksitini ödemediği iddiaları üzerine 8 Eylül 2017 günü Edirne'de düzenlediği basın toplantısına çanta dolu para ile gelmişti. Çantadan çıkardığı paraları gazetecilere gösteren Ç., "Ağalık parasını ödedim, ben züğürt ağa değilim. Bu para kağıt parçası. Ben bu paralar için almadım ağalığı. Ağalık, Edirne'de kalsın diye aldım. Biz bunu kazanıyoruz. Durduramadığımız insanların dedikodusu var. Ahmet Ç. bu parayı ödeyecek. Aralık ayına kadar ödeme süremiz var. Daha önceki ödemelerde çek, senet ödeniyor da bende mi ödenmiyor? Ödeyemedi diyorlarsa, onlar da toplanıp basın toplantısı yapsınlar ve desinler ki; 'Biz Ahmet Ç.'den parayı alamadık', yiyorlarsa yapsınlar. Benim için para elimin kiri. 5 arabam 2.5 trilyon lira para" demişti.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri eski ağası Ahmet Ç.ye sahte MİTçi gözaltısı

 

 

Bakan Kurum, ilkokul öğretmeninin Öğretmenler Günü'nü kutladıÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, görüntülü görüştüğü ilkokul öğretmeni Emine Oray'ın Öğretmenler Günü'nü kutladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet