Geri Dön
GündemKız çocukları okusun diye kürek çekiyor

Kız çocukları okusun diye kürek çekiyor

Türkiye’nin tüm sahil şeridini kürek çekerek geçmeyi hedefleyen ve halen Karadeniz’de olan kano sporcusu Şenol Özdemir, kız çocuklarının okutulması için bağış topluyor.

Kız çocukları okusun diye kürek çekiyor

Gökhan Karakaş - Karadeniz’in en doğusundaki Artvin Hopa’da 14 Mayıs’ta kürek çekmeye başlayan kano sporcusu Şenol Özdemir, boyu bir metreyi bulan dalgalarla mücadele ederek Giresun’a vardı. Geceleri kıyı şeridinde çadır kampı kurarak geçiren Özdemir, sosyal medya yayınlarıyla Koruncuk Vakfı adına kız çocuklarının okutulması için bağış topluyor. 5 bin kilometrelik Türkiye turunu kürek çekerek sürdüren Özdemir, “Benim de kızım var, okumayan kız çocuklarının topluma kazandırılması için farkındalık yaratmaya çalışıyorum. Dört ay sürecek yolculuğum boyunca eşsiz coğrafyadaki ülkemizin ‘Mavi Vatan’ kavramını desteklerken kano ve kürek sporunun gelişimine katkıda bulunabilirsem mutlu olurum” dedi.

Mitolojik rota

Antik Yunan mitolojisinde Argonotların karaya çıktığı Ordu’daki Yason Burnu’nda ilk mitolojik molasını vereceğini belirten Özdemir şunları söyledi: “Deniz kanosu doğayla tam olarak barışık olunması gereken bir spor. Kıyıdaki kamptan çıkmamı engelleyen dalgalar bile ülkemin güzelliğini hatırlatıyor. Sürekli Sahil Güvenlik Komutanlığı ve kıyı balıkçılarıyla irtibattayım. Deniz kanosu sporuna ve kendime zarar verecek hareketlerden kaçınıyorum. 4 aylık zorlu yolculukta Yunan mitolojisindeki Argonotların geçtiği kıyıları izleyeceğim, dünyanın en güzel maviliğini barındıran koylarda konaklayacağım, Çanakkale’yi geçilmez kılan bataryaların önünden geçeceğim. Dumlupınar ve Atılay denizaltılarının battığı kıyılardan Mavi Vatan kavramını anlamaya çalışacağım. Yunan mitolojisinde zenginliği ve iktidarı sembolize eden ‘Altın Post’u ele geçirmek isteyen Argonotlar’ın lideri Yason’un karaya çıktığı yerde tarihi anlamaya çalışacağım. Anadolu kıyılarının zenginliğini kanomla geçtiğim rotalarda gözlemleyeceğim.”