Geri Dön
GündemKOAH nedir? KOAH hastalığının belirtileri nelerdir?

KOAH nedir? KOAH hastalığının belirtileri nelerdir?

KOAH hastalığı genellikle tütün kullanıma bağlı olarak oluşan bir akciğer hastalığıdır. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) tütün kullanımının yanı sıra hava kirliliği ve genetik kodlara bağlı olarak ta görülebilmektedir. Son olarak Ünlü oyuncu Recep Aktuğ'un ölümünün ardından araştırma konusu haline gelen KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) belirtilerini sizler için derledik

KOAH nedir? KOAH hastalığının belirtileri nelerdir?

Ünlü oyuncu Recep Aktuğ'un ölüm haberinin ardından KOAH nedir, belirtileri nelerdir soruları vatandaşlar tarafından sıkça araştırılmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl KOAH teşhisi ile hastaneye kaldırılan Recep Aktuğ'dan bugün kötü haber gelmiş ve ünlü oyuncu hayatını kaybetmişti. Tütün kullanımı hastalığının oluşmasında en büyük etkenler arasında gösterilirken hava kirliliği ve genetik kodlar gibi diğer faktörlerde hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır.

 KOAH NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tütün kullanımı hastalığın en temel nedeni olup hava kirliliği ve genetik gibi daha az etkili nedenleri de vardır. Gelişmekte olan ülkelerde, hava kirliliğinin en etkili nedenlerinden biri doğru havalandırılmamış yemek pişirme ve ısıtma ateşi dumanıdır. Bu tahriş edici şeylere uzun süreli maruz kalmalar, akciğerlerde enflamasyonlara neden olarak küçük hava yollarının daralmasına ve amfizem adı verilen doku parçalanmasına yol açar. Teşhis, zayıf hava akışını kontrol eden akciğer fonksiyon testleri ile anlaşılır. Astımdan farklı olarak, KOAH hastalarında hava akışı herhangi bir ilaç yardımıyla belirgin bir şekilde düzelemez.

KOAH, bilinen nedenlere maruz kalınımı düşürerek önlenebilir. Bunlar arasında sigara içme oranlarını azaltmak ve iç/dış hava kalitesini yükseltmek gösterilebilir. KOAH tedavisi, sigarayı bırakma, aşılar, rehabilitasyon, düzenli aralıklarla solunum yoluyla alınan bronkodilatörler ve steroidler yoluyla sağlanır. Bazı insanlar, uzun süreli oksijen terapisi veya akciğer nakliyle belirgin iyileşmeler gösterebilir. Akut kötüleşme periyotları gösteren hastalarda, artan oranlarda ilaç ve hastane altında gözetim gerekebilir.

KOAH BELİRTİLERİ

KOAH'ın en belirgin belirtisi balgam üretimi, nefes darlığı ve sık öksürmelerdir. Bu belirtiler, uzun sürelere yayılmış bir şekilde görülür ve tipik olarak zamanla kötüleşir. KOAH'ın farklı tiplerinin olup olmadığı kesinleştirilmiş değildir. Önceden amfizem ve kronik bronşit olarak ayrılan hastalıkta, amfizem aslında bir hastalıktan ziyade akciğerdeki değişimleri belirtmek adına kullanılır. Kronik bronşit ise, KOAH hastalığına eşlik edip etmeyeceği kesin olmayan, sadece bazı belirtileri açıklayan bir terimdir.

KOAH NEDENLERİ

KOAH'ın en temel nedeni tütün kullanımıdır. Bunun yanında, bazı ülkelerde mesleki nedenlerle beliren maruz kalmalar ve hava kirliliği de sebep olarak gösterilmektedir.Tipik olarak bu semptomların oluşabilmesi için, maruz kalmanın birkaç on-yıl öncesinde olmuş olması gerekir. İnsanların genetik yatkınlığı da hastalığa katkıda bulunabilir.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İsveç'te Türk asıllı siyasetçiyi tehdit eden kişiye para cezası verildiİsveç’in Malmö kentinde, sosyal medya üzerinden Farklı Renkler Partisi (Nyansparti) Genel Başkanı Mikail Yüksel'i tehdit eden kişi tazminata mahkum edildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler