Geri Dön
GündemKonya'da casus pelikan alarmı!

Konya'da casus pelikan alarmı!

Bir grup işadamı yaralı buldukları pelikanı casus olmakla suçlayıp, ayaklarından bağlayarak yetkililere teslim etti.

Ereğli'de yaşayan, dağcılığa meraklı bir grup işadamı, ilçe yakınlarındaki Berendi Yaylası'nda yürüyüş yaparken 2 bin 500 metre yükseklikte yaralı bir pelikan buldu. Pelikanın üzerine monte edilmiş kayıt cihazı ve verici ile ayağında İbranice yazıların yer aldığını gören grup, vakit kaybetmeden yaralı pelikanı ilçe merkezine getirdi.

Pelikanı bulan İnşaat Mühendisi Ahmet Yanaroğlu, "Berendi Yaylalarında yaklaşık 2 bin 500 metrede yaralı halde pelikanı bulduk. Göğüs ve kanatlarından yaralı olan pelikana yaklaştığımızda üzerinde güneş enerjisi ile çalışan bir verici ve ayağında İsrail'e ait paten olduğunu gördük. Gerek tedavi görmesi gerekse verici ve patenin neden takılı olduğu konusunda bir fikrimiz olmadığı için yetkililere teslim etmek üzere Ereğli'ye getirdik. Vericiden anladığımız kadarıyla pelikanın göç yollarının takip edildiği izlenimi bizlerde uyandı ama patenin ne amaçla takılı olduğunu bilmiyoruz" dedi.

İlçe Jandarma Komutanlığı ile görüşülerek yaralı pelikanın Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği'ne teslim edileceği öğrenildi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Afrika ülkesi Sudan'da, üzerinde İbranice yazıların yer alan ve ayağına takılı bir cihazla birlikte pelikan yakalanmış, İsrail'in bu kuşlar aracılığıyla ülkeyi izlediği iddia edilmişti. Bunun üzerine İsrail'deki İbrani Üniversitesi açıklama yaparak, kuşların göç yollarının takip edildiğini, casusluk faaliyeti yapılmadığını savunmuştu.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sağlıklı diye yiyoruz fakat içindeki bu maddeleri kimse bilmiyor!Gıda katkı maddeleri, birçok kişinin eksik ya da yanlış bildiği konulardan biri. Sağlıklı sanarak tükettiğimiz yiyeceklerde bile birden çok gıda katkı maddesi bulunuyor. Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, buna örnek olarak bir muzun içerisinde gizlenen katkı maddelerini gösterdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler