Geri Dön
GündemKöpeklere pasaport

Köpeklere pasaport

Yeni düzenlemeyle yurt dışına çıkacak kedi ve köpeklere Türk bayraklı pasaport verilecek. Düzenleme ayrıca tüm evcil köpeklere çip takma zorunluluğu getiriyor

Köpeklere pasaport

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı düzenlemeyle, bütün evcil köpeklere çip takılacak, hayvanın yurt dışına çıkışı için üzerinde Türk bayrağı da olan pasaport hazırlanacak. Taslak düzenleme, kedi ve köpeklerin bir sahipten diğerine evrak düzenlenerek devredilmesini sağlıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı taslak düzenlemeyle, başvuru üzerine bütün evcil köpeklere pasaport verilebilecek. Pasaportlarda Türkiye Cumhuriyeti ibaresi ve bayrak bulunacak. Yurt dışına çıkışlarda kullanılacak pasaportta köpeğin kuduz aşıları gibi bilgileri yer alacak. Pasaport, Türkçe ve İngilizce olacak.

Zorunlu çip

Düzenleme, bütün evcil köpeklere çip takılmasını da getiriyor. Taslak yönetmelikte, “Mikroçip uygulaması veteriner hekimler tarafından yapılır. Yeni doğan hayvanın sahibi doğum tarihinden itibaren en 3 ay içinde il/ilçe müdürlüğüne başvuru yapmakla yükümlüdür. Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içindeveri tabanına kaydedilir” denildi.
Veri tabanında ev hayvanlarına ait aşı uygulaması, sahip değişikliği gibi bilgilerin değişmesi halinde en geç 15 gün içinde yeni bilgilerin kayıt edilmesi gerekiyor. Taslak düzenlemeye göre tüm kedi, köpek ve gelinciklerin devri de artık evraka tabi olacak. Devir evrakında; “hayvanın adı”, “mikroçip no”, “doğum tarihi”, “cinsiyet”, “ırk”, “tür”, “renk”, “anne no” gibi bilgiler yer alacak ve “Yukarıda açıklaması yer alan ev hayvanını kendi istek ve rızamla; devrettim/hibe ettim/sattım” ifadesi bulunacak.

Putin harekete mi geçiyor? ABD'den flaş açıklama
Bakan Dönmez açıkladı: Sanayide enerji kısıtlaması sona eriyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açtı
Fatma Girik'in vasiyeti yerine getirildi!
Galatasaray'da ayrılık! İşte yeni adresi...
Bayraktar TB2 manşette! Listeyi yayınladılar
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! Birçok il için sarı kodlu uyarı
Biden'a büyük şok! Ziyaretinden sadece birkaç saat önce oldu
G.Saray'dan ilk transfer! Anlaşma sağlandı
Ev sahibi ve kiracı herkesi ilgilendiriyor: %20 arttı, 1 ay vakit var
Oktay Kaynarca'nın yakasındaki altınlar dikkat çekti! 'Bu işler kısmet'
Tuzlaspor'dan Galatasaray'a tarihi fark: 6-2
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta