Geri Dön

Kosova'da küllenen ateş yine alev aldı: Ölü sayısı 23

Kosova'da küllenen ateş yine alev aldı: Ölü sayısı 23

Kosova'da küllenen ateş yine alev aldı: Ölü sayısı 23

11:15


Kosovada küllenen ateş yine alev aldı: Ölü sayısı 23
Kosova'da dün çıkan olaylardan sonra BM Kosova Geçici Misyonu'nun (UNMİK) çatışmaların yoğun olduğu merkezlerde sokağa çıkma yasağı ilan etmesiyle bölgede durum bugün daha sakin.
Sırp polisi Kosova sınırında alarm seviyesini maksimuma yükseltirken, NATO kuvvetleri Priştine havaalanını kapattı.
NATO'nun, Kosova'daki çatışmaların önüne geçilmesine yardımcı olmak amacıyla İngiltere'den 500 asker istediği bildirildi.
İngiltere Başbakanı Tony Blair'in sözcüsü, NATO için halihazırda askerlerinin bulunduğunu ve ittifak komuta gücünden asker sağlamaları için talep geldiğini söyledi.
•Kosova kaynıyor... Bir Ortodoks kilisesi ateşe verildi
•Kosova'da kırmızı alarm, NATO olağanüstü toplandı
•İsveçli komutandan Kosova uyarısı: Bölge kan gölüne döner
UNMİK ve Kosova Barış Gücü (KFOR) güvenlik önlemlerini önemli ölçüde artırdılar. BM Polis Gücü Sözcüsü Derek Chapel, Kosova'nın dört bir yanında aynı anda başlayan protesto gösterilerinin daha önce planlanmış olabileceğini söyledi.
Chapel, dünkü olaylarda 23 kişinin hayatını kaybettiğini ve 20'si KFOR gücü ve BM polisi olmak üzere 600'den fazla kişinin yaralandığını kaydetti.
Göstericilerin, Sırpların yaşadıkları yerlerde çok sayıda evi ateşe verdikleri, Prizren'de Sırp Ortodoks kilisesinin yakıldığı ve başka kiliselerin yakılmaya çalışıldığı bildirildi.
Gösteriler sırasında 50 UNMİK aracı da göstericiler tarafından yakıldı.
Bu arada, dün akşam Sırbistan'ın çeşitli yerlerinde Kosova'daki olayları protesto amacıyla yapılan gösterilerde, Belgrad'da ayakta kalan tek Osmanlı eseri olan Bayraklı Camisi'nin ateşe verilmesi, Niş'in merkezindeki caminin yakılması, nüfusun yüzde 95'i Müslüman olan Kosova halkı tarafından tepkiyle karşılandı.
Kosovalılar, son olaylarla ilgili UNMİK yönetimini ve Kosova'da güvenlikten sorumlu KFOR güçlerini, olayların tehlikeli boyutlara ulaşmasını engellememekle suçluyorlar.
Can kaybına neden olan olaylar, Sırpların kovaladığı 3 Arnavut çocuğun İber Nehri'nde boğulduğu haberinin duyulması üzerine başladı.
Kosova Demokratik Birliği'nin (LDK) Priştine'de düzenlediği Kosova'daki şiddet eylemelerini protesto gösterileri başka merkezlere de yayılarak, Sırp-Arnavut çatışmasına dönüştü.
ABD'yi ziyaret eden eski Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) komutanı ve Kosova Demokrasi Partisi (PDK) lideri Haşim Taçi'nin, olaylar yüzünden ziyaretini yarıda keserek Kosova'ya dönme kararı aldığı bildirildi.
Öte yandan, Bağımsız Sendika Örgütü (BSPK) Başkanı Bahri Şabani, bugün Kosova genelinde düzenlenmesi planlanan protesto gösterilerini, son olaylar yüzünden erteleme kararı aldıklarını açıkladı.

NATO'dan Kosova'ya takviye güç

Brüksel - NATO, Kosova'daki çatışmaların önüne geçilmesine yardımcı olmak amacıyla Bosna'dan takviye güç göndereceğini bildirdi.
Bir NATO sözcüsü, ittifakın Bosna'daki İstikrar Gücü'nden (SFOR) bir grubun yola çıktığını, diğer iki takviye grubunun da hazırda bekletildiğini söyledi.
Sözcü, takviye güçlerin Kosova'da gerekli görülen yerlerde konuşlandırılacaklarını belirtti.

POLİS ALARMDA

Sırp polisinin Kosova sınırında alarm seviyesini maksimuma yükselttiği bildirildi.
Sırbistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ''Kosova'daki dramatik olaylardan sonra, eyaletle idari sınır boyunca konuşlandırılmış İçişleri Bakanlığı birimleri alarm seviyesini maksimuma çıkardı'' ifadesi yer aldı.
Açıklamada, ''diğer güvenlik servisleriyle koordinasyon halinde bulunan bu birimlerin Arnavut terörizminin Sırbistan'ın diğer bölgelerine yayılmasını engellemek amacıyla önlemleri artıracağı'' kaydedildi.
Arnavut azınlık, Sırbistan'ın güneyinde, Kosova'ya sınır bölgelerde yoğun olarak yaşıyor. Bu bölge 2000-2001'de Arnavut gerillalar ile Belgrad güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalara sahne olmuştu. Çarşamba günü patlak veren olaylarda 23 kişi ölmüş, 600'den fazla kişi yaralanmıştı.

PRİŞTİNE HAVAALANI KAPATILDI

Bu arada, Kosova'da NATO'nun denetimindeki uluslararası Priştine Havaalanı'nın kapatıldığı bildirildi.
Çokuluslu Kosova Barış Gücü (KFOR) sözcüsü Jim Moran, havaalanının uçuşlara kapatıldığını kaydetti.
Olayların tarihçesi ise şöyle:

Kosova'da, 1999 haziranında NATO hava saldırılarının bitmesinden sonra Sırplarla Arnavutlar arasında çıkan belli başlı çatışmalar ve gelişmelerin dökümü şöyle:

1999

23 Temmuz: Staro Gracko yakınlarında 14 Sırp kurşunlanarak öldürüldü. Çoğu Sırp 220 bin kişi Kosova'yı terketmeye başladı. Halen 80 bin Sırp bölgede yaşıyor.
20 Eylül: Kosova Barış Gücü (KFOR) ile Kosova Kurtuluş ordusu (UÇK), gerillaların 5 bin kişilik ''Kosova koruma gücü'' oluşturması için anlaştı.
15 Aralık: Arnavutlar, Sırplar ve BM yetkililerinden oluşacak ''geçici konsey'' kurulması için anlaşma sağlandı.

2000

3 Şubat: İbrahim Rugova'nın ''Kosova cumhuriyetinin'' bütün kurumlarını lağvetmesi üzerine Mitrovitsa'da çatışmalar başladı. Birbuçuk ay içinde kentte düzinelerce kişi öldü. Kent ikiye bölündü.

2001

16 Şubat: Poducevo yakınlarında Sırpları taşıyan otobüse saldırıda 11 kişi öldü.

2002

4 Mart: İbrahim Rugova Kosova başkanı seçildi.
11-12 Ağustos: Eski UÇK militanlarının KFOR ve BM polisince tutuklanması üzerine Arnavutlarla uluslararası kuvvet arasında çatışmalar patlak verdi.

2003

12 Nisan: Ulusal Arnavut Ordusu (UAO) eylemlere başladı. Kosova'da, güney Sırbistan'da ve Makedonya'da saldırılar düzenledi.
14 Ekim: Belgrad Sırpları ve Kosova Arnavutları Viyana'da ilk doğrudan görüşmelere başladı.

2004

17 Mart: Kosovska Mitrovitsa'da başlayıp diğer bölgelere yayılan çatışmalarda Arnavut ve Sırp tarafından 22 kişi öldü, yüzlercesi yaralandı.

Rusya'da intihar girişimi: Kurtarılma anı kameradaRusya'da üst geçitte intihar girişiminde bulunan kadını, çevreden geçen bir vatandaşın müdahalesiyle son anda kurtardı. Kameraya yansıyan intihar girişiminin, TikTok videosu için olup olmadığı araştırılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet