Geri Dön
GündemKötü futbol kilo aldırıyor!

Kötü futbol kilo aldırıyor!

Uzmanlar, futbol maçlarının taraftarların beslenme alışkanlıklarını etkilediğini ortaya koyan çarpıcı bir araştırmanın sonuçlarını açıkladı: Kaybeden takımın taraftarları, kilo almaya daha yatkın oluyor...

Kötü futbol kilo aldırıyor!

Uluslararası işletme okulu INSEAD’ın yaptığı bir araştırmaya göre, futbol maçları taraftarların beslenme şekillerini etkiliyor. ABD merkezli Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırmada, 30 Amerikan futbolu takımın 475 maçı incelendi ve “maç sonuçlarının yemek tercihlerini ve tüketilen yemek miktarını etkilediği” bulgusuna ulaşıldı.
Kaybeden takımın tarafları maç sonrasında abur cubur ve sağlıksız gıdalar tüketmeye yönelirken kazanan takımın destekçileri sağlıklı beslenmeye yatkın. Kaybeden takım taraftarları günlük hayatlarına kıyasla ortalama yüzde 16 daha fazla doymuş yağ tüketirken yüzde 10 daha fazla kalori alımı gerçekleştiriyor. Bu durumun aksine kazanan takım taraftarları yüzde 9 daha az doymuş yağ ile beslenirken kalori alımları da yüzde 5 azalıyor.
Fanatik taraftarlarda ise, maç sonucunun beslenme düzenini daha yoğun etkilediği ortaya çıktı. Araştırmacılar, fanatiklerin takımları kaybettiğinde yağ alımlarının günlük hayatlarına göre üçte bir oranında arttığını belirtirken kazananların yağ alımının yüzde 16 oranında azaldığını ifade etti.

Maç sonrası depresyonu
INSEAD’dan araştırmayı yürüten Dr. Yann Cornil, “Elimizdeki veriler Amerikan Ulusal Futbol Ligi’nde takımları olmayan kentleri incelememize de yardımcı oldu. Kişilerin yemek yiyerek teselli aradıklarını düşünüyoruz. Taraftarların özellikle pasta ve cips gibi şekerli ve yağlı gıdalara yönelmesi morallerini düzeltmek için olabilir” diyerek bu alışkanlığın altında yatan sebepleri özetledi.
Katılımcıları gruplara ayıran bilim insanları kaybeden takımı destekleyen grupta yer alıp futbol taraftarı olmayan kişilerin beslenme düzenlerinin de aynı şekilde etkilendiğini tespit etti. INSEAD’dan araştırmada yer alan Prof. Pierre Chandon, “Kişiler futbol takımları kazandığında sağlıklı, kaybettiğinde sağlıksız besleniyor. Özellikle beklenmeyen kayıplarda, yakın sonuçlarda veya karşı takımın desteklenen takımla aynı güçte olması durumlarında bu etki daha da belirginlik kazanıyor” açıklamalarında bulundu. Bilim insanları araştırmalarına başlamadan önce kaybeden takım taraftarlarının maç sonrasında durumun üstesinden gelmek için sağlıksız beslenmeyi seçtiklerini varsaydıklarını da belirtti.

Kaybeden çikolata yiyor
Araştırmacılar, kazanmanın kişilerin kendilerini kontrol etme yeteneklerini artırdığına inanıyor. Bilim insanları varsayımlarını deneysel olarak test etmek için Fransız katılımcılara tuttukları takımın kazandığı veya kaybettiği bir zamanla ilgili yazı yazdırdı. Daha sonra katılımcılara futbol ve tuttukları takımdan bağımsız bir görev veren araştırmacılar kaybeden takımla ilgili yazı yazan taraftarların üzüm ve domates gibi sağlıklı gıdalar yerine patates cipsi ve çikolatayı tercih ettiğini gözlemledi. Kazanmayla ilgili yazı yazanların sağlıklı beslenmesi ise önceki bulgularla parallelik gösterdi. Prof. Chandon, “Uzun süredir kaybeden bir takımı destekliyorsanız bile maç sonrasında sağlıksız beslenmeden de endişelerinizi giderebilirsiniz. Mağlubiyetten sonra hayatınızda sizin için gerçekten önemli olan şeyleri bir kağıda yazın. Çalışmalarımızda kendini onaylama olarak adlandırılan bu basit yöntemin yenilginin etkilerini tamamen ortadan kaldırdığını ortaya çıkardık” diyerek taraftarlara tavsiyelerde bulundu.