Geri Dön

Kovada Gölü Isparta İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

Isparta'nın ve ülkemizin en önemli göllerinden biri olan Kovada Gölü ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Hakkında oldukça arama yapılan Kovada Gölü'nün özellikleri, oluşumu ve tarihçesini içeriğimizde bulabilirsiniz...

Kovada Gölü Isparta İlinde Nerede? Gölün Özellikleri, Oluşumu Ve Tarihçesi

Coğrafyamızın en önemli miraslarından biri olan Kovada Gölü ile ilgili bilileri derledik...

KOVADA GÖLÜ İLE İLGİLİ BİLGİLER

Kovada Gölü Isparta ilinde, Antalya Körfezi'nin kuzeyinde, kuzey güney yönünde uzanan kırık üzerinde yer alan tatlı sulu, küçük bir göldür. Göller Bölgesi'ndedir. Eğirdir Gölü'nün doğal bir uzantısıdır ve Eğirdir Gölü’nde bulunan fazla su bir kanalla Kovada Gölü’ne akmaktadır.

Gölün bulunduğu çukurluğun doğu ve batı kıyılarında faylar etkindir. Göl tektonizma ve karstik erime sonucu oluşmuştur.

Eğirdir Gölü çukurluğu güneye doğru Boğaz Ova adıyla uzanır. Burası vadi özelliği gösterir, yer yer genişler ve ova görünümü kazanır. Bazı yerler sazlık, kamışlıktır. Eğirdir Gölü'nden gelen sular yer yer düdenlere girerek yer altına iner, sonra yeniden yüzeye çıkar. Kovada Gölü, işte bu kuzey-güney doğrultulu çukurluğun güneyinde oluşmuştur. Karstik bir çöküntüyü kapsayan bu göl 6 km uzunlukta ve 2–3 km enindedir. Kovada Gölü denizden 908 metre yüksekte yer alır, 7,9 km2 yüz ölçümü vardır ve en derin yeri ancak 6 metre kadardır.

Suları tatlıdır. Gideğen olarak Kurudere, gölün sularını dışarı akıtır. Ancak bu su yazın kurur. Göl, en çok düdenlerle su yitirir. Batan sular Haymana Köyü yakınlarında yeryüzüne çıkar.

Eğirdir'e 24 km uzaklıkta bulunan Kovada Gölü’nün çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir ve yüzlerce çeşit hayvan barındırmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı “Milli Park” niteliğini almıştır. Yaklaşık 40 km2 yüzölçümü olan ve karstik çöküntülerden meydana gelmiş olan Kovada Gölü'nün rakımı 900 metre olup uzunluğu 6 km, genişliği 2–3 km, derinliği ise, 6-7 metredir.

Kovada Gölü'nde yaşayan balıklar avlanır. Gölde, pulu sazan, sudak, kadife balığı, gümüş havuz balığı yaşar[3]. Kovada Gölü, Ulusal Park olarak koruma altında alınmıştır. Kovada Gölü'nün ekonomiye katkısı da büyüktür.

Kovada 1 ve Kovada 2 Hidroelektrik santralleri Isparta ve Burdur yöresinin gereksinim duyduğu elektriği sağlamaktadır. Fakat elektrik elde etme uğruna, gölün sularında düşüşler ortaya çıkmaktadır ve bu olumsuz gelişme önlenememektedir. Eğirdir arıtma tesisinden çıkan sular Kovada Kanalı ile göle karıştığından su kalitesi düşmektedir. Gölde kirlilik en fazla kanalın göle karıştığı alanda tespit edilmiştir. Gölde yaşayan ıstakozlarda metal birikmesi tespit edilmişti

Genç kıza sokak ortasında bıçaklı saldırıBayrampaşa'da bir saldırgan kaldırımda arkadaşıyla yürüyen genç kızı bıçaklayarak kaçtı. Güvenlik kameralarına da yansıyan olayda genç kızın bacağına yedi dikiş atılırken, bıçaklı saldırgan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber